salon na poddaszu
©marog-pixcells/Fotolia
Styl życia

Mieszkanie na poddaszu – funkcjonalne rozwiązanie czy chwilowa moda?

Mieszkanie na poddaszu często zachwyca nietuzinkową aranżacją wnętrza i widokami zza okien, które rozciągają się na panoramę miasta. Mieszkanie na strychu to ciekawe rozwiązanie, ale należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę kwestie takie jak ogrzewanie, czy brak windy zanim zdecydujemy się na kupno lub wynajęcie poddasza.

Mieszkanie na poddaszu często zachwyca nietuzinkową aranżacją wnętrza i widokami zza okien, które rozciągają się na panoramę miasta. Mieszkanie na strychu to ciekawe rozwiązanie, ale należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę kwestie takie jak ogrzewanie, czy brak windy zanim zdecydujemy się na kupno lub wynajęcie poddasza.

Mieszkanie na poddaszu – wady: zimno, upał, wysokość, konstrukcja

Zła izolacja dachu będzie sprawiała dużo problemów. Latem na poddaszu będzie gorąco, a zimą ciepło ucieknie przez dach, który ponadto może przeciekać w czasie deszczu lub obfitych opadów śniegu. Malownicze skosy na poddaszu dodają mu niepowtarzalnego uroku, ale bywają również dużym utrudnieniu przy aranżacji przestrzeni. Należy na to zwrócić uwagę szczególnie przy zakupie mebli. Urządzenie poddasza nie nastręcza trudności, ale z pewnością wymaga większej wyobraźni. Często drewniana konstrukcja poddasza wymaga odpowiedniej impregnacji, szczególnie w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia. Na poddasze nie dojeżdża winda, dlatego, gdy mamy problem z wchodzeniem po schodach lub malutkie dziecko – warto ten czynnik wziąć pod uwagę.

 

Najwięcej uroku mają stare strychy w malowniczych kamienicach, najczęściej znajdujących się w centrum miasta. Dlatego, jeżeli nie lubimy zgiełku ruchliwych ulic poddasze nie jest dobrym rozwiązaniem. Strychy adaptowane na mieszkania w nowym budownictwie z reguły są łączone z mieszkaniem poniżej tworząc dwukondygnacyjny apartament. W tym przypadku konstruktorzy biorą od uwagę wszystkie czynniki związane z ewentualnymi niedogodnościami mieszkania na poddaszu, więc nie trzeba się o większość z nich martwić. Warto dodać, że osoby, którym bliskie są zasady feng shui powinny zrezygnować z poddasza. Ponieważ według feng shui strych ma na zawsze pozostać strychem, jako miejsce odwiedzane tylko od czasu do czasu.

Mieszkanie na poddaszu – zalety: otwarta przestrzeń, niebanalne wnętrze, użytkowa antresola, cena

Cena kupna czy wynajmu mieszkania na poddaszu często jest o 15-20% niższa od standardowo ulokowanych mieszkań. Inspirująca architektura wnętrza oraz otwarta przestrzeń poddasza z pewnością zachęci niejedną osobę. Obecne na poddaszu – szczególnie w starych kamienicach - belki stropowe, więźby i słupy, mogą tak samo pomóc jak przeszkodzić w aranżacji wnętrza. Wszystko zależy od wyobraźni i zasobności portfela. Stare kamienice, które najczęściej wyposażone są w mieszkalne strychy, najczęściej znajdują się w centrum miasta, dzięki czemu jest z nich piękny widok na panoramę śródmieścia – pod warunkiem, że okna nie znajdują się tylko w dachu. Poddasze to otwarta przestrzeń, w której można wyodrębnić osobne pomieszczenia. Jeżeli poddasze jest niewielkie, ale wysokie, ciekawym rozwiązaniem jest budowa użytkowej antresoli. Antresola na poddaszu to najczęściej sypialnia lub miejsce do pracy. Należy pamiętać, że ciepło idzie do góry, więc z pewnością będzie to najcieplejsze miejsce w domu. Wielką zaletą mieszkania na strychu jest ograniczona liczba sąsiadów oraz to, że nikt nam nie będzie tupał nad głową.

 

Warto przy podejmowaniu decyzji o zamieszkaniu na poddaszu racjonalnie wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. 

Chińskie monety
Pixabay/AlexanderStein/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Feng shui, czyli chińska aranżacja wnętrz
Feng shui jest obecnie często stosowane przy urządzaniu mieszkania. Zasady aranżacji wnętrza pochodzą z Chin, a ich główne założenie opiera się na przekonaniu, że świat wypełnia energia różnych rodzajów.

Feng shui jest obecnie często stosowane przy urządzaniu mieszkania. Zasady aranżacji wnętrza pochodzą z Chin, a ich główne założenie opiera się na przekonaniu, że świat wypełnia energia różnych rodzajów. Czym jest feng shui? Feng shui jest bardzo rozpowszechnione szczególnie w Chinach i według tej zasady budowano tam wsie i miasta. Zdaniem chińskich budowniczych rozmieszczenie mebli i pokoi ma wpływ na życie, gdyż zły układ może blokować przepływ pozytywnej energii. To zaś ma, zdaniem zwolenników feng-shui, wpływ na nasze samopoczucie i pomyślność we wszystkich dziedzinach życia. Jeśli właściwie urządzisz mieszkanie, będziesz spokojnie i szczęśliwie szedł przez życie. Feng shui – najważniejsze kroki 1. Oczyszczenie – jeśli planujesz mieszkanie urządzić według zasad feng shui usuń z wnętrza stare meble, dekoracje, czy przedmioty, na których osadza się kurz. 2. Dobre oświetlenie i zdrowe powietrze – ważne, aby w mieszkaniu był dostęp do naturalnego światła słonecznego. Konieczne są również lampy o szerokim oświetleniu. Ponadto należy często otwierać okna, wietrzyć mieszkanie i hodować rośliny, które oczyszczają powietrze. 3. Siatka bagua – siatka opisuje różne rozmieszczenie sfer życia. Stanowi ją 9 elementów (centrum, podróże, dzieci, kariera, bogactwo, partnerstwo, sława, rodzina i wiedza). Każda z tych sfer powinna być odpowiednio zadbana i znajdować się w odpowiednim pomieszczeniu, np. sektor zdrowia trzeba rozmieścić w centrum, na środku mieszkania, gdzie powinien panować porządek i ład. Zaleca się aby w tym miejscu było dużo wolnej i jasnej przestrzeni, a barwy powinny być ciepłe, np., w kolorze miodowym czy złotym. Aranżacja wnętrz według zasad feng shui 1. Kuchnia – jest miejscem, w którym spędzamy...

kuchnia na poddaszu
©cycologe/Fotolia
Styl życia
Jak w funkcjonalny sposób urządzić kuchnię na poddaszu?
Kuchnie na poddaszu spotyka się najczęściej w domach wielorodzinnych. Jest to rzadko stosowane rozwiązanie w budynku jednorodzinnym. Skosy z jednej strony mogą stwarzać problemy dla jej zaaranżowania, a z drugiej – mogą dawać nowe możliwości. Z pewnością wpływają na rozplanowanie przestrzeni i determinują kształt zabudowy kuchennej.

