projekt tatuażu łapacz snów
©Africa Studio/Fotolia.com

Popularne motywy tatuażu - co oznaczają?

projekt tatuażu łapacz snów
©Africa Studio/Fotolia.com

Tatuaż jest pamiątką na całe życie, warto więc dokładnie przemyśleć wzór oraz przypisane mu znaczenie. Jednym z najpopularniejszych motywów tatuaży jest róża symbolizująca miłość, piękno i duchowość.

Decydując się tatuaż, należy dokładnie przemyśleć, jaki wybrać wzór. Przy wyborze najczęściej kierujemy się własnymi preferencjami, wyglądem lub symboliką tatuażu. Nawet niewielkich rozmiarów tatuaż może skrywać wielkie znaczenie.

Najpopularniejsze wzory tatuaży i ich znaczenie

Tatuaże są popularną ozdobą ciała u coraz większej liczby osób w różnym wieku. Najpopularniejszymi wzorami tatuażu są m.in.: róża, jaskółka, łapacz snów, znak nieskończoności oraz kotwica. Wiele osób, decydując się na zrobienie tatuażu, kieruje się wyłącznie jego estetyką i wyglądem. Warto jednak dowiedzieć się, czy wybrany przez siebie wzór nie ma przypisanego określonego znaczenia.

Już dziś spełnij swoje marzenie i zapisz się na tatuaż! Pobierz Groupon kod promocyjny i nie obawiaj się o przekroczenie budżetu.

Tatuaż róża - symbolika

Róża jest najpopularniejszym motywem roślinnym wśród tatuaży zarówno kobiecych, jak też męskich. Ma ona bogate znaczenie. Róża symbolizuje jednocześnie miłość cielesną i czystość. Przypisuje się jej oznakę duchowości oraz piękna. Czerwona róża jest symbolem namiętności i uczucia pełnego pasji, różowa oznacza przysięgę miłości, natomiast biała - niewinność, milczenie i miłość błagalną. W religii chrześcijańskiej róża jest znakiem krwi Chrystusa. Przypisuje się jej również znaczenie męczeństwa.

Tatuaż jaskółka - symbolika

Jaskółka jest kolejnym, bardzo popularnym wzorem tatuaży. W starożytności ptak ten miał przynosić ukojenie i spokój wewnętrzny matkom, które straciły swoje potomstwo. Sądzono wówczas, że jaskółka przenosi na swych skrzydłach nieśmiertelne dusze zmarłych. Pierwsze tatuaże - jaskółki pojawiały się na szyjach marynarzy, symbolizując ich wolność. Jaskółce przypisuje się znaczenie ambiwalentne. Z jednej strony oznacza nadzieję, miłość, szczęście, płodność, odnowę, wierność, a z drugiej żal, smutek, wygnanie i rozłąkę.

Tatuaż znak nieskończoności - co oznacza?

Znak nieskończoności, czyli symbol przewróconej ósemki, ma szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest m.in. w matematyce, literaturze, modzie, jubilerstwie oraz w sztuce tatuażu. Charakterystyczną cechą znaku nieskończoności jest brak początku i końca, dlatego symbolizuje on wieczność i ciągłość. Jest również oznaką stabilności, trwałości, bezmiaru oraz odnowy. Bogatsze znaczenie temu motywowi tatuażu nadaje wkomponowanie w znak nieskończoności np. imienia ukochanej osoby, ważne dla siebie słowa bądź elementy symbolizujące własną pasję, takie jak nuty.

Tatuaż łapacz snów - symbolika

Łapacz snów, czyli dreamcatcher, jest popularnym motywem nie tylko w sztuce tatuażu, ale również w modzie. Wykorzystywany jest jako wzór o charakterze etnicznym. Łapacz snów jest indiańskim amuletem pełniącym funkcję ochronną. Ma za zadanie odpędzać koszmary, przynosić dobre sny i zapewniać szczęście, pomyślność i sukces w życiu. Łapacz snów składa się z wyplecionego okręgu, który przyozdobiony jest piórami i paciorkami, a także innymi ozdobami, którym Indianie przypisywali znaczenie magiczne.

Tatuaż kotwica - symbolika

Popularnym wzorem tatuażu jest również symbol kotwicy. Motyw ten wszystkim kojarzy się z morzem, jednak ma on bogatsze znaczenie. W marynistyce oznacza zacumowanie i powrót do portu. Kotwica symbolizuje stabilizację, nadzieję, duchowość oraz spokój. Stanowi również ochronę przed “zejściem na manowce”. Upatruje się w niej podobieństwo do krzyża, dlatego motyw kotwicy spotykany jest w symbolice chrześcijańskiej, gdzie oznacza wierność, bezpieczeństwo i “zanurzenie się w Panu”. Kotwica oznacza również siłę. Często na tatuaż o tym wzorze decydują się kobiety uważające się za silne, stabilne i wręcz nie do pokonania.

 

Więcej na temat ozdabianie ciała Tatuaże
Przeładuj

TYLKO U NAS: Chris z "Hotelu Paradise" i jego ukochana Monika chcą wziąć ślub! "Stworzymy prawdziwą rodzinę"

zobacz 01:48