Zabieg laserowy na twarz
©jolopes/Fotolia

Jak się przygotować do dermabrazji? Przebieg dermabrazji mechanicznej

Zabieg laserowy na twarz
©jolopes/Fotolia

Przygotowania do dermabrazji mechanicznej trzeba rozpocząć na 2 tygodnie przed zabiegiem. Przede wszystkim trzeba zrobić szczepienia, badania krwi i odstawić leki przeciwzakrzepowe. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, ale przez kilka dni po nim konieczne może się okazać zażywanie środków przeciwbólowych. Bardzo ważna jest dbałość o higienę i regularne zmiany opatrunków, bo skóra po usunięciu warstwy ochronnej jest bardzo podatna na zakażenia.

Przygotowanie do zabiegu dermabrazji mechanicznej

Najważniejsze jest, aby na dwa tygodnie przed zabiegiem dermabrazji mechanicznej wykonać badania i poinformować lekarza o chorobach towarzyszących. Potrzebne będą wyniki morfologii, OB, INR, APTT i wskaźnik PT. Trzeba też zaszczepić się przeciwko WZW typu B. W przeciągu 14 dni przed zabiegiem trzeba odstawić leki zaburzające krzepnięcie krwi, zwłaszcza te z grupy salicylanów, np. Aspirynę, Acard i Polopirynę (wszelkie zmiany w dawkowaniu leków muszą być skonsultowane z lekarzem).

 

Naczynia krwionośne można wzmocnić biorąc przez dwa tygodnie witaminę C. W tym czasie nie wolno się opalać, palić papierosów ani spożywać alkoholu (również po zabiegu, przez okres ok. 2 miesięcy i 3 w przypadku opalania). Na 5 dni przed zabiegiem trzeba powstrzymać się od stosowania chemicznych kremów do depilacji, woskowania, mycia ciała szorstkimi gąbkami i szczotkami, a także wykonywania peelingu. Tuż przed dermabrazją trzeba usunąć owłosienie z miejsca, które będzie poddawane zabiegowi. Wybierając się na zabieg dermabrazji twarzy, nie wolno nakładać makijażu ani kremów.

Przebieg dermabrazji mechanicznej

Dermabrazja mechaniczna może trwać od 30 min do 2 godzin w zależności od powierzchni usuwanego naskórka. Zabieg odbywa się przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia, które przypomina wiertło dentystyczne. Jego główkę wieńczy łagodne ostrze, wprowadzane podczas dermabrazji w ruch wirujący. Chirurg plastyczny przykłada ostrze do skóry tak, by nie dotarło zbyt głęboko i nie naruszyło naczyń włosowatych.

 

To właśnie od kompetencji lekarza w największym stopniu zależy bezpieczeństwo zabiegu, dlatego warto wybierać tylko sprawdzone klinki. Warunki także muszą być sterylne. Przed zakażeniem zabezpiecza jałowy opatrunek, który jest nakładany na oczyszczone miejsce bezpośrednio po zabiegu, a przez dwutygodniowy okres rekonwalescencji musi być regularnie zmieniany. Dermabrazja mechaniczna jest bolesna, dlatego wykonuje się ją dopiero po znieczuleniu miejscowym (np. kremem znieczulającym). Po zabiegu pojawiają się opuchlizna i zaczerwienienie, które może się utrzymywać do 3 miesięcy (tyle trwa tworzenie się nowego naskórka).

Więcej na temat zabiegi laserowe
Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41