Kuchnie na poddaszu spotyka się najczęściej w domach wielorodzinnych. Jest to rzadko stosowane rozwiązanie w budynku jednorodzinnym. Skosy z jednej strony mogą stwarzać problemy dla jej zaaranżowania, a z drugiej – mogą dawać nowe możliwości. Z pewnością wpływają na rozplanowanie przestrzeni i determinują kształt zabudowy kuchennej. Powierzchnia poddasza Wygląd kuchni na poddaszu uzależniony jest od jego powierzchni. Najważniejsza w tej kwestii jest ścianka kolankowa (ściana dobudowana na ostatniej kondygnacji w celu podniesienia dachu i zwiększenia powierzchni użytkowej poddasza). Jej wysokość determinuje wysokość ścian na poddaszu. Im ścianka jest niższa, tym mniejsze są możliwości zaaranżowania poddasza. Jeśli ścianka kolankowa ma 75 centymetrów, skos można zabudować schowkiem lub ustawić pod nim stolik. Jednak korzystanie z niego nie będzie komfortowe. Najlepiej jeśli ścianka ma co najmniej 110 centymetrów, wówczas można swobodnie aranżować kuchnię na poddaszu.   Ważna jest także wysokość pomieszczenia . Należy tak zaplanować przestrzeń, aby móc przygotowywać posiłki w pozycji stojącej, bez konieczności garbienia się. W innym przypadku kuchnia nie będzie funkcjonalna. Światło na poddaszu Trzeba pamiętać, że to pomieszczenie będzie nagrzewać się szybciej niż te poniżej poddasza. Dlatego też kuchnię na poddaszu warto zaplanować od północy, która nie jest nasłoneczniona. Dodatkowo pomocne będą rolety, które przeciwdziałają nadmiernemu nagrzewaniu się kuchni. Najlepiej, jeśli poddasze jest wyposażone w okna połaciowe. Powierzchnia okien powinna stanowić 10% powierzchni podłogi na poddaszu. Wentylacja w kuchni na poddaszu Aranżując kuchnię na poddaszu trzeba zadbać o wentylację. Okna na poddaszu powinno się zaopatrzyć w nawiewniki zapewniające cyrkulację powietrza....

Piękny pokój na poddaszu
Pixabay/ssabyo77/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Pokój na poddaszu: 5 inspirujących aranżacji
Pokój na poddaszu to miejsce z magicznym klimatem. Tworzą je skosy poddasza, a aranżacja tego wnętrza wymaga szczególnego przemyślenia. Zaprojektuj pomieszczenie z wykorzystaniem niskich mebli – komody, półek, wąskich, ale długich kanap. Dobrym wyborem okazać się mogą małe półeczki zawieszone na ścianie, lustra lub elementy dekoracyjne wykorzystujące atut poddasza – konstrukcję dachu.

Pokój na poddaszu to miejsce z magicznym klimatem. Tworzą je skosy poddasza, a aranżacja tego wnętrza wymaga szczególnego przemyślenia. Zaprojektuj pomieszczenie z wykorzystaniem niskich mebli – komody, półek, wąskich, ale długich kanap. Dobrym wyborem okazać się mogą małe półeczki zawieszone na ścianie, lustra lub elementy dekoracyjne wykorzystujące atut poddasza – konstrukcję dachu.   Przed rozpoczęciem aranżacji pokoju na poddaszu powinniśmy się zastanowić, czemu ma służyć to pomieszczenie. Ma to istotny wpływ na dobór mebli i dodatków. Jeżeli planujesz zrobić tam sypialnię, powinieneś pomyśleć o jasnej kolorystyce wnętrza i zminimalizowaniu dodatków dekoracyjnych. Gdy będziesz chciał zaaranżować pokój na poddaszu jako salon, wtedy możesz zaszaleć z kolorami ścian, liczbą dekoracji i wyborem kanapy. 1. Klasyczny pokój na poddaszu Pokój na poddaszu od zawsze kojarzył ci się z jasnym, przestronnym wnętrzem? Możesz tak zaprojektować to pomieszczenie – wybierz skandynawski styl designu . Białe ściany, długa, wygodna kanapa, drewniana podłoga oraz drewniane lub białe meble w postaci komody czy niskiego stolika. Aby dodać polskiego akcentu do skandynawskiego pokoju, połóż na kanapę kilka poduszek-jaśków w folklorystyczne wzory. Ich żywe barwy przełamią momentami zbyt monotonny duet bieli i drewna. 2. Pokój na poddaszu dla dzieci Jeśli pokój na poddaszu ma być przeznaczony dla dzieci, pomieszczenie musi być barwne z dużą liczbą stymulujących dodatków . Ściany mogą być dwukolorowe (ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie trzech ścian na biało, a jednej na inny pastelowy kolor – jasny róż, jasny błękit, jasny fiolet). W pokoju na poddaszu dla dziecka powinno znaleźć się duże łóżko oraz kilka niskich...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner