kobieta dotykająca twarzy
Image by LifetimeStock.com

Jak pozbyć się prosaków z twarzy: laser albo elektrokoagulacja

kobieta dotykająca twarzy
Image by LifetimeStock.com

Prosaki to drobne, białe lub żółtawe, twarde krostki pojawiające się na skórze, m.in. na twarzy w okolicy oczu i na policzkach. Są to małe torbiele łojowe, powstałe pod wpływem zatkania łojem ujścia mieszków włosowych. Nie da się ich wycisnąć i lepiej nawet nie próbować. Do skutecznych i bezpiecznych metod usuwania prosaków należą laser i elektrokoagulacja.

Skąd biorą się prosaki?

Przyczyna pojawiania się prosaków nie jest znana. Duże znaczenie mają prawdopodobnie czynniki genetyczne. Pojawienie się prosaka na skórze jest efektem zatkania się ujścia gruczołu łojowego łojem. Łój pozostaje tam i tworzy twardą grudkę, która ma kolor biały lub żółtawy. Prosaki mogą pojawić się także jako skutek niedokładnego zmywania makijażu lub używania kosmetyków, które zatykają pory skóry. Prosaków nie da się jej pozbyć przez wyciskanie. Próby wyciśnięcia prosaków mogą wywołać zakażenie skóry.

Jak skutecznie pozbyć się prosaków?

Prosaki nie są groźne, na ogół nie powiększają się z czasem, często samoistnie znikają. Usuwanie ich nie jest więc konieczne. Jeśli jednak uważasz prosaki za duży defekt estetyczny, możesz zdecydować się na zabieg, który je usunie. Do bezpiecznych i skutecznych zabiegów należą usuwanie laserowe i elektrokoagulacja.

Usuwanie prosaków laserem

Podczas zabiegu laserowego emitowana wiązka światła dociera do nieprawidłowych komórek, rozgrzewa je i sprawia, że wyparowuje z nich woda. Zabieg laserem trwa nie dłużej niż 30 minut. Usuwanie prosaków z twarzy przy pomocy lasera kosztuje ok. 400-600 zł, cena zależy też od liczby prosaków do usunięcia.

 

Zabiegu laserowego usuwania prosaków nie stosuje się u osób, które są w ciąży i karmią piersią, mają świeżą opaleniznę, mają łuszczycę i inne choroby skóry, cierpią na zaburzenia krzepnięcia krwi lub przyjmują leki, które rozrzedzają krew.

Usuwanie prosaków poprzez elektrokoagulację

Elektrokoagulacja to oddziaływanie prądem na określone miejsca tkanki. Prąd powoduje ścinanie się białek w tkance. Jedynym nieprzyjemnym uczuciem podczas zabiegu może być ukłucie spowodowane przez wysoką temperaturę metalowej elektrody. Zabieg elektrokoagulacji prosaków może kosztować od 30 do 150 zł w zależności od ich liczby.

 

Elektrokoagulacji nie przeprowadza się u osób, które mają wszczepiony rozrusznik serca, są w ciąży, mają problemy z krążeniem i krzepliwością krwi, opalały się w ciągu 3. tygodni przed zabiegiem.

 

Ani laser, ani elektrokoagulacja nie gwarantują niestety, że prosaki nie pojawią się na twarzy ponownie.  

Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04