Kobieta ciężarna leży na łóżku, twarz zakrywa poduszką
©Tatyana Gladskih/Fotolia.com
Styl życia

Wada wzroku a poród naturalny. Kiedy wskazane jest cesarskie cięcie

Poród może stanowić zagrożenie dla wzroku u kobiet, których siatkówka oka jest w złym stanie. Bywa też niebezpieczny dla osób, które cierpią na cukrzycę i nadciśnienie. Natomiast przy krótkowzroczności i dalekowzroczności poród naturalny na ogół jest możliwy.

Poród może stanowić zagrożenie dla wzroku u kobiet, których siatkówka oka jest w złym stanie. Bywa też niebezpieczny dla osób, które cierpią na cukrzycę i nadciśnienie. Natomiast przy krótkowzroczności i dalekowzroczności poród naturalny na ogół jest możliwy.

 

Częste w ciąży „mroczki przed oczami” zazwyczaj nie są groźne. Mogą jednak świadczyć o wahaniach ciśnienia tętniczego.

Ciąża a wzrok

Ciąża jest dużym obciążeniem dla organizmu. Kobiety ciężarne często skarżą się na suchość oczu i ich pieczenie, nadwrażliwość na światło, pogorszoną ostrość i rozmazane widzenie. Problemy ze wzrokiem w czasie ciąży w dużej mierze wynikają ze zmian hormonalnych, które mogą prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie i obrzęków. Kobiety, których stan zdrowia jest dobry, zwykle nie muszą martwić się wspomnianymi objawami. Symptomy te mogą być natomiast niebezpieczne dla kobiet, które cierpią na nadciśnienie (także nadciśnienie ciążowe), cukrzycę i jaskrę.

Dlaczego poród może pogłębić wadę wzroku

Ciąża, poród i połóg osłabiają tkankę łączną włóknistą, z której zbudowana jest twardówka oka. Twardówka staje się wtedy bardziej podatna na deformację pod wpływem ciśnienia w oku. Poród wiąże się ze znacznym wzrostem ciśnienia, stąd możliwe jest pogorszenie się w ciąży i w czasie porodu wzroku u osób z krótkowzrocznością. Krótkowzroczność, dalekowzroczność – niezależnie od liczby dioptrii – ani astygmatyzm same w sobie nie stanowią jednak wskazania do cesarskiego cięcia. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie przez lekarza prowadzącego ciążę i lekarza okulistę.

Wada wzroku a cesarskie cięcie

Poród przez cesarskie cięcie wskazany jest wyłącznie wtedy, kiedy stan siatkówki oka jest na tyle zły, że podczas porodu mogłoby dojść do jej odklejenia się, rozdarcia lub poważnej deformacji. To mogłoby grozić nawet utratą wzroku. Również kobiety, które przechodziły w przeszłości zabieg przyklejenia siatkówki, muszą zrezygnować z porodu naturalnego na rzecz cesarskiego cięcia. W niektórych przypadkach kobietom po takim zabiegu odradza się wręcz zachodzenie w ciążę.

Badanie oczu w czasie ciąży

Kobiety ciężarne mogą zgłosić się na badanie dna oka. Pozwoli ono ocenić stan naczyń krwionośnych oka oraz stan siatkówki. Badanie wykonywane jest po rozszerzeniu źrenicy, zazwyczaj przez podanie specjalnych kropli. Lekarz ogląda następnie oko za pomocą wziernika ocznego (oftalmoskopu), a często także dodatkowych soczewek. Badanie dna oka najlepiej jest wykonać w 5. miesiącu ciąży. Jeżeli siatkówka nie jest w idealnym stanie, ale nie jest też na tyle uszkodzona, aby stanowiło to przeciwwskazanie do porodu naturalnego, można ją wzmocnić. W tym celu lekarz może zalecić ciężarnej poddanie się zabiegowi fotokoagulacji oka (laserowaniu oka) na około miesiąc przez porodem. Zapobiega on rozwarstwieniu się siatkówki pod wpływem wysokiego ciśnienia.


