Białe biurko, komuter, klawiatura i krzesło biurowe.
© georgejmclittle/Adobe Stock
Styl życia

Urządzenie biura - lista niezbędnych rzeczy

Niezależnie od tego, czy urządza się nowe biuro o dużej powierzchni, czy mniejsze pomieszczenie pod jedno stanowisko pracy, zawsze trzeba poświęcić sporo czasu na jego zagospodarowanie. W przypadku większych biur konieczny jest dobór i zakup większej ilości mebli, urządzeń i dodatków, z kolei urządzając małe powierzchnie, liczy się umiejętność odpowiedniego zagospodarowania każdego wolnego metra. Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w każdym biurze, aby było ono komfortowym i praktycznym miejscem pracy.

Niezależnie od tego, czy urządza się nowe biuro o dużej powierzchni, czy mniejsze pomieszczenie pod jedno stanowisko pracy, zawsze trzeba poświęcić sporo czasu na jego zagospodarowanie. W przypadku większych biur konieczny jest dobór i zakup większej ilości mebli, urządzeń i dodatków, z kolei urządzając małe powierzchnie, liczy się umiejętność odpowiedniego zagospodarowania każdego wolnego metra. Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w każdym biurze, aby było ono komfortowym i praktycznym miejscem pracy.

 

Podczas tworzenia przestrzeni biurowej należy skupić się nie tylko na efektach wizualnych, ale również tych dotyczących ergonomii pracy. Stworzenie komfortowych warunków nie tylko ma znaczenie dla zdrowia pracowników, ale również wpływa na ich wydajność i efektywność.

Urządzenie biura: styl, kolory i ergonomia

Urządzenie biura w taki sposób, aby odpowiadało ono właścicielowi, pracownikom, a przy tym było dobrze odbierane przez interesantów czy klientów, stanowi spore wyzwanie. Wprawdzie można skorzystać z usług projektanta wnętrz, ale w związku z kosztami takich usług nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. W takich sytuacjach należy nie tyle zdać się na własny gust, co poznać zasady, które pomogą w odpowiednim zaaranżowaniu przestrzeni biurowej. Warto zwrócić uwagę na:

 • kolorystykę wnętrza – najlepiej wybierać stonowane kolory, ale nie musi być to biel. Odcienie szarości mogą być ciekawym rozwiązaniem, szczególnie jeśli pomaluje się jedną ze ścian na nieco ciemniejszy kolor,
 • styl – aby wnętrze było uniwersalne i komfortowe zarówno dla pracowników, jak i interesantów warto postawić na prostotę i minimalizm. Meble biurowe dobrze prezentują się w naturalnych kolorach drewna. Jeśli chodzi o ilość szafek czy szaf, to nie należy przesadzać i powinno być ich tyle, ile potrzeba. Później zawsze można dołożyć kolejne,
 • ergonomię – na rynku jest dostępnych wiele rodzajów mebli biurowych, ale nie wszystkie są dostosowane do norm ergonomicznych. Aby stanowiska pracy były komfortowe i bezpieczne, powinny być tworzone na bazie mebli posiadającymi deklarację zgodności z normami i przepisami.

Jakie meble, urządzenia i rzeczy powinny znaleźć się w biurze?

Każde biuro powinno być dostosowane do potrzeb firmy oraz specyfiki branży. Można jednak wymienić podstawowe meble, urządzenia i rzeczy, które przydadzą się w każdym biurze. Są to:

 • biurko,
 • krzesło obrotowe,
 • szafa na dokumenty,
 • urządzenie wielofunkcyjne (drukarka, kopiarka, skaner),
 • szafka pod urządzenie wielofunkcyjne,
 • ekspres do kawy,
 • stolik kawowy i pufy lub krzesła,
 • segregatory,
 • teczki na dokumenty,
 • karteczki do notowania,
 • papier do drukarki,
 • materiały piśmiennicze,
 • koperty,
 • zszywacz i zszywki,
 • kuweta na dokumenty,
 • pojemniki na gadżety biurowe.
Jak urządzić domowe biuro?
© nakophotography/Adobe Stock
Styl życia
Jak urządzić domowe biuro na niewielkiej przestrzeni?
Stworzenie domowego biura na kilku metrach kwadratowych może stanowić spore wyzwanie. Zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia z zakresu urządzania przestrzeni. Nawet bez pomocy projektanta wnętrz można jednak stworzyć swój kąt do pracy. Wiąże się to z poświęceniem czasu na poszukiwanie inspiracji i funkcjonalnych rozwiązań, a w późniejszym etapie – z zakupem mebli i ich złożeniem.

Stworzenie domowego biura na kilku metrach kwadratowych może stanowić spore wyzwanie. Zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia z zakresu urządzania przestrzeni. Nawet bez pomocy projektanta wnętrz można jednak stworzyć swój kąt do pracy. Wiąże się to z poświęceniem czasu na poszukiwanie inspiracji i funkcjonalnych rozwiązań, a w późniejszym etapie – z zakupem mebli i ich złożeniem.   Mała przestrzeń zawsze stanowi ograniczenie w urządzaniu wnętrz. W takich przypadkach najlepiej skorzystać z pomocy projektanta, ale jeśli kogoś na to nie stać, to musi zdać się na siebie. Takim osobom z pomocą przychodzą dostępne w Internecie projekty i zdjęcia, z których można czerpać inspiracje i pomysły. Od czego rozpocząć tworzenie domowego biura? Na etapie planowania urządzenia domowego biura na małej, kilkumetrowej przestrzeni kluczowe jest określenie własnych potrzeb. Uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na to, jak dużo miejsca zajmuje sprzęt (m.in. komputer, drukarka etc.) oraz jakie rzeczy powinny znajdować się w miejscu pracy. Będzie to punktem wyjściowym w dobraniu odpowiednich mebli. Można wprawdzie wybrać meble na wymiar, ale to zdecydowanie droższa opcja od zakupu gotowych mebli modułowych .   W domowym biurze najważniejsze będzie utworzenie miejsca do pracy przy komputerze. Niezależnie od tego czy planuje się pracować przy biurku od czasu do czasu czy przesiadywać przy nim długie godziny kluczowa jest ergonomia. Stworzone stanowisko pracy powinno być możliwie najbardziej komfortowe dla użytkownika, ponieważ przekłada się na jego zdrowie i efektywność pracy. Co powinno znaleźć się w domowym biurze? Po uporaniu się z najważniejszymi rzeczami – wyborem i zakupem mebli i krzesła biurowego można przejść do kolejnego etapu, czyli wyposażenia biura w dodatkowe gadżety . Warto...

Gadżety biurowe ułatwiające pracę - jakie wybrać
© stokkete/Adobe Stock
Styl życia
Gadżety biurowe ułatwiające pracę - jakie wybrać?
Prawdopodobnie każda osoba pracująca w biurze wie, że jedną z podstaw efektywnej pracy jest uporządkowane biurko. Utrzymanie stanowiska pracy w idealnym porządku jest praktycznie niemożliwe. Warto jednak ułatwiać sobie pracę poprzez wykorzystywanie różnego rodzaju gadżetów biurowych. Pomagają one zaoszczędzić sporo czasu i ograniczyć stres związany z często nerwowymi poszukiwaniami najpotrzebniejszych rzeczy. 

Prawdopodobnie każda osoba pracująca w biurze wie, że jedną z podstaw efektywnej pracy jest uporządkowane biurko. Utrzymanie stanowiska pracy w idealnym porządku jest praktycznie niemożliwe. Warto jednak ułatwiać sobie pracę poprzez wykorzystywanie różnego rodzaju gadżetów biurowych. Pomagają one zaoszczędzić sporo czasu i ograniczyć stres związany z często nerwowymi poszukiwaniami najpotrzebniejszych rzeczy.   Poza walorami czysto funkcjonalnymi gadżety biurowe mogą też służyć jako elementy upiększające stanowisko pracy. Dlatego wybierając je dla siebie, należy mieć na względzie obie kwestie. Gadżety pomagające utrzymać porządek na biurku W pracy biurowej zdecydowanie najbardziej życie uprzykrzają całe sterty dokumentów. Umowy, pisma urzędowe, rachunki i faktury są nieodłącznym elementem funkcjonowania każdej firmy, a z racji tego, że są bardzo ważne, trzeba poświęcić im szczególną uwagę. Aby uniknąć papierkowego bałaganu, dezorganizującego pracę , należy skupić się na ich uporządkowaniu. W sklepach z artykułami biurowymi można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań, takich jak: pojemniki na dokumenty - proste i wygodne pojemniki, które najlepiej sprawdzają się podpisane i ułożone w szafie według własnych preferencji np. alfabetycznie albo według daty, półki na dokumenty - służą przechowywania niewielkiej ilości dokumentów. Najlepiej ustawiać je na biurku, szafki metalowe na dokumenty - jeśli ktoś potrzebuje więcej miejsca na przechowywanie dokumentów, a nie chce dokupować pełnowymiarowych mebli, to niewielkie, metalowe szafki są dobrym rozwiązaniem, pudełka na dokumenty - mogą być plastikowe lub papierowe. Przeznaczone głównie do przechowywania starych dokumentów, które mogą być przydatne w przyszłości. Jak przechowywać drobne akcesoria...

biuro dla pracowników
©LaCozza/fotolia
Styl życia
Zasady BHP w biurze
Pracodawca ma szereg obowiązków związanych z zasadami BHP w biurze, które dotyczą budynku, oświetlenia, odpowiedniego miejsca pracy. Jest zobowiązany regularnie szkolić pracowników w zakresie zasad BHP i kierować ich na regularne badania lekarskie.

Pracodawca ma szereg obowiązków związanych z zasadami BHP w biurze, które dotyczą budynku, oświetlenia, odpowiedniego miejsca pracy. Jest zobowiązany regularnie szkolić pracowników w zakresie zasad BHP i kierować ich na regularne badania lekarskie. Zasady BHP w biurze: obowiązek pracodawcy Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Warunki te nie mogą powodować zagrożenia życia i zdrowia pracowników, praca musi też być pozbawiona czynników, które w sposób negatywny wpływają na zdrowie pracowników.   Pracodawca ma obowiązek: Organizować pracę tak, by spełniała warunki BHP, a w razie naruszenia przepisów wydawać polecenie usunięcia nieprawidłowości, Podejmować środki w zakresie doskonalenia poziomu ochrony życia i zdrowia pracowników w miejscu pracy, Przestrzegać normy czterogodzinnego czasu pracy przed komputerem dla kobiet w ciąży, Oceniać i dokumentować ryzyko zawodowe związane z daną pracą, zaznajamiać pracowników z tym ryzykiem oraz ze sposobami i zasadami ochrony przed zagrożeniami, Przekazywać im informacje w zakresie udzielania pierwszej pomocy i zachowania w czasie pożaru i ewakuacji, Zapewniać pomieszczenia odpowiednie do wykonywanej pracy i liczby pracowników, Systematycznie kierować pracowników na badania lekarskie, Refundować pracownikom szkła okulistyczne zgodnie z zaleceniami lekarza, jeśli w ramach profilaktyki zostanie wykazane, że są one konieczne do pracy przy komputerze, Zapewniać pracownikom systematyczne szkolenia w zakresie BHP (nie rzadziej niż raz na 6 lat), w czasie pracy i na swój koszt . Szkoleniom podlegają również osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, praktykanci i stażyści. Zasady BHP w biurze: najważniejsze zasady Budynek pracy. Powinien być zgodny z przepisami przeciwpożarowymi, być...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik