kobieta przed zabiegiem wszczepienia endoprotezy
©highwaystarz/Fotolia
Styl życia

Endoproteza stawu biodrowego – opis zabiegu

Endoproteza to sztuczny stan biodrowy, który pozwala wrócić do sprawności osobie z chorą tkanką chrzęstną i kością biodra. Głowa kości udowej i panewka stawu biodrowego kości miedniczej tworzą razem staw biodrowy.

Endoproteza to sztuczny stan biodrowy, który pozwala wrócić do sprawności osobie z chorą tkanką chrzęstną i kością biodra. Głowa kości udowej i panewka stawu biodrowego kości miedniczej tworzą razem staw biodrowy.

 

Pierwszy element stawu zastępuje się metalową kulką, drugi zaś wykonany jest z tworzywa sztucznego, przypomina gniazdo. Protezę mocuje się przy zastosowaniu cementu kostnego, cementu akrylowego lub hydroksyapatytu (naturalnego minerału). W protezie znajdują się pory niewielkich rozmiarów, które umożliwiają wrastanie kości w protezę.

Endoproteza stawu biodrowego – wskazania do wykonania zabiegu

Zabieg wszczepienia sztucznej protezy jest niezbędny u osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową, martwicę kości, reumatoidalne zapalenie stawów. Ból jest na tyle silny, że uniemożliwia wykonywanie podstawowych codziennych czynności – chodzenie, wspinanie się po schodach, wstawanie z pozycji siedzącej. Bardzo często ból nie mija nawet po zażyciu leków przeciwzapalnych.

Endoproteza stawu biodrowego – przebieg operacji

Zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego trwa od 2 do 4 godzin. Po operacji monitoruje się stan chorego, zwłaszcza kończyny dolne – koniecznie należy poinformować lekarza w przypadku mrowienia lub drętwienia nóg. Po wykonaniu zabiegu podaje się antybiotyki, leki przeciwbólowe, środki przeciwzakrzepowe oraz płyny (podawane dożylnie). Należy nosić pończochy, które pobudzają krążenie krwi w nogach. Po kilku tygodniach zdejmuje się szwy pooperacyjne. Po operacji należy się wspomagać kulami – lekarz decyduje o długości pobytu pacjenta w szpitalu, terminie i długości rehabilitacji. Średni czas pobytu w szpitalu wynosi 5 dni. Koszt operacji waha się w przedziale 10-20 tys. złotych – cena uzależniona jest od rodzaju protezy, renomy kliniki i doświadczenia lekarza wykonującego zabieg. Operacja wstawienia endoprotezy refundowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niestety trzeba na nią czekać nawet 3 lata.

Endoproteza stawu biodrowego – możliwe powikłania

Osoby decydujące się na wykonanie zabiegu endoprotezy stawu biodrowego powinny liczyć się z ewentualnymi powikłaniami, m. in. możliwością powstania zatorowości płucnej (zakrzepy krwi z kończyn dolnych przedostają się do płuc). Przywołana dolegliwość może z kolei doprowadzić do niewydolności oddechowo-krążeniowej i wstrząsu. Inne możliwe powikłania to: problemy z opróżnianiem pęcherza, blizny, złamania kości, ruchomość protezy, infekcja stawu biodrowego, uszkodzenia wątroby, płuc i kłopoty z sercem. Jeżeli dojdzie do zwichnięcia lub zakażenia sztucznego stawu, konieczna jest ponowna operacja.

 

Wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego, pomimo coraz to bardziej zaawansowanych technologii może wymagać powtórzenia zabiegu.


Ból bioder
© WavebreakMediaMicro/Fotolia.com
Styl życia
Dlaczego bolą biodra – przyczyny stawowe, okołostawowe i rzutowane bóle biodra
Bóle bioder wynikają z przyczyn stawowych, okołostawowych lub są wynikiem problemów z kręgosłupem lub narządami wewnętrznymi. Ból biodra pogłębia się przy niewłaściwej postawie ciała, chodzeniu po nierównych powierzchniach. Niekorzystny wpływ ma też zbyt duża masa ciała, uprawianie bardzo obciążających stawy sportów.

Bóle bioder wynikają z przyczyn stawowych, okołostawowych lub są wynikiem problemów z kręgosłupem lub narządami wewnętrznymi. Ból biodra pogłębia się przy niewłaściwej postawie ciała, chodzeniu po nierównych powierzchniach. Niekorzystny wpływ ma też zbyt duża masa ciała, uprawianie bardzo obciążających stawy sportów.   Bóle bioder mogą promieniować do pachwin, ud, podudzi, pleców. Mogą powodować ogromny dyskomfort i nieleczone trwać miesiącami, a nawet latami, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Bezpośrednie objawy dysfunkcji stawu biodrowego to bóle w pachwinach, okolicy krzyżowej i pośladków, mrowienie w bocznej stronie biodra. Skąd się biorą bóle bioder Przyczyny bólu biodra można podzielić na kilka grup. Stawowe przyczyny bólu – choroba zwyrodnieniowa stawu, jałowa martwica kości, zapalenie stawu. Okołostawowe przyczyny – zapalenie ścięgna, kaletek okołokrętarzowych, złamanie szyjki kości udowej, ucisk na nerw skórny boczny uda, przerzuty nowotworowe do kości, choroba Pageta. Rzutowany ból biodra – źródło problemu tkwi w narządach jamy brzusznej lub piersiowym bądź lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Zapobieganie bólom stawów biodrowych Biodro łatwo jest nadwyrężyć w każdym wieku , niezależnie od płci. Aby uniknąć bólu bioder , należy zrezygnować z przyjmowania pozycji ciała oraz czynności, które potęgują odczucia bólu. Dźwiganie zakupów, nieumiejętny i zbyt intensywny trening bez rozgrzewki czy spanie w niewygodnej pozycji również mogą przyczynić się do wystąpienia bólu.   Problemom z biodrami sprzyja również otyłość, która powoduje dodatkowe obciążenie stawów kolanowych, kręgosłupa, a także...