Kobieta wykonuje gimnastykę na macie ćwiczeniowej
Flickr/Migration Museum Project/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Chudnij bez zmęczenia, czyli callanetics
Callanetics to ćwiczenia, które modelują sylwetkę i nie obciążają stawów. Callanetics przeznaczony jest dla osób, które nie lubią intensywnych, energicznych treningów lub nie powinny wykonywać gwałtownych ruchów. To jednak nie oznacza, że trening nie powoduje zmęczenia i nie daje efektów.

Callanetics to ćwiczenia, które modelują sylwetkę i nie obciążają stawów. Callanetics przeznaczony jest dla osób, które nie lubią intensywnych, energicznych treningów lub nie powinny wykonywać gwałtownych ruchów. To jednak nie oznacza, że trening nie powoduje zmęczenia i nie daje efektów. Co to jest callanetics? Callanetics to ćwiczenia izometryczne, polegające na pobudzeniu mięśni pomimo braku lub bardzo małego ruchu podczas treningu . Ćwiczenia nie tylko wyszczuplają sylwetkę, ale także wzmacniają mięśnie grzbietowe i mięśnie Kegla . To zestaw ćwiczeń stworzony z myślą o osobach, które w krótkim czasie chcą wyrzeźbić swoją figurę. Na zajęcia callanetics składa się rozgrzewka ramion, brzucha, nóg, pośladków, pleców, ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Aby ćwiczenia przyniosły oczekiwane efekty, trzeba przestrzegać związanych z nimi zasad, takich jak: odpowiednie ułożenie ciała, prawidłowa kolejność wykonywanych ćwiczeń, sprecyzowane ruchy ciała, zgodna liczba i czas powtórzeń, a również regulacja oddechu. Ćwiczenia należy rozpoczynać stopniowo, ponieważ wymagają od trenujących dużego wysiłku. Należy ćwiczyć dwie godziny tygodniowo, a po osiągnięciu oczekiwanego efektu zmniejszyć czas do godziny na tydzień. Potem już można ćwiczyć 15 minut dziennie, aby utrzymać wymarzoną sylwetkę. Najważniejsze jest, aby callanetics był wykonywany regularnie. Efekty callanetics Już po 2 tygodniach trenowania callanetics, można zauważyć pierwsze efekty. Po tym czasie widoczne są stopniowe zmiany korygowania wad sylwetki, np. zaokrąglonych pleców. Callanetics ujędrnia skórę i uelastycznia mięśnie. Regularne stosowanie ćwiczeń odmładza sylwetkę i wyszczupla ją. Ponadto po 2 tygodniach brzuch jest bardziej umięśniony, a pośladki uniesione....

kobieta u lekarza bada ciśnienie
©drubig-photo/Fotolia
Styl życia
Nadciśnienie w ciąży: przewlekłe i ciążowe
Nadciśnienie tętnicze w ciąży to zaburzenie, które może być wynikiem zmian zachodzących w organizmie kobiety przed zapłodnieniem (przewlekłe) lub efektem powikłań występujących w czasie ciąży (ciążowe). Zarówno nadciśnienie przewlekłe, jak i ciążowe stanowią ryzyko dla prawidłowego rozwoju płodu.

