kobieta dotyka nos
©vladimirfloyd/fotolia

Plastyka nosa – jak wygląda operacja?

kobieta dotyka nos
©vladimirfloyd/fotolia

Korekcja nosa jest zabiegiem bolesnym, ale mimo to jest najczęściej wykonywana przez chirurgów. Mogą po niej wystąpić komplikacje i powikłania pooperacyjne.

Czym jest plastyka nosa?

Plastyka nosa jest operacją chirurgiczną nosa, która polega na zmianie jego kształtu i wyglądu. Zabieg chirurgiczny nosa ma na celu uzyskanie bardziej pożądanego wyglądu nosa i skorygowanie zmian, do których doszło w wyniku urazu. Operację przeprowadza się po zakończeniu dojrzewania płciowego, gdyż przedwczesny zabieg mógłby naruszyć procesy rozwojowe. Koszt plastyki nosa waha się od 3 do10 tysięcy.

Plastyka nosa – przed zabiegiem

Przed plastyką nosa należy wykonać serię podstawowych badań, takich jak: grupa krwi, poziom cukru we krwi, morfologia, poziom wskaźników krzepliwości krwi. Ponadto należy poddać się badaniom na wirusowe zapalenie wątroby i na obecność wirusa HIV. Czasami zlecane jest badanie EKG i RTG klatki piersiowej, RTG nosa i zatok przynosowych. Na cztery tygodnie przed plastyką nosa nie można palić papierosów, a na dwa tygodnie przed zabiegiem nie można stosować leków zawierających w składzie aspirynę i kwas salicylowy.

Jak wygląda zabieg plastyki nosa?

W trakcie zabiegu plastyki nosa poprawiany jest kształt szkieletu kostnego i chrzęstnego nosa. Na samym początku operacji specjalista podaje pacjentowi narkozę. Po kilku minutach chirurg nacina wewnętrzną część nosa, aby mieć dostęp do twardych i miękkich jego części. Następnie lekarz usuwa chrząstki i złamaną kość za pomocą specjalnego dłuta chirurgicznego, po czym podejmuje się ukształtowania nowej struktury nosa i zszycia ran. Po wszystkim chirurg wkłada do środka nosa setony (sączek z gazy opatrunkowej) i umieszcza na zewnętrznej stronie nosa gipsową szynę, która utrwali nowy kształt i ochroni nos przed urazami.

Plastyka nosa – po zabiegu

Po zabiegu korekcji nosa przez dobę należy nosić setony, które zapobiegają krwawieniu, a dopiero po 10 dniach lekarz zdejmuje szynę gipsową. Po zdjęciu opatrunku widoczny jest obrzęk nosa i krwiaki okularowe pod oczami. By szybko pozbyć się opuchlizny najlepiej przykładać 24 godziny po operacji okłady z lodu. Pomagają one zwalczyć opuchliznę i zmniejszają ból. Czasem specjalista może przepisać leki przeciwbólowe, które nie powodują rozrzedzenia krwi. Należy też pamiętać o tym, aby głowa nie leżała płasko na poduszce tylko w pozycji lekko uniesionej. Zbierające się płyny łatwiej spływają wtedy z nosa. Po plastyce nosa nie zaleca się uprawiania sportu i należy unikać gwałtownych ruchów, szczególnie głową.

Plastyka nosa – przeciwwskazania i powikłania

Plastyki nosa nie można wykonywać u wszystkich, gdyż pacjent musi być w dobrym stanie zdrowia. Przeciwwskazaniem do operacji są skazy naczyniowe, niedokrwistość, ropne zapalenie zatok, cukrzyca, czy nieuregulowane nadciśnienie. Niestety, plastyka nosa wiąże się też z powikłaniami. Należą do nich infekcje nosa, krwotoki z nosa, utrata węchu, a czasem nawet odrętwienia twarzy. U osoby operowanej może pojawić się reakcja alergiczna na środek znieczulający. Jej objawem mogą być problemy z oddychaniem, wysypka, czy wstrząs anafilaktyczny.

Przeładuj

Czy Klaudia El Dursi sama wzięłaby udział w "Hotel Paradise" jako uczestniczka?

zobacz 00:52