uśmiechnięta dziewczynka i chłopiec
©jolopes/Fotolia
Styl życia

Seplenienie międzyzębowe, czyli język, który wystaje z buzi podczas mówienia

Seplenienie międzyzębowe, czyli język, który wystaje z buzi podczas mówienia

Seplenienie międzyzębowe to wada wymowy diagnozowana najczęściej u przedszkolaków. Dzieci wkładają język między zęby, wskutek czego nieprawidłowo wymawiają głoski: s, z, c, dz, ś, ź, ć, dź, sz, ż, cz, dż, t, d, n, l. Podczas wymawiania tych głosek czubek języka powinien przylegać do wewnętrznej powierzchni dolnych siekaczy.

 

Do seplenienia międzyzębowego przyczynia się ssanie smoczka (należy go wyjmować od razu, gdy dziecko zaśnie), picie mleka z butelki ze smoczkiem, ssanie kciuka lub trudne przeżycia. Problemem jest również mówienie ze smoczkiem w jamie ustnej, ponieważ żuchwa jest obniżona a usta półotwarte. Jeśli zauważysz, że dziecko sepleni, np. wymawia „ś” zamiast „s” lub „sz” („siosa”, „sianki”), jak najszybciej skontaktuj się z logopedą.

Makowiec wegański

Ćwiczenia redukujące seplenienie międzyzębowe

Ćwiczenia, które pomagają przy seplenieniu międyzębowym mają na celu zlikwidowanie nawyku wysuwania języka z buzi. Wykorzystaj następujące zabawy:

  • Zabawa w węża

Przygotuj zwierzęta (pluszaki lub ilustracje). Powiedz dziecku, że język jest wężem, a buzia jaskinią. Zadaniem dziecka jest jak najszybciej schować się przed innymi zwierzętami.

  • Zabawa w pająka i muchy

Dziecko lub grupa dzieci biega po wolnej przestrzeni, bzycząc: bzzzz, bzzzzzzzzzzz. W pewnym momencie wchodzi pająk, który krzyczy „pająk!”. Zadaniem much jest jak najszybciej zatrzymać się w miejscu i przestać bzyczeć. Osoba, która się poruszy zostaje schwytana przez pająka. Ważne jest zmienianie ról.

W leczeniu seplenienia międzyzębowego pomaga także: robienie dzióbków (udajcie ptaszki), przesyłanie buziaków, zamiana policzków w baloniki (dziecko nadmuchuje policzki), a następnie przekłuwa je palcem.

 

Wymienione ćwiczenia mogą jedynie wspomóc, a nie zastąpić wdrożenie terapii logopedycznej.

 

Trzylatka pokazuje kciuka
©Karin & Uwe Annas/Fotolia
Styl życia
Zabawy ruchowe dla trzylatków – 4 pomysły
Zabawy ruchowe dla trzylatków to doskonała okazja, by rozwinąć potencjał intelektualny dziecka. Spełniają wielorakie funkcje: kształcącą – dziecko zdobywa wiedzę o sobie i otaczającym świecie, staje się bardziej komunikatywne; wychowawczą – poznaje reguły życia społecznego; terapeutyczną – uczy się radzić sobie z trudnymi emocjami; projekcyjną - maluch wchodzi w różne role.

Zabawy ruchowe dla trzylatków to doskonała okazja, by rozwinąć potencjał intelektualny dziecka. Spełniają wielorakie funkcje: kształcącą – dziecko zdobywa wiedzę o sobie i otaczającym świecie , staje się bardziej komunikatywne; wychowawczą – poznaje reguły życia społecznego; terapeutyczną – uczy się radzić sobie z trudnymi emocjami; projekcyjną - maluch wchodzi w różne role. Zabawy ruchowe dla 3-latków Zabawy ruchowe dla 3-latków aktywizują dziecko i rodzinę. Oto 4 pomysły, które powinny zainspirować cię do tego, jak spędzać wolny czas z dzieckiem. 1. Kot i mysz Do gry wykorzystaj zabawkę – mysz, uformuj ją z papieru lub narysuj. Mysz schowaj w dowolnym miejscu w pokoju. Dziecko zamienia się w kota. Jego zadaniem jest upolowanie myszy. Ważne jest, by maluch zachowywał się przy tym jak kot – chodził na czworakach, prężył się. Jeżeli pojawi się pies (możesz nim być ty lub inny członek rodziny), kot musi jak najszybciej wrócić w bezpieczne miejsce (oznacz je np. kocykiem). Kiedy pies zniknie z pola widzenia, dziecko ponownie zaczyna szukać myszy. Zabawa trwa do momentu, kiedy dziecku uda się upolować mysz. 2. Zabawa z piłką Będziesz potrzebować piłki i pojemnika, np. plastikowego kosza. Zadaniem dziecka jest trafić piłką do kosza. Jeżeli dziecko opanuje rzuty np. z odległości pół metra, stopniowo zwiększaj dystans. 3. Klapsy Dziecko łączy się z bratem siostrą lub innym członkiem rodziny za lewe ramiona, a prawymi stara się klepnąć partnera w pośladek. Później następuje zamiana – dzieci chwytają się za prawe ramiona, a lewą ręką dają klapsy. 4. Ogień – burza – powietrze Włącz energiczną muzykę, do której dziecko będzie tańczyć. Wytłumacz maluchowi zasady – jeżeli wyłączysz piosenkę i krzykniesz ogień, zadaniem dziecka jest się na coś wspiąć; hasło – burza, oznacza, że dziecko ma...