Nadciśnienie tętnicze w ciąży to zaburzenie, które może być wynikiem zmian zachodzących w organizmie kobiety przed zapłodnieniem (przewlekłe) lub efektem powikłań występujących w czasie ciąży (ciążowe). Zarówno nadciśnienie przewlekłe, jak i ciążowe stanowią ryzyko dla prawidłowego rozwoju płodu. Przyczyny nadciśnienia w ciąży Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą prowadzić do podwyższonego ciśnienia tętniczego u kobiety. Do najważniejszych z nich należą: powikłania podczas pierwszego porodu , wczesne zajście w ciążę (poniżej 18. roku życia) lub zbyt późne (powyżej 35. roku życia). Ryzyko nieprawidłowego ciśnienia niosą także schorzenia naczyń krwionośnych, choroby układowe, cukrzyca , stres, obrzęk płodu, czy też nieodpowiednia dieta kobiety ciężarnej. Występowanie powyższych czynników powinno dać sygnał przyszłej matce do szczególnej ostrożności i częstej kontroli zdrowia w czasie ciąży. Nadciśnienie przewlekłe w ciąży Jeśli po 20 tygodniu ciąży badanie stwierdza wartość RR (zapis stosowany do określenia ciśnienia tętniczego) powyżej 140/90 mm Hg, oznacza to prawdopodobnie występowanie przewlekłego nadciśnienia tętniczego u kobiety w ciąży. Przebieg ciąży u kobiety, która ma nieprawidłowe ciśnienie tętnicze wymaga stałego dozoru specjalisty. Należy w jej czasie wykluczyć ze swojej diety wysoko nasycone tłuszcze oraz unikać zbędnego wysiłku.   Ciąża u kobiety z przewlekłym nadciśnieniem tętniczym może być zagrożona obumarciem płodu, zbyt wczesnym oddzieleniem się łożyska lub wystąpieniem stanu przedrzucawkowego . Jest to stan, w którym u kobiety ciężarnej występuje białko w moczu po 20. tygodniu ciąży. Może on doprowadzić do rzucawki, czyli drgawek toniczno-klonicznych (padaczki). Nadciśnienie tętnicze ciążowe Stan podwyższonego ciśnienia tętniczego ciążowego występuje...

Grube kawałki soli morskiej na drewnianej szufelce
©iLight photo/Fotolia.com
Styl życia
Właściwości soli z Morza Martwego oraz jej kosmetyczne i zdrowotne zastosowanie
Woda z Morza Martwego zawiera duże stężenie soli i minerałów. W tak ekstremalnych warunkach mogą przetrwać tylko niektóre gatunki bakterii. Sól pozyskiwana z Morza Martwego zawiera jednak wiele substancji o korzystnym wpływie na zdrowie i urodę. Stosowana jest w leczeniu reumatyzmu, trądziku i łuszczycy oraz alergii skórnych. Wygładza także zmarszczki i zmniejsza cellulit.

Woda z Morza Martwego zawiera duże stężenie soli i minerałów. W tak ekstremalnych warunkach mogą przetrwać tylko niektóre gatunki bakterii. Sól pozyskiwana z Morza Martwego zawiera jednak wiele substancji o korzystnym wpływie na zdrowie i urodę. Stosowana jest w leczeniu reumatyzmu, trądziku i łuszczycy oraz alergii skórnych. Wygładza także zmarszczki i zmniejsza cellulit.   Woda Morza Martwego jest tak zasolona, że bez trudu można utrzymać się na jej powierzchni , nawet jeśli nie potrafi się pływać. Właściwości soli z Morza Martwego Sól z Morza Martwego pozyskiwana jest zarówno z wody, jak i z błota morskiego. Zasolenie wody Morza Martwego wynosi 340 g na litr. Proporcje te można najbardziej obrazowo porównać do szklanki wody posolonej 4 łyżkami soli. Sól pozyskana z wody Morza Martwego zawiera następujące sole mineralne : chlorki, bromki, magnez, sód, wapń, potas. Szaroczarne błoto z Morza Martwego oprócz chlorków, bromków, sodu, potasu i wapnia zawiera dodatkowo takie substancje jak: krzem, glin, żelazo, potas, siarka, fosfor. Zastosowanie soli z Morza Martwego Sól z Morza Martwego stymuluje krążenie krwi, odżywia skórę i zmniejsza dolegliwości związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów , łuszczycowym zapaleniem stawów i chorobą zwyrodnieniową stawów. Pomaga ona także w łagodzeniu zmian skórnych charakterystycznych dla trądziku różowatego i trądziku młodzieńczego, a także łuszczycy. Bromki i magnez zawarte w soli oczyszczają skórę z toksyn, dzięki czemu łagodzą reakcje alergiczne. Sól z Morza Martwego wygładza ponadto skórę, redukując zmarszczki i zmniejszając widoczność blizn oraz rozstępów. Dzięki temu, że poprawia...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner