Nakładanie peelingu na twarz
©starush/Fotolia

Przebarwienia skórne – sposoby usuwania zmian skórnych

Nakładanie peelingu na twarz
©starush/Fotolia

Usuwanie przebarwień skórnych jest wykonywane za pomocą mikrodermabrazji, peelingów, kwasów oraz zabiegów laserowych. W celu pozbycia się drobnych przebarwień można stosować kremy oraz specjalne preparaty rozjaśniające.

Usuwanie przebarwień skórnych – peelingi enzymatyczne

Peelingi enzymatyczne można stosować zarówno w domu jak i w specjalistycznym gabinecie kosmetycznym. Są to peelingi szczególnie polecane dla osób z cerą problemową (tj. skóra wrażliwa, naczynkowa, skłonna do alergii), ponieważ nie zawierają one mechanicznych elementów ściernych, dzięki czemu nie dochodzi do rozprzestrzeniania bakterii i zmian ropnych. Działają delikatnie rozjaśniająco na drobne i jaśniejsze zmiany pigmentacyjne.

Usuwanie przebarwień skórnych – mikrodermabrazja na zmiany pigmentacyjne

Użycie głowic diamentowych lub korundu (czyli tlenku glinu) do mechanicznego ścierania naskórka przynosi dobre efekty w leczeniu przebarwień skórnych. Najczęściej mikrodermabrazję stosuje się do rozjaśniania nierównomiernych przebarwień w postaci plam. Mikrodermabrazja przynosi efekt znacznie lepszy niż peelingi enzymatyczne, szczególnie przy zmianach o mocniejszej pigmentacji.

Usuwanie przebarwień skórnych – osocze bogatopłytkowe, kwas hialuronowy, kolagen

Popularne w odmładzaniu i rewitalizacji skóry osocze bogatopłytkowe, kwas hialuronowy i kolagen działają też rozjaśniająco na przebarwienia, poprzez odnowę komórkową skóry. Ponadto pobudzają ją do regeneracji, dzięki czemu przebarwione warstwy naskórka zostają złuszczone.

Usuwanie przebarwień – zabiegi laserowe

Laseroterapia polecana jest do usuwania plam posłonecznych, ostudy, plam starczych i wątrobowych a nawet piegów. Wiązka światła krótkimi impulsami w sposób równomierny naświetla powierzchnię skóry. Nie jest to zabieg bolesny, odczuwane jest jedynie niewielkie pieczenie w momencie jego wykonywania. Tuż po zabiegu przebarwienia stają się ciemniejsze po czym ulegają wchłonięciu, dzięki czemu staja się niemal niewidoczne. Zabiegi z użyciem lasera są szczególnie polecane do usuwania przebarwień skory twarzy ponieważ jednocześnie ujędrniają skórę i działają na nią odmładzająco.

Usuwanie przebarwień skórnych – zabiegi z użyciem kwasów

Hydroksykwasy takie jak kwas glikolowy (AHA), mlekowy, cytrynowy, salicylowy, usuwają przebarwienia poprzez złuszczanie naskórka. Ponadto oprócz rozjaśniania zmian pigmentacyjnych nawilżają skórę, poprawiają jej koloryt i odżywiają. Kwasy: kojowy i azelainowy wykazują działanie antybakteryjne i antyoksydacyjne. Stosowane są do usuwania przebarwień takich jak ostuda, blizny potrądzikowe, nie działają na piegi oraz plamy soczewicowate. Do usuwania tego typu przebarwień skóry stosowany jest kwas witaminy A. Najczęściej używane są jej pochodne, czyli: tretynoina i izotretynoina. W pierwszych miesiącach stosowania preparatów zawierających te substancje występują skutki uboczne takie jak: suchość i swędzenie skóry czy rumień. Dlatego usuwanie przebarwień kwasami jest procesem długotrwałym, jednak efekty są zadowalające.

 

Jeżeli przebarwienia skórne mają nierówne brzegi, są wypukłe lub bolesne należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Leczenie zmian pigmentacyjnych powinno zawsze odbywać się pod nadzorem dermatologicznym.

 

Przeładuj

Hotel Paradise. One zrobiły operacje plastyczne: Ania zoperowała nos, a Martyna powiększyła biust... To nie wszystko!

zobacz 01:44