Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
stopy na piasku nad morzem
Pixabay/ Tabeajaichhalt/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Laser i skleroterapia – bezoperacyjne sposoby usuwania żylaków

Bezoperacyjne usuwanie żylaków ma na celu obkurczenie zmian żylakowych, jak w przypadku laserowego usuwania żylaków lub zrośnięcie ścian żył – skleroterapia. Zaletą zabiegów bezoperacyjnych jest krótsza rekonwalescencja, brak konieczności pozostawania w szpitalu i brak blizn po zabiegu.

Bezoperacyjne usuwanie żylaków ma na celu obkurczenie zmian żylakowych, jak w przypadku laserowego usuwania żylaków lub zrośnięcie ścian żył – skleroterapia. Zaletą zabiegów bezoperacyjnych jest krótsza rekonwalescencja, brak konieczności pozostawania w szpitalu i brak blizn po zabiegu.

 

Zanim lekarz rozpocznie leczenie żylaków przeprowadza wywiad i ocenia ich wielkość. Zwraca uwagę na kondycję skóry. Sprawdza czy jest zdrowa, czy widać na niej zmiany (np. przebarwienia lub zaczerwienienia). Bada nogi pod kątem obrzęków i stwardnień. Taka obserwacja pozwala stwierdzić czy zastawki w żyłach są sprawne i czy krew się nie cofa.

Bezoperacyjne sposoby usuwania żylaków

Nie w każdym przypadku lekarz może przeprowadzić operacyjne usunięcie żylaków. Przeciwwskazaniami do takiego zabiegu jest niedrożność żył głębokich, które powinny przejąć pracę żył powierzchniowych po ich usunięciu. Nie należy przeprowadzać operacyjnego usuwania żył, gdy lekarz w trakcie badania wykrył chorobę zakrzepowo-zatorową oraz w chwili, gdy ogólny stan zdrowia osoby nie jest dobry (np. cierpi na cukrzycę lub niewydolność tarczycy).

 

1. Skleroterapia – bezoperacyjnym sposobem usuwania żylaków jest skleroterapia, nazywana także obliteracją. Zabieg ten wykonywany jest na żyłach o małym przekroju, a także w przypadku tzw. „pajączków” na nogach. Lekarz wstrzykuje do chorej żyły środek (sklerosat), który powoduje zwłóknienie ścian. Czynność może być powtarzana kilkakrotnie w odstępach 14 dni. Następnie noga zostaje zabandażowana. Pod wpływem preparatu żyła się zrasta, a krew wybiera nowy szlak. Dzieje się to bez szkody dla układu krążenia. Zabieg trwa ok. 30 minut. Skleroterapia może być przeprowadzona w warunkach ambulatoryjnych. Tuż po zabiegu osoba powinna spacerować przez ok. 30 min, a opatrunek uciskowy należy nosić do 14 dni. Po zdjęciu opatrunku noga może być opuchnięta i sina, zmiany te powinny ustąpić w ciągu kilku miesięcy i nie wymagają żadnej interwencji. Zamknięcie żył nie wpływa negatywnie na krążenie. Krew płynie mniejszymi żyłami lub odgałęzieniami wprost do żył głębokich. Skleroterapia jest praktycznie bezbolesna, dlatego nie wymaga znieczulenia. Cena wykonania skleroterapii to ok. 500 zł.

 

2. Zabieg laserowego usunięcia żylaków. Laserowe usunięcie żylaków to metoda polegająca na obkurczeniu zmian żylakowych. Zabieg wykonywany jest przy pomocy światła lasera wprowadzanego do wnętrza naczynia. Zabiegowi laserowemu towarzyszy mniejszy ból niż w przypadku operacji, krótszy jest także czas rekonwalescencji. Jest to metoda wykorzystywana w przypadku leczenia niewielkich zmian chorobowych. Koszt zabiegu laserem to ok. 2 000 – 3 000 złotych.

noga zgięta do tyłu
Pixabay/ Ben_Kerckx/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
3 metody operacyjnego usuwania żylaków: stripping, kriostripping i miniflebektomia
Operacyjne usuwanie żylaków polega na pozbyciu się całego żylaka. Najczęściej wybierane metody to stripping, kriostripping i miniflebektomia. Po zabiegach osoba operowana powinna nosić opatrunek uciskowy lub specjalne pończochy i rajstopy uciskające.

Operacyjne usuwanie żylaków polega na pozbyciu się całego żylaka. Najczęściej wybierane metody to stripping, kriostripping i miniflebektomia. Po zabiegach osoba operowana powinna nosić opatrunek uciskowy lub specjalne pończochy i rajstopy uciskające.   Stripping, kriostripping i miniflebektomia to trzy sposoby operacyjnego usuwania żylaków . Chirurdzy zwykle wybierają jedną z trzech metod operacyjnego usuwania żylaków . Różnice w poszczególnych metodach dotyczą wykorzystanych narzędzi oraz techniki przeprowadzania operacji. Celem zabiegów jest usunięcie całych żylaków. Stripping – operacja na żylaki z wyjęciem żyły stripperem Stripping to metoda, w której usuwany jest główny pień żylny oraz wszystkie gałęzie żylne od niego odchodzące. Chirurg usuwając żyłę odpiszczelową wykonuje dwa nacięcia na nodze (ok. 5 cm). Pierwsze w okolicy pachwiny, a drugie przy kostce. Jeżeli w trakcie zabiegu ma być usunięta żyła odstrzałkowa (w tylnej powierzchni piszczela), nacięcia robione są pod kolanem i przy kostce. Kolejnym krokiem zabiegu usuwania żylaków jest wprowadzenie do żyły strippera . Stripper to miękka metalowa linka. Chirurg przy jej pomocy przecina i podwiązuje żyłę. Następnie jednym szarpnięciem ją wydobywa. W celu usunięcia gałęzi żylnych niezbędne są dodatkowe nacięcia (1-2 cm) wzdłuż przebiegu pnia żylnego. Odgałęzienia usuwane są w podobny sposób jak pień główny. Na miejsca cięć zakładane są szwy , które należy usunąć po ok. 10 dniach. Zabieg usuwania żył trwa zwykle godzinę i przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Dzień po zabiegu osoba może wstać i chodzić . Nacięcia mogą powodować ból przez kilka dni po strippingu. Zwykle na nogach widoczne są także zasinienia, które mogą utrzymywać się do miesiąca. Przez około 14 dni operowana noga powinna być owinięta elastycznym bandażem od palców aż po pachwinę....

Strzykawka na nodze
©markobe/Fotolia
Styl życia
Skleroterapia piankowa: jak skutecznie pozbyć się żylaków i pajączków?
Skleroterapia piankowa to jedna z najskuteczniejszych i bezbolesnych metod usuwania żylaków i pajączków. Polega na wprowadzeniu za pomocą małych igieł środka farmakologicznego do wnętrza żył. Dzięki niemu żylaki się kurczą, a nieestetycznie wyglądające pajączki znikają.

Skleroterapia piankowa to jedna z najskuteczniejszych i bezbolesnych metod usuwania żylaków i pajączków. Polega na wprowadzeniu za pomocą małych igieł środka farmakologicznego do wnętrza żył. Dzięki niemu żylaki się kurczą, a nieestetycznie wyglądające pajączki znikają.   Skleroterapia piankowa stosowana jest przy występowaniu bolących, rozległych żylaków i dużych pajączków. Ta małoinwazyjna metoda leczenia, polegająca na wprowadzeniu środka farmakologicznego do wnętrza żył, powinna być powtórzona kilkakrotnie , aby uzyskać końcowy efekt. Lekarz prowadzący (flebolog) wyznacza nam właściwą liczbę zabiegów po wcześniejszej diagnozie na podstawie badania USG. Polecane jest połączenie skleroterapii piankowej z leczeniem laserowym lub za pomocą pary wodnej, dla uzyskania lepszego efektu. Skleroterapia piankowa: na czym polega? Skleroterapia piankowa to metoda wstrzykiwania leku do żył, która powoduje ich kurczenie się oraz widoczne znikanie pajączków z zewnętrznej powłoki skóry. Ściany żylaka wiotczeją i zamykają się z powodu zaniku ciśnienia w żylaku (zamykanie się ścian żylaka nazywane jest fachowo obliteracją) i powoli zanikają. Zabieg powinno wykonywać się pod stałą obserwacją USG, aby wszelkie zachodzące w żyłach zmiany były od razu widoczne. Tylko kilkukrotne powtórzenie skleroterapii piankowej może doprowadzić do ostatecznego zaniku żylaków i pajączków. Jeden zabieg trwa od 15 do 30 minut. Skleroterapia piankowa: dla kogo? Skleroterapia piankowa polecana jest osobom, które mają poważne problemy krwionośne , czyli żylaki: naczyniowe, głębokie lub powstałe w wyniku operacji. Pacjenci z owrzodzeniem żylakowym i pajączkami są również klasyfikowani do tego zabiegu.   Kto nie powinien stosować skleroterapii piankowej:...

stopy na piasku
Pixabay/ burningriver/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Usuwanie żylaków laserem: bez bólu, bez blizn, bez hospitalizacji
Laserowe usuwanie żylaków to zabieg małoinwazyjny. Zaletami metody laserowej są bezbolesność, brak konieczności hospitalizacji, brak blizn i nacięć, niskie ryzyko powikłań i krótki czas zabiegu. Laserowe usuwanie żylaków trwa ok. 30 do 60 min i może być przeprowadzone w warunkach ambulatoryjnych. Energia lasera szybko obkurcza i zamyka niewydolną żyłę.

Laserowe usuwanie żylaków to zabieg małoinwazyjny. Zaletami metody laserowej są bezbolesność, brak konieczności hospitalizacji, brak blizn i nacięć, niskie ryzyko powikłań i krótki czas zabiegu. Laserowe usuwanie żylaków trwa ok. 30 do 60 min i może być przeprowadzone w warunkach ambulatoryjnych. Energia lasera szybko obkurcza i zamyka niewydolną żyłę. Przygotowanie do zabiegu usuwania żylaków laserem Minimum 3 tygodnie przed usunięciem żylaków laserem zaleca się odstawienie leków hormonalnych (szczególnie antykoncepcyjnych). Tydzień przed zabiegiem należy wykonać podstawowe badania – morfologię oraz badania krzepliwości krwi. Osoba mająca się poddać zabiegowi powinna w dniu zabiegu ogolić włosy ze skóry na obszarze, gdzie planowany jest zabieg. Dwie godziny przed zabiegiem należy wstrzymać się od jedzenia. Biorąc pod uwagę konieczność założenia opatrunków uciskających, dobrze, aby osoba wybierająca się na zabieg założyła luźne ubranie i wygodne obuwie na płaskiej podeszwie . Przebieg laserowego usuwania żylaków Pierwsze etapy zabiegu polegają na mapowaniu (zaznaczeniu) układu żylnego przy pomocy aparatu USG. Lekarz zaznacza na skórze punkty przebiegu głównych pni żył oraz ich rozgałęzienia . Zaznaczane są także miejsca, gdzie ma zostać wprowadzone włókno laserowe. Po zakończeniu mapowania osoba przechodzi do sali, w której ma odbyć się zabieg. Lekarz znieczula skórę i tkankę podskórną. Po przygotowaniu do zabiegu lekarz wprowadza do żyły cewnik (czynność ta kontrolowana jest przez urządzenie USG). Cewnik zostaje wprowadzony przez nakłucie lub nacięcie (ok. 5 mm). Końcówka cewnika wyprowadza światło lasera (długość fali od 808 nm do 1470 nm) do żyły. Zwykle miejsce wprowadzenia lasera (nakłucie żyły) znajduje się pod...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner