Kobieta u kosmetyczki
©jolopes/Fotolia

Przeszczep brwi: łuk brwiowy do korekty

Kobieta u kosmetyczki
©jolopes/Fotolia

Przeszczep brwi jest coraz częściej stosowanym zabiegiem chirurgii estetycznej. Wcześniej stosowany był tylko przy operacjach rekonstrukcyjnych twarzy. Transplantacja brwi polega na pobraniu włosków z karku i wszczepieniu ich w łuk brwiowy pod właściwym kątem.

 

Przeszczep brwi stosowany jest u pacjentów, którzy stracili znaczną liczbę włosków w okolicach łuku brwiowego i chcieliby uzupełnić ich brak. Przyczyny ich utraty są różne: od zaburzenia hormonu tarczycy, przez chorobę nowotworową, aż do genetycznych tendencji do rzadkiego owłosienia na całym ciele. Metody transplantacji brwi są różne, ale wszystkie są dość drogie (ceny mogą wynosić od 1 tysiąca do ponad 10 tysięcy złotych).

Przeszczep brwi za pomocą własnych włosków z karku

Transplantacja brwi za pomocą pobrania włosków z karku jest jedną z najczęstszych metod wykonywania przeszczepu brwi. Po pierwsze, wszczepiane włoski są naturalne i odpowiadają strukturze owłosienia na całym ciele. Po drugie, zmniejsza to możliwość odrzucenia przeszczepu, wywołania reakcji alergicznych. Należy jednak wiedzieć, że zabieg może nieść za sobą szereg niepożądanych skutków, a głównym jest niezadowolenie z efektów przeszczepu. Transplantacja brwi należy do najbardziej wymagających precyzji. Poszczególne włoski muszą być wszczepione we właściwym kierunku i pod odpowiednim kątem.

Przeszczep brwi za pomocą sztucznie wyhodowanych włosów

Transplantacja brwi może polegać również na wszczepieniu włosków z włókien syntetycznych. Jest również metodą szczególnie polecaną ze względu na fakt, że w większości przypadków jest tańsza i zabiera mniej czasu niż autoprzeszczep (w transplantacji brwi własnych włosków pierwszą fazą zabiegu jest pobieranie owłosienia z karku). Jest to jednak metoda, która niesie większe zagrożenia – zwiększa możliwość odrzutu, wystąpienia reakcji alergicznej, infekcji, podrażnienia skóry w okolicach łuku brwiowego czy konieczność doczepiania kolejnych, sztucznych włosków w razie wypadania.

 

Przeszczep brwi jest inwazyjnym zabiegiem wykonywanym pod znieczuleniem ogólnym. Trwa ok. 2-3 godzin i w dużej liczbie przypadków wymaga późniejszego, ambulatoryjnego leczenia. Dyskomfort po samej transplantacji jest bardzo dokuczliwy (ból podczas dotyku, uniesienie włosków na gojącej się skórze w okolicach łuku brwiowego itp.). Czasami, aby poprawić wygląd brwi, można skorzystać z usług kosmetyczki, która wykona makijaż permanentny.  

Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05