Mężczyzna szykuje się do wejścia do wody z deską i żaglem.
©lenelen/stock.adobe.com
Styl życia

Dyscypliny sportu idealne na wakacje. Jakie uprawiać podczas urlopu?

Wyjazd na urlop nie musi wiązać się z brakiem aktywności fizycznej i leniuchowaniem. Osobom, które od wylegiwania się na plaży wolą sportową rozrywkę, polecamy typowo letnie dyscypliny, które można uprawiać nawet podczas wyjazdu na wakacje.

Wyjazd na urlop nie musi wiązać się z brakiem aktywności fizycznej i leniuchowaniem. Osobom, które od wylegiwania się na plaży wolą sportową rozrywkę, polecamy typowo letnie dyscypliny, które można uprawiać nawet podczas wyjazdu na wakacje.

 

Mogłoby się wydawać, że podczas pobytu na urlopie regularna aktywność fizyczna może być problemem. Nic bardziej mylnego. W wakacje wachlarz sportowych możliwości jest bardzo szeroki i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

 

Uprawianie sportu latem – korzyści

 

Polepszenie formy fizycznej organizmu, to nie jedyna zaleta uprawiania sportu latem. Regularna aktywność fizyczna poprawia również ogólne samopoczucie, dotlenia organizm i zwiększa jego odporność. Słoneczne dni pozwalają też na dostarczenie potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania witaminy D.

 

W przeciwieństwie do innych pór roku, latem dni są bardzo długie, a warunki atmosferyczne zazwyczaj sprzyjają uprawianiu dyscyplin, na które nie można sobie pozwolić w okresie zimowym. A jeśli nawet niektóre z nich, jak chociażby bieganie, są możliwe do praktykowania o każdej porze roku, to z racji pogody – najwięcej przyjemności sprawiają latem.

 

Propozycje dyscyplin sportowych na letni wypoczynek

 

W większości przypadków wakacyjne wyjazdy odbywają się do pięknych miejsc – nad morze, jezioro czy też w góry. Warto to wykorzystać i w aktywny sposób zwiedzić malownicze okolice. Prócz popularnych form, jak spacery i bieganie, warto rozważyć jazdę na rowerze. W wielu turystycznych regionach istnieje możliwość wypożyczenia roweru, więc nie trzeba się nawet martwić o jego transport z domu do miejsca zakwaterowania na wakacje.

 

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu infrastruktura sportowa w rejonach wypoczynkowych w Polsce nie była na takim poziomie jak teraz. Dzięki temu śmiało można rozważyć uprawianie podczas urlopu takich dyscyplin, jak:

 

Dużym plusem wszystkich wymienionych propozycji jest to, że można je uprawiać na świeżym powietrzu. Osobom wypoczywającym nad wodą polecamy również sporty typowo plażowe m.in. siatkówkę plażową, beach soccer, beach tennis czy frisbee.

 

Dziewczyna o blond włosach trenuje latem na plaży.
©Rido/stock.adobe.com
Styl życia
Dlaczego wakacje to dobry czas na uprawianie sportu?
Pora roku ma bardzo duży wpływ na decyzję o uprawianiu sportu. Nie jest tajemnicą, że wiosną i latem przybywa osób aktywnych fizycznie. Jest tak z kilku powodów i nie chodzi tu tylko o piękną pogodę, choć ona ma największe znaczenie. Jeżeli nosisz się z zamiarem uprawiania sportu w wakacje, ale jeszcze nie zrobiłeś pierwszego kroku, to lista korzyści wynikających z ćwiczenia latem powinna cię przekonać.

Pora roku ma bardzo duży wpływ na decyzję o uprawianiu sportu. Nie jest tajemnicą, że wiosną i latem przybywa osób aktywnych fizycznie. Jest tak z kilku powodów i nie chodzi tu tylko o piękną pogodę, choć ona ma największe znaczenie. Jeżeli nosisz się z zamiarem uprawiania sportu w wakacje, ale jeszcze nie zrobiłeś pierwszego kroku, to lista korzyści wynikających z ćwiczenia latem powinna cię przekonać.   W uprawianiu sportu kluczowa jest motywacja. Bez niej trudno wytrwać w treningowym rytmie i pokonywać kolejne etapy. U większości osób latem ogólne samopoczucie jest lepsze , a stosunkowo dobre warunki atmosferyczne nie dają powodów do wymówek i odpuszczania ćwiczeń.   Dlaczego warto ćwiczyć podczas wakacji?   Dla dzieci, młodzieży i studentów okres wakacyjny wiąże się z dużą ilością wolnego czasu. Niektórzy mają nawet ponad trzy miesiące przerwy i dlatego mogą ten czas wykorzystać na uprawianie sportu . To istotny argument, ponieważ poza sezonem wakacyjnym większość poświęca swój czas na bardziej istotne niż sport sprawy i zwyczajnie jest w stanie wygospodarować kilku godzin w tygodniu na treningi.   Kolejnym argumentem jest możliwość wybrania ciekawej formy aktywności , dopasowanej do własnych potrzeb, możliwości i oczekiwań. Jazda na rowerze , kitesurfing, jazda na rolkach lub deskorolce – to tylko kilka propozycji aktywności, które można uprawiać w okresie letnim na świeżym powietrzu.   Korzyści z uprawiania sportu w wakacje   Można wymienić dwa rodzaje korzyści wynikających z uprawiania sportu latem – zdrowotny i finansowy. Jeśli chodzi o aspekty zdrowotne, to ruch na świeżym powietrzu poprawia samopoczucie, pomaga spalić kalorie i zwiększyć ogólną sprawność.   Jeśli chodzi...

Mężczyzna trenuje na pływalni.
©Microgen/stock.adobe.com
Styl życia
Jakie dyscypliny sportowe uprawiać w okresie jesienno-zimowym?
Jesienno-zimowy czas nie należy do najlepszych okresów w roku, w których łatwo rozpocząć przygodę ze sportem. Krótsze dni, niższa temperatura i kapryśne warunki atmosferyczne potrafią skutecznie zniechęcić do aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jakie dyscypliny można uprawiać jesienią i zimą bez względu na warunki pogodowe.

Jesienno-zimowy czas nie należy do najlepszych okresów w roku, w których łatwo rozpocząć przygodę ze sportem. Krótsze dni, niższa temperatura i kapryśne warunki atmosferyczne potrafią skutecznie zniechęcić do aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jakie dyscypliny można uprawiać jesienią i zimą bez względu na warunki pogodowe.   Jeśli ktoś wie, że nie zmobilizuje się do uprawiania sportu na powietrzu, to alternatywą są ćwiczenia w pomieszczeniach zamkniętych. W takich warunkach możliwości treningowych również jest bardzo dużo.   Pomysły na treningi w okresie jesienno-zimowym   W większości przypadków zła pogoda i krótsze dni nie mogą stanowić wymówki dla odpuszczania regularnych ćwiczeń. Większość dyscyplin uprawianych na powietrzu można bowiem uprawiać również w różnego rodzaju halach sportowych. Tak jest chociażby z bieganiem, jazdą na rowerze czy grą w tenisa ziemnego. Siłownie oferują możliwość biegania na bieżni oraz jazdę na rowerku stacjonarnym , a wiele klubów tenisowych oddaje do dyspozycji klientów kryte korty. Może i ćwiczenia w pomieszczeniach zamkniętych nie dostarczają tyle radości, co treningi na świeżym powietrzu, ale pozwalają utrzymywać formę i poprawiać umiejętności.   Okres niesprzyjającej do uprawiania sportu na powietrzu pogody w Polsce warto wykorzystać na r ozpoczęcie przygody z nowymi dyscyplinami . W tym czasie mogą sprawdzić się: pływanie , jazda na łyżwach, tenis stołowy , siłownia, squash , taniec, sztuki walki, cross-fit .   Jak widać, możliwości treningowych jest dużo i są one bardzo różnorodne. Specyfika powyższych propozycji jest taka, że najlepszymi warunkami do ich uprawiania są pomieszczenia zamknięte . Właśnie dlatego...

Sporty zimowe
© merla/Fotolia.com
Styl życia
Sporty zimowe – doskonała zabawa i duża dawka ruchu. Jaką aktywność fizyczną można podjąć zimą?
Sporty zimowe, takie jak jazda na nartach, łyżwach i desce snowboardowej, mają korzystny wpływ na całe ciało. Skutkują dotlenieniem organizmu, usprawniają pracę serca i angażują wszystkie partie mięśniowe. Przyczyniają się spalania kalorii i zachowania szczupłej sylwetki.

Sporty zimowe, takie jak jazda na nartach, łyżwach i desce snowboardowej, mają korzystny wpływ na całe ciało. Skutkują dotlenieniem organizmu, usprawniają pracę serca i angażują wszystkie partie mięśniowe. Przyczyniają się spalania kalorii i zachowania szczupłej sylwetki.   Okres zimowy często kojarzony jest z ograniczoną aktywnością fizyczną, a przez to z niechcianym przyrostem masy ciała . Tymczasem zimowa aura sprzyja uprawianiu rozmaitych dyscyplin sportowych i podejmowaniu różnych form aktywności. Wystarczy wyposażyć się w specjalny strój, który ochroni przed mrozem i wiatrem. Aktywność fizyczna w zimie Wiele osób uważa, że zimowa aura nie pozwala na podejmowanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jednak jest wiele dyscyplin, które można uprawiać właśnie w sezonie zimowym . Sporty zimowe są bardzo atrakcyjnymi formami aktywności fizycznej. Wśród nich znajduje się m.in. jazda na łyżwach, snowboardzie oraz narciarstwo. Dyscypliny te dostarczają dobrej zabawy, którą można dzielić z przyjaciółmi wybierając się razem na lodowisko czy na stok. W trakcie podejmowania zimowych form aktywności fizycznej pracują wszystkie partie mięśniowe. W tego rodzaju sportach ważną rolę odgrywa zdolność utrzymania równowagi oraz balansowanie własnym ciałem. Dyscypliny zimowe pozwalają porządnie się wyszaleć i zmęczyć, a dodatkowo przyczyniają się do poprawy ogólnej kondycji organizmu i spalenia zbędnych kalorii. Jazda na łyżwach – dobra zabawa i wzmocnienie mięśni Amatorska jazda na łyżwach nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy ciepło się ubrać i wziąć łyżwy lub je wypożyczyć. W większych miastach lodowiska – otwarte lub zamknięte są powszechnie dostępne, a wejście na godzinę kosztuje do kilkunastu złotych łącznie z wypożyczeniem łyżew....

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner