leżąca na boku kobieta bez twarzy w białej bieliźnie
Image by LifetimeStock.com

Czy po porodzie można cieszyć się seksem? Plastyka pochwy

leżąca na boku kobieta bez twarzy w białej bieliźnie
Image by LifetimeStock.com

Plastyka pochwy, czyli waginoplastyka, polega na zwężeniu wejścia do pochwy. Staje się coraz bardziej popularna zwłaszcza wśród kobiet, które rodziły więcej niż raz. Zabieg jednak ma też wady i nie każda kobieta może z niego skorzystać.

Wskazania do waginoplastyki

Oprócz licznych porodów, w wyniku których mogło dojść do osłabienia mięśni pochwy, istnieją także inne wskazania do wykonania tego zabiegu. Waginoplastyka polega na korygowaniu kształtu warg sromowych, które mogły zostać zniekształcone na przykład w wyniku dziedzicznego przerostu warg, uszkodzeń krocza wskutek wypadku lub porodu (wciąż popularne w polskich szpitalach jest nacinanie krocza) oraz uszkodzeń warg sromowych podczas stosunku płciowego.

Przebieg zabiegu plastyki pochwy

Zabieg waginoplastyki trwa około półtorej godziny i przebiega w znieczuleniu ogólnym. Lekarz nacina tylną ścianę pochwy, następnie usuwa nadmiar tkanek i zszywa mięśnie i śluzówkę pochwy za pomocą nici rozpuszczalnych. Tuż po zabiegu należy pozostać w klinice przynajmniej na jedną dobę. Pełna rekonwalescencja trwa około dwóch tygodni, przez około tydzień mogą utrzymywać się zasinienia. Cena waginoplastyki jest uzależniona od lekarza, jednak przeważnie kosztuje około 3000-4000 złotych.

Wady i zalety waginoplastyki

Plastyka pochwy wpływa pozytywnie na doznania seksualne nie tylko u kobiet, ale także u ich partnerów. Oprócz tego waginoplastyka ma dobry wpływ na kobiecą psychikę – kobiety po zabiegu mają mniej kompleksów i mają poczucie, że są bardziej atrakcyjne. Plastyka pochwy, jak każdy zabieg, niesie ze sobą ryzyko komplikacji. Ze względu na to, że rana umiejscowiona jest blisko odbytu, często zdarzają się infekcje. Inne możliwe problemy to obrzęki, zasinienie skóry krocza, zakrzepica żylna, zgrubienia podskórne, przerosty blizny. Zdarzyć się mogą także zaburzenia czucia w operowanym obszarze.

Przeciwwskazania do plastyki pochwy

Waginoplastyce nie powinny się poddawać się kobiety, które są w ciąży lub ją planują. Zabieg wyklucza także choroba nowotworowa i zaburzenia krzepnięcia krwi. Przed plastyką pochwy należy wykonać szereg badań (m.in. grupę krwi, morfologię, badania moczu, EKG i RTG klatki piersiowej), ponieważ wykonuje się ją przy znieczuleniu ogólnym.

Więcej na temat ginekologia operacja plastyczna
Przeładuj

Z okazji urodzin Party.pl Izabela Janachowska wybrała cztery najpiękniejsze suknie ostatnich czterech lat!

zobacz 01:53