Głowa mężczyzny, która siwieje
©Timothy Masters/Fotolia

Jak przeszczepić włosy? Metody transplantacji włosów

Głowa mężczyzny, która siwieje
©Timothy Masters/Fotolia

Przeszczep włosów jest zabiegiem chirurgii plastycznej, polegającym na pobraniu próbek mieszków włosowych z okolic, gdzie występuje w dużych ilościach i wszczepieniu w miejsce objęte procesem wypadania włosów. Najczęściej przeszczep włosów stosowany jest przy łysieniu androgenowym, ale również w przypadku rzęs, brwi, męskiego zarostu (policzków, brody), klatki piersiowej czy włosów łonowych. Przeszczep włosów umożliwia odtworzenie owłosienia w miejscach blizn pourazowych i poparzeniowych.

Metody przeszczepu włosów: FUE, Strip i body hair transplant

Przeszczep włosów jest metodą transplantacji mieszków włosowych z okolicy boków i tyłu głowy (gdzie włosów jest najwięcej) i przeniesienie ich do miejsc objętych łysieniem. Włosy mogą być pobierane również z owłosionej skóry twarzy, klatki piersiowej czy pleców. Obecnie dostępne są trzy metody przeszczepu włosów:

  • Metoda FUE – polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych z okolicy dawczej (czyli tyłu głowy) oraz wszczepienia ich pojedynczo do miejsca biorczego (czyli miejsca łysienia). Metoda pozostawia małe, niewidoczne blizny, jednak czas trwania zabiegu jest długi.
  • Metoda Strip – jest metodą pobrania całego paska skóry z włosami i wszczepienie jej w miejsce łysienia. Pozostawia liniową bliznę, która jest widoczna i przy delikatnej strukturze tkanki skórnej może ulec rozciągnięciu. Przeszczep metoda strip trwa jednak krócej niż metoda FUE.
  • Body hair transplant – przeniesienie mieszków włosowych z innych miejsc niż z głowy, np. z brody, klatki piersiowej czy pach. W technice i przebiegu zabiegu przypomina metodę FUE.

Przygotowanie do przeszczepu włosów

W każdym rodzaju przeszczepu włosów należy dwa tygodnie przed zabiegiem wykonać szereg badań, które zleci chirurg. Podstawowym badaniem powinna być pełna morfologia krwi. Powinno się również w tym czas wstrzymać przed spożywaniem aspiryny i innych leków, mających wpływ na układ krwionośny. Kilka dni przed zabiegiem warto unikać kawy i alkoholu. Na sam dzień przeszczepu warto wziąć ze sobą czapkę z daszkiem. Przeszczep wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym i trwać może od 2 do nawet 5 godzin. Efekty zauważalne będą dopiero po 6 miesiącach od zabiegu.

Przeszczep włosów: cena

Koszt wykonywanego zabiegu różni się zależnie od rodzaju metody oraz od liczby wykonanych przeszczepów pojedynczych mieszków włosowych:

  • cena metody FUE – od 5 do 15 tysięcy złotych,
  • cena metody Strip – około 10 tysięcy złotych,
  • cena metody Body hair transplant – od 9 do 12 tysięcy złotych.

Przeszczep włosów gwarantuje znaczną poprawę estetyczną, szczególnie w przypadku łysienia na głowie. Kobiety często decydują się na przeszczep w celu odtworzenie brwi i rzęs, które są szczególnie ważne dla urody i komfortu psychicznego.  

Przeładuj

Michał Szpak ostro do swojej przyjaciółki w "The Voice of Poland"! Jej udział zaszkodzi ich prywatnym relacjom?

zobacz 01:04