Kobieta w gabinecie stomatologicznym
©Minerva Studio/Fotolia

Metody leczenia ukruszonego zęba: kompozyt, licówka, koronka

Kobieta w gabinecie stomatologicznym
©Minerva Studio/Fotolia

Po ukruszeniu zęba należy szybko skonsultować się ze stomatologiem. Niezbędne będzie wygładzenie ukruszonego miejsca na zębie lub uzupełnienie go kompozytem, licówką lub koronką.

 

Ukruszenie zęba spowodowane jest najczęściej próchnicą lub urazem (w przypadku zębów przednich). Metod leczenia w takim przypadku jest kilka. W zależności od wielkości uszkodzenia można stosować wygładzenie, uzupełnienie, przyklejenie ukruszonej końcówki zęba lub protetykę.

 

  • Małe uszkodzenie – polecana jest kosmetyka stomatologiczna, czyli wygładzenie zęba. Skraca minimalnie długość zęba, ale wyrównuje jego kształt. Wykonywana przy ukruszeniu przednich zębów.
  • Duże uszkodzenie – w tym przypadku należy uzupełnić brak części zęba używając kompozytu, licówki lub koronki. Czasami można także przykleić złamaną część na dawne miejsce, jednak wymaga to zachowania się jej w jednym kawałku, co należy do rzadkości. Jeżeli złamanie odkryło miazgę zęba, należy najpierw przeprowadzić leczenie kanałowe, które oczyści ząb.
  • Ukruszenie zęba tuż pod linią dziąsła – jest to bardzo bolesna sytuacja i wymaga specjalistycznego działania. Najpierw reszta zęba, która pozostała w dziąśle, powinna być wysunięta do góry i stać się wzorem do protetycznego dopasowania straconego elementu. Zdarza się również, że ząb jest praktycznie wyłamany. Wtedy po badaniu RTG, stomatolog może zalecić usunięcie pozostałego korzenia w dziąśle. Po tym zabiegu najczęściej wstawia się most i tworzy implant.

 

Przy ukruszeniu zęba zawsze trzeba pamiętać, że zwlekanie z wizytą u stomatologa działa na niekorzyść. W przypadku wystąpienia próchnicy powinniśmy najpierw zaleczyć infekcję, a później uzupełniać braki w zębie. Tendencja do występowania pęknięć na powierzchni uzębienia powinna nas uczulić na ryzyko ukruszenia się zębów w przyszłości.

Przeładuj

Z okazji urodzin Party.pl Izabela Janachowska wybrała cztery najpiękniejsze suknie ostatnich czterech lat!

zobacz 01:53