aktywne dzieci
©Shmel/Fotolia
Styl życia
Niedostateczny rozwój kości, czyli dysplazja stawu biodrowego u dzieci
Dysplazja częściej występuje u dziewczynek niż chłopców. Polega na niedostatecznym rozwoju kości i elementów, które tworzą staw biodrowy. Najczęściej dysplazja dotyczy jednego biodra, choć znane są przypadki dysplazji obustronnej.

Dysplazja częściej występuje u dziewczynek niż chłopców. Polega na niedostatecznym rozwoju kości i elementów, które tworzą staw biodrowy. Najczęściej dysplazja dotyczy jednego biodra, choć znane są przypadki dysplazji obustronnej.   Leczenie zachowawcze dysplazji biodra przynosi pozytywne efekty w 90-99% przypadków, pod warunkiem, że zostanie jak najwcześniej wdrożone. Dysplazja stawu biodrowego i zwichnięcie stawu Dysplazja stawu biodrowego to niedostateczny rozwój kości i elementów tworzących staw biodrowy. Zbyt płaskie i strome brzegi panewki na kości biodrowej, w której umocowana jest kość udowa, powodują trwałe wysunięcie kości udowej z panewki poza staw. Dzieje się to pod wpływem zwiększania się siły mięśni i ich napięcia. Staw zostaje zwichnięty, a dziecko nie ma możliwości prawidłowo chodzić. W grupie ryzyka wystąpienia dysplazji stawu biodrowego są dzieci, które urodziły się z położenia pośladkowego oraz te, których rodzice lub rodzeństwo mieli dysplazję. Objawy dysplazji stawu biodrowego u dziecka Dysplazja stawu biodrowego objawia się: niestabilnością biodra. Kość udowa przesuwa się poza granice panewki i powoduje wyczuwalne przeskakiwanie w stawie biodrowym dziecka w trakcie przywodzenia i odwodzenia nóżek. po okresie noworodkowym odwodzenie nóżek w biodrach jest ograniczone (trudność w odchyleniu nóżek dziecka na boki). Leczenie dysplazji stawu biodrowego u dzieci Dysplazję stawu biodrowego można wyleczyć nieoperacyjnymi metodami. Warunkiem jest jednak jak najwcześniejsze wdrożenie leczenia. Jeżeli dojdzie do zwichnięcia stawu biodrowego może zajść konieczność długotrwałego unieruchomienia dziecka w gipsie lub leczenia operacyjnego.   Na początku leczenie dysplazji polega na szerokim rozstawieniu ud dziecka przez całą dobę. Aby utrzymać tę pozycję, nóżki należy skrępować pieluszką...

Rehabilitacja na piłce
© Robert Kneschke/Fotolia.com
Styl życia
Urazy kości – przezkrętarzowe złamanie kości udowej
Złamanie przezkrętarzowe w wyniku upadku to najczęstszy uraz kości udowej szczególnie wśród osób starszych. U osób młodych dochodzi do niego najczęściej podczas wypadku.

Złamanie przezkrętarzowe w wyniku upadku to najczęstszy uraz kości udowej szczególnie wśród osób starszych. U osób młodych dochodzi do niego najczęściej podczas wypadku. Złamanie przezkrętarzowe kości udowej – czynniki sprzyjające urazom kości Złamanie szyjki kości udowej to przede wszystkim wynik urazu mechanicznego , takiego jak wypadek lub upadek. Jednak istnieją pewne czynniki, które wpływają na szczególną podatność na tego typu urazy, są to: stosowanie niektórych leków – np. leków sterydowych, które zmniejszają odporność, oraz powodują zaburzenia związane z przepływem krwi w tkance kostnej, co może prowadzić do mikrowylewów i zatorów, wskutek czego kości są bardziej narażone na złamania, zaburzenie gospodarki wapniowej, osteoporoza , nowotwory kości, niewłaściwa dieta, uboga w wapń i białko, uprawianie sportów, szczególnie narażających na urazy i uszkodzenia kości, np. sporty ekstremalne, wyczynowe, niedołężność starcza – osłabiony wzrok, słuch, choroby neurologiczne – co powoduje większe prawdopodobieństwo urazów i upadków, wrodzona słabość kości. Złamanie przezkrętarzowe kości udowej – leczenie Leczenie złamania przezkrętarzowego kości udowej polega na chirurgicznym zespoleniu odłamów kości lub wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego . W celu uniknięcia powikłań, zabieg powinien zostać przeprowadzony 12–24 godzin od urazu . Po operacji chory jest unieruchamiany na krótki czas, ponieważ bardzo ważne jest, aby szybko powrócił do pełnej sprawności. Zaniechanie leczenia operacyjnego w przezkrętarzowym złamaniu kości udowej może powodować zaburzenia zrostu kostnego, dokuczliwy ból, deformacje utrudniające motorykę a nawet głęboką niepełnosprawność. Ponadto istnieje zagrożenie niebezpiecznych dla życia powikłań. Dlatego z zabiegu chirurgicznego można zrezygnować wyłącznie w...

Nasze akcje
Newsy

Poznaj legendy miejskiego stylu w nowej kolekcji CCC

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner