Piękny uśmiech
© markos86/Fotolia.com

Retainery, licówki, Invisalign – metody prostowania zębów bez aparatu

Piękny uśmiech
© markos86/Fotolia.com

Metody na prostowanie zębów bez aparatu to zakładane i zdejmowane aparaty retencyjne, przezroczyste płytki i przytwierdzane na stałe porcelanowe płatki. Mogą być droższe niż zwykły aparat ortodontyczny i służą do redukcji niewielkich wad zgryzu, ale są wygodniejsze w użyciu i niewidoczne dla otoczenia.

Ruchomy retencyjny aparat ortodontyczny

Retainer, czyli retencyjny aparat ortodontyczny, jest faktycznie aparatem, ale w wersji ruchomej, co pozwala uniknąć ciągłego noszenia. Zwykle zakłada się go na noc i używa tak długo, jak zaleci stomatolog. Może być noszony także w dzień, a jego budowa sprawia, że jest trudny do zauważenia przez osoby trzecie. Retainery są zbudowane z cienkich szyn lub łuków. Bywają stosowane także jako utrwalacze efektów osiągniętych podczas noszenia klasycznego aparatu ortodontycznego. Retainery kosztują od 500 do 1500 zł, dodatkowo płatne są wizyty kontrolne u ortodonty.

Invisaling – przezroczyste nakładki na zęby

Prostowanie zębów bez aparatu jest możliwe dzięki systemowi Invisalign, który do korygowania wad zgryzu wykorzystuje przezroczyste płytki. Płytki są wykonywane indywidualnie, jak materiały użyte we wszystkich innych metodach prostowania zębów. Są one transparentne, dzięki temu trudne do zauważenia, i wyjmowane – przez co wygodne w użytkowaniu. Ta technika prostowania zębów bez aparatu stałego nie jest tania, a płytki trzeba wymieniać raz na 2 tygodnie, by zęby stopniowo przyjmowały pożądaną pozycję. Cena wyrównania zębów tą metodą to od 6000 do 23000 zł.

Licówki – prostowanie fasady zębów

Licówki są metodą prostowania zębów bez aparatu nastawioną na wyniki estetyczne – nie prostują zębów, ale maskują ich nierówność. Są to cienkie płatki porcelanowe, które przykleja się do wcześniej spiłowanej przedniej części zębów. Można mocować je na pojedynczych zębach lub na większej ich liczbie. Kolor jest dobierany indywidualnie. Licówki są podatne na urazy, np. podczas zagryzania zębów czy jedzenia twardych pokarmów. Cena 1 licówki waha się od około 100 do 2000 zł.


Więcej na temat pielęgnacja zębów
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36