Dwóch chłopców
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Urodzinowe zabawy na kinderbal
Urodziny to wyjątkowa okazja, którą dzieci często zapamiętują na całe życie, dlatego warto zadbać o uatrakcyjnienie uroczystości. Oprócz tortu świetnym pomysłem jest zaproszenie rówieśników dziecka i zachęcenie do wspólnej zabawy. Gry dla dzieci na urodziny powinny być zróżnicowane – dawać im możliwość wybiegania się, a z drugiej strony pobudzać wyobraźnię.

Urodziny to wyjątkowa okazja, którą dzieci często zapamiętują na całe życie, dlatego warto zadbać o uatrakcyjnienie uroczystości. Oprócz tortu świetnym pomysłem jest zaproszenie rówieśników dziecka i zachęcenie do wspólnej zabawy. Gry dla dzieci na urodziny powinny być zróżnicowane – dawać im możliwość wybiegania się, a z drugiej strony pobudzać wyobraźnię. Gry dla dzieci na imprezę urodzinową Kinderbal to sprawdzian kreatywności organizatorów. Na urodziny pociechy można wynająć animatora lub samodzielnie zorganizować czas dzieciom. 1. Zabawa dla dzieci na urodziny - biedronki Należy wyciąć z zielonego papieru liście dla każdego uczestnika urodzin, a następnie je ponumerować (z wyjątkiem jednego). Liść powinien być takiej wielkości, żeby dziecko zdołało na nim stanąć. Liście rozkładamy na podłożu i włączamy muzykę. Zadaniem dzieci jest biegać koło liści, a kiedy muzyka ucichnie, stanąć na jednym z nich. Kiedy każde dziecko zatrzyma się na liściu, ponownie włączamy muzykę. Dziecko, które po wyciszeniu muzyki nie zdoła wejść na jeden z liści, zabiera liść i odczytuje numer, jaki się pod nim znajduje – pod każdym numerem ukrywa się jakiś dowolny prezent. Za każdym razem dziecko, które nie zdążyło wejść na kolorowy papier, zabiera ze sobą jeden liść i otrzymuje upominek. Zabawa toczy się aż do momentu, kiedy zostanie jeden liść i jeden uczestnik. Kolorowy papier nienumerowany przeznaczony jest dla zwycięzcy – powinien otrzymać największą nagrodę. 2. Zabawa dla dzieci na urodziny - przewidywanie przyszłości Dzieci lubią odkrywać przyszłość. Warto przygotować tyle pudełeczek, ile jest dzieci i w każdym schować jeden atrybut (symbol), np. pędzel – jako znak, że dziecko będzie malarzem, pióro – pisarzem, lizak do zatrzymywania pojazdów – policjantem, widelec – kucharzem itd. Przedmioty można...

NIemowlę
© airdone/Fotolia.com
Styl życia
Wysuwanie języka przez niemowlę – 5 najczęstszych powodów
Wysuwanie języka przez niemowlę – 5 najczęstszych powodów

Niemowlę może wysuwać język z powodu gorączki, uczucia głodu lub pragnienia oraz gdy zmaga się z problemami neurologicznymi. Dziecko w ten sposób ćwiczy też odruch ssania. Wysuwanie języka przez niemowlę nie powinno budzić niepokoju, jeśli zdarza się sporadycznie - raz na kilka dni lub pojawia się w trakcie snu. Dziecko próbuje w ten sposób ochłodzić się, zakomunikować o uczuciu pragnienia lub głodu albo ćwiczy odruch ssania. Wysuwanie języka - powodem może być gorączka  Zdarza się, że niemowlę wysuwa język podczas snu . Dzieje się tak, ponieważ nie potrafi jeszcze zorientować się lub zakomunikować rodzicom, że doskwiera mu zbyt wysoka temperatura . Należy zwrócić uwagę, czy dziecko odkrywa kołderkę, przekręca się z boku na bok, a na jego twarzy występuje pot. W takich sytuacjach warto uchylić okno, zmniejszyć ogrzewanie, odkryć dziecko i dać mu wodę do picia. Można również zastosować chłodne kompresy na czoło. Rodzic powinien również sprawdzić, czy główka maleństwa nie jest zbyt gorąca i zmierzyć mu temperaturę. Może się okazać, że niemowlę ma gorączkę i z tego powodu musi się ochładzać . W takiej sytuacji należy udać się do lekarza. Zastanawiasz się dlaczego Twojego dziecko wysuwa języczek? Wykorzystaj oferowany przez Smyk rabat i kup poradniki, gdzie znajdziesz na to odpowiedź! Niemowlę wystawia język, kiedy jest głodne lub spragnione Niemowlę może wysuwać język wtedy, gdy czuje pragnienie lub głód. W takiej sytuacji warto spróbować dać dziecku wodę, a dopiero potem jedzenie. Kolejność ta jest ważna, gdyż łatwo pomylić głód z uczuciem pragnienia. Warto pamiętać, że uporczywa potrzeba picia (co kilka lub kilkanaście minut), może oznaczać odwodnienie lub gorączkę. Niemowlę wysuwa język, bo ćwiczy odruchu ssania...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik