ciało kobiety w bikini
Image by LifetimeStock.com

Przerost warg sromowych mniejszych – czym się objawia i jak się go leczy?

ciało kobiety w bikini
Image by LifetimeStock.com

Przerost warg sromowych mniejszych to odmienność anatomiczna narządów płciowych. Może on występować po jednej stronie, po dwóch stronach lub asymetrycznie. Jeśli przerośnięte wargi sromowe powodują dyskomfort kobiety, której dotyczy problem, można zmniejszyć je chirurgicznie.

Co jest przyczyną przerostu warg sromowych mniejszych?

Przyczyny przerostu warg sromowych mniejszych nie są do końca jasne. Niektóre kobiety po prostu się z nim rodzą. Podejrzewa się, że za deformację warg sromowych mogą odpowiadać też takie czynniki, jak: masturbacja, częste odbywanie stosunków płciowych lub kolczyki w wargach sromowych. Przyczyną przerostu może też być leczenie hormonalne w dzieciństwie, przewlekłe zapalenia w następstwie nietrzymania moczu oraz krwiak wargi sromowej, który powstał podczas porodu.

Kiedy można mówić o przeroście warg sromowych mniejszych?

Uważa się, że wargi sromowe mniejsze są przerośnięte, kiedy ich długość od podstawy do krawędzi wynosi więcej niż 5 cm. Przerost może występować po prawej lub po lewej stronie lub po obu stronach. Przerośnięte wargi mogą być symetryczne, po obu stronach podobnej wielkości, lub asymetryczne, większe po jednej stronie, mniejsze po drugiej. Kobiety, które zgłaszają się na zabieg, doświadczają dyskomfortu związanego ze zbyt dużymi wargami sromowymi. Są to trudności związane ze współżyciem, z utrzymaniem higieny, z uprawianiem niektórych sportów, niemożność noszenia obcisłej bielizny czy strojów kąpielowych. Najczęściej jednak o zgłoszeniu się na zabieg decydują kwestie estetyczne, chęć poprawy wyglądu warg sromowych.

Jak leczy się przerost warg sromowych mniejszych?

W celu zmniejszenia warg sromowych mniejszych przeprowadza się zabieg chirurgiczny, którego celem jest usunięcie nadmiaru śluzówki. Przed operacją lekarz przeprowadza wywiad oraz badanie ogólne i ginekologiczne. Wykonuje się też badania krwi. Do zabiegu przystępuje się na czczo (przynajmniej przed 6 godzin przed nie należy nic jeść).

 

Zazwyczaj podczas zabiegu wystarcza znieczulenie miejscowe. Nadmiar tkanki jest wycinany. Obecnie częściej niż nóż chirurgiczny wykorzystuje się w tym celu laser. Pozostawia się taką szerokość warg, która pozwala na zasłonięcie przedsionka pochwy. Żeby zachować naturalny kształt brzegów warg, usuwa się środkowy ich fragment. Brzegi rany są zszywane rozpuszczalnymi nićmi. Cały zabieg trwa od 40 do 60 minut.

 

Po operacji zazwyczaj trzeba przez jedną dobę pozostać w szpitalu. Operowane miejsce może być przez tydzień lub dwa obrzęknięty i lekko bolesny. Mogą też występować plamienia. Przeciętny czas rekonwalescencji wynosi ok. 5 tygodni. Tyle też czasu należy odczekać przed powrotem do pełnej aktywności seksualnej.

 

Cena zabiegu wynosi od 2000 do 5000 zł w zależności od renomy kliniki chirurgii plastycznej i zastosowanej techniki operacji.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu zmniejszenia warg sromowych mniejszych?

Zabiegu zmniejszenia warg sromowych nie przeprowadza się u kobiet, które cierpią na stany zapalne lub nowotwory narządów płciowych. Nie powinno się go wykonywać także u kobiet, które mają problemy z krzepnięciem krwi.

Więcej na temat operacja plastyczna
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05