Lekarz w białym fartuchu
Image by LifetimeStock.com

Botoks, czyli toksyna botulinowa na zmarszczki, nadpotliwość, zeza i migrenę

Lekarz w białym fartuchu
Image by LifetimeStock.com

Toksyna botulinowa, potocznie zwana jadem kiełbasianym jest substancją stosowaną w medycynie. Występuje między innymi pod nazwą handlową "botoks". Początkowo wykorzystywano ją do leczenia spazmów mięśniowych i tików nerwowych.

Czym jest botoks, czyli toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa, popularnie zwana botoksem lub jadem kiełbasianym jest naturalną toksyną powodującą zahamowanie wydzielania acetylocholiny. Substancja jest odpowiedzialna za połączenia impulsów między nerwami a mięśniami. Toksyna botulinowa blokuje wydzielanie acetylocholiny przez związanie się z błoną presynaptyczną płytki motorycznej.

Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej

Toksyna botulinowa jest stosowana od lat w zabiegach medycyny estetycznej. Blokuje ona acetylocholinę (przekaźnik połączeń nerwowo-mięśniowych), która jest uwalniana przez nerwy. Specyfiki z toksyny botulinowej są produkowane laboratoryjnie ze szczepów bakterii. Następnie są oczyszczane i pakowane próżniowo w ściśle odmierzonych dawkach. Toksyna botulinowa wykorzystywana jest w dermatologii estetycznej by wygładzić zmarszczki (głównie zmarszczki mimiczne). Stosuje się ją również w leczeniu potliwości stóp, dłoni i pach. Preparat podany w te okolice wpływa na gruczoły potowe i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu potu. Ponadto jad kiełbasiany stosuje się w okulistyce do leczenia zeza i kurczu powiek, a wstrzykiwany w okolice czoła, czy karku uwolni od bólu głowy i wyleczy migrenę. Skuteczność leczenia można ocenić po 2 tygodniach. Obecnie stosuje się dwa preparaty botulinowe: botoks i dysport.

Jak wygląda zabieg z zastosowaniem botoksu na zmarszczki?

Toksynę botulinową wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy za pomocą cienkiej igły. Zabieg trwa krótko, zazwyczaj do 15-20 minut. Ból podczas wstrzykiwania botoksu jest minimalny a większość pacjentów porównuje go do ugryzienia komara. Zabieg nie wymaga podawania znieczulenia, jednak w przypadku dużej wrażliwości pacjenta można zastosować znieczulenie w postaci kremu na godzinę przed operacją.

Efekty stosowania toksyny botulinowej (botoksu) na zmarszczki

Po zabiegu z zastosowaniem toksyny botulinowej zmarszczki znikają, a wyraz twarzy staje się łagodniejszy. Toksyna botulinowa działa po 2-3 dniach od przeprowadzonego zabiegu, a cały rezultat widać po około 7 dniach. Efekt utrzymuje się na twarzy przez około sześciu miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Miejsca, w których wstrzyknięto toksynę są niewidoczne i nie istnieje ryzyko powstania blizn, uszkodzeń skórnych.

Przeciwwskazania do zabiegu z botoksu (toksyny botulinowej) na zmarszczki

Zabiegu z zastosowaniem toksyny botulinowej nie zaleca się osobom mającym problemy z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, zaburzeniami krzepnięcia, cierpiącym na infekcje, kobietom w ciąży i karmiącym piersią.


Więcej na temat zmarszczki botoks
Przeładuj

Weronika Rosati odradzała Julii Wieniawa udział w "Tańcu z Gwiazdami". Dlaczego?!

zobacz 02:00