Kobieta trzymająca udo
Image by LifetimeStock.com

Operacyjne modelowanie kształtu ud

Kobieta trzymająca udo
Image by LifetimeStock.com

Plastyka ud jest zabiegiem, w czasie którego wycina się nadmiar skóry i tkanki podskórnej z górnych partii nóg, w okolicach pachwiny. Zabieg trwa 2–3 h i kosztuje 6–8 tys. zł, pozostawia jednak blizny, a rekonwalescencja po operacji trwa miesiąc.

Plastyka ud – dla kogo?

Operacja plastyczna jest niekiedy jedynym sposobem na jędrne, kształtne i smukłe uda u tych, którzy mają tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej w tym miejscu. Niekiedy uda rozrastają się w wyniku uwarunkowań genetycznych, mimo szczupłej sylwetki, regularnych ćwiczeń i diety. Do operacji ud kwalifikują się też ci, których figura jest zniekształcona po znacznym spadku masy ciała, a także osoby starsze z dysproporcjami w sylwetce spowodowanymi zwiotczeniem skóry. Przed podjęciem decyzji o operacji trzeba sobie zdać sprawę z tego, że po zabiegu konieczne jest prowadzenie zdrowego trybu życia (wiąże się to m.in. z rzuceniem palenia), przestrzeganie diety i regularne wykonywanie ćwiczeń. Poza tym do plastyki ud kwalifikuje tylko dobra kondycja psychofizyczna – kandydat do operacji nie może być obciążony ciężkimi ani przewlekłymi chorobami.

Przebieg zabiegu plastyki ud

Zabieg przeprowadzany jest pod znieczuleniem ogólnym lub miejscowym i trwa 2–3 h. Podczas operacji usuwa się nadmiar skóry i odsysa tkankę tłuszczową. Cięcie pozostawia bliznę, ale wykonuje się je po wewnętrznej stronie uda, w okolicach pachwiny, tak, by ślad po operacji był jak najmniej widoczny. Nacięcie może przebiegać do połowy uda tylko w szczególnych przypadkach – o tym decyduje budowa anatomiczna ciała – ale jego wielkość jest zawsze konsultowana przed zabiegiem. Po nacięciu następuje oddzielenie skóry od tkanki podskórnej. W tym celu napina się szwami kolejne warstwy skóry i stopniowo usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej i skórnej. Po wycięciu pozostaje wymodelowanie kształtu ud. Wewnątrz tkanek umieszcza się na stałe szwy, które podtrzymują i napinają warstwę tłuszczową i skórę. Część szwów zakłada się też po zewnętrznej stronie (te po tygodniu trzeba ściągnąć). Zwykle do uda wprowadza się także dren, który pozwala swobodnie wypływać gromadzącej się w wyniku nacięcia krwi. Na koniec rana zostaje opatrzona. Dreny i opatrunki ściągane są zwykle po 2–3 dniach, a ich miejsce zajmuje bielizna uciskowa. Pełną sprawność po zabiegu odzyskuje się w ciągu miesiąca.

 

Koszt operacji plastycznej ud waha się od 6 do 8 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać, że operacyjne modelowanie kształtu ud to o wiele poważniejszy zabieg niż liposukcja. Kiedy problemem jest jedynie nadmiar tkanki tłuszczowej, a nie obwisła skóra, lepiej zdecydować się na samo odsysanie tłuszczu.  

Przeładuj

Blanka Lipińska pilnuje Barona na planie "The Voice of Poland"?! Zobaczcie, co na to Baron!

zobacz 00:39