Kobieta w salonie kosmetycznym
©hammett79/Fotolia

Usuwanie włókniaków: laser, zamrożenie lub prąd

Kobieta w salonie kosmetycznym
©hammett79/Fotolia

Usuwanie włókniaków ma przede wszystkim zalety estetyczne, ponieważ są to łagodne zmiany skórne. Powstałe z komórek tkanki łącznej tworzą szpecące grudki na ciele, szczególnie na twarzy. Włókniaki miękkie usunąć można na wiele sposobów – za pomocą zabiegu laserowego, krioterapii czy elektrokoagulacji.

 

Włókniaki mogą być problemem estetycznym. Miękkie zgrubienia na skórze szpecą twarz, ale są również uciążliwym problemem skórnym. Na przykład guzek występujący w niekorzystnym miejscu – pod stanikiem lub pod pachą, może przeszkadzać i wywoływać dyskomfort. Występowanie włókniaków miękkich jest przede wszystkim uwarunkowane genetycznie. Usuwanie włókniaków odbywa się po konsultacji z dermatologiem za pomocą metod mało inwazyjnych. Dlatego nie wymagają specjalnych przygotowań ani okresu rekonwalescencji, chyba że lekarz prowadzący zleci wykonanie dodatkowych badań czy specjalnych czynności po samym zabiegu. Decydując się jednak na którąś z metod należy wiedzieć, że raz usunięty włókniak może ponownie odrosnąć w tym samym lub innym miejscu.

Włókniak: usuwanie za pomocą lasera

Wiązka lasera, niewidzialna dla oka, wypala guzek prowadząc do koagulacji (wchłaniania się) tkanki do skóry właściwej. Zabieg jest bezkrwawy, nie pozostawia śladów, a znieczulenie miejscowe podawane jest wyłącznie w przypadku dużych zmian skórnych. Przeciwwskazania do zabiegu: ciąża, aktywna infekcja skórna, tendencja do bliznowców lub zbyt opalona skóra. Po zabiegu ranę należy chronić od środowiska zewnętrznego opatrunkiem i przed słońcem. Skóra po zabiegu dochodzi do siebie po 3-4 tygodniach. Zabieg nie jest refundowany przez NFZ i jego koszt wynosi około 200 zł.

Włókniak: usuwanie za pomocą krioterapii

Wymrażanie włókniaka za pomocą ciekłego azotu o temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza jest dość popularną metodą, ponieważ można wykonywać ją z refundacją z Narodowego Funduszu Zdrowia. Prywatnie można wykonać zabieg krioterapii za około 180 złotych. Najczęściej wymrażane są włókniaki nitkowe (o długim, zwiotczałym kształcie), które podczas zabiegu po prostu odpadają. Wystarczy 10 sekundowy natrysk ciekłym azotem, aby usunąć włókniaka, a co ważne – do zabiegu nie ma żadnych przeciwwskazań.

Włókniak: usuwanie za pomocą elektrokoagulacji

Usuwanie włókniaków można wykonać również za pomocą użycia prądu. Działanie nim na guzek, zwiększa temperaturę zmiany skórnej. Doprowadza to do ścięcia się w włókniaku białka, które łatwo usunąć. Ewentualnymi powikłaniami zabiegu mogą być niewielkie blizny lub przebarwienia. Elektrokoagulacja trwa kilka minut, a po samym zabiegu może wystąpić obrzęk, siniak czy zaczerwienienie. Dolegliwości znikają po kilku godzinach. Pozostałe rany należy przemywać wodą utlenioną, aby zapobiec zakażeniu. Przeciwwskazania do zabiegu to m.in. zaburzenia krzepnięcia krwi, rozrusznik serca, ciąża czy tendencja do bliznowców. Jest to zabieg nowoczesny i refundowany przez NFZ. Prywatnie można go wykonać za około 100-150 złotych.

 

Więcej na temat zmiany skórne
Przeładuj

Mikołaj i Sylwia wystąpią w "Tańcu z Gwiazdami"? Mają jeden warunek!

zobacz 01:36