Kobiece nogi
Image by Lifetimestock.com

Depilacja laserowa nie dla każdego – przeciwwskazania

Kobiece nogi
Image by Lifetimestock.com

Depilacja laserowa pozwala pozbyć się raz na zawsze owłosienia z tych miejsc, gdzie jest ono zbędne. Jednak depilacja laserowa ma liczne przeciwwskazania – są to choroby skóry, przyjmowanie niektórych leków czy choroby ogólnoustrojowe. Zabiegom nie powinny poddawać się też ciężarne.

Opalanie, peeling, jasne włosy – przeciwwskazania do depilacji laserowej

Depilacja laserowa polega na niszczeniu mieszków włosowych przy pomocy światła ze specjalnego urządzenia. Zabieg nie będzie skuteczny, gdy poddadzą się mu osoby o jasnej karnacji i jasnych włosach. Im więcej melaniny, czyli barwnika, we włosach, tym skuteczność depilacji laserem jest większa. Aby depilacja laserowa była bezpieczna, muszą zostać spełnione określone warunki, w tym kondycja skóry powinna być dobra. Zabiegów nie wykonuje się u osób opalonych ani na skórze peelingowanej w ciągu tygodnia przed zabiegiem. W przeciwnym razie może to powodować podrażnienia i poparzenia. Na 30 dni przed zabiegiem trzeba też zaprzestać golenia i depilacji na własną rękę.

Zbyt duża wrażliwość na światło jest przeciwwskazaniem do depilacji laserowej

Nie wolno wykonywać zabiegów depilacji laserowej na skórze, które jest zbyt wrażliwa na światło. Może to być wrodzona skłonność do przebarwień, albo nadwrażliwość związana z przyjmowaniem retinoidów albo stosowaniem kosmetyków z retinolem. Depilacja laserowa ma też przeciwwskazania zdrowotne – do poważnego uszczerbku na zdrowiu może dojść, gdy zabiegowi podda się osoba cierpiąca na bielactwo, łuszczycę czy z zapaleniem skóry. Szczególnie należy uważać również z piciem naparów z ziół – niektóre są światłouczulające, w tym dziurawiec i nagietek. Dlatego należy odstawić je nie później niż 2 tygodnie przed zabiegiem.

Choroby ogólnoustrojowe i ciąża to też przeciwwskazania do depilacji laserowej

Zabiegowi depilacji laserowej nie powinny poddawać się ciężarne, osoby z rozrusznikiem serca ani te, które niedawno przebyły operację. Przeciwwskazaniami do depilacji laserowej są też padaczka, cukrzyca i bliznowce (przerośnięte blizny) w miejscach, które mają zostać objęte laserem.


Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30