kobieta z rękami na twarzy
Image by LifetimeStock.com

Estetyczna korekcja opadających powiek

kobieta z rękami na twarzy
Image by LifetimeStock.com

Korekcja powiek górnych to rozwiązanie dla tych, których oczy są asymetryczne lub optycznie pomniejszone przez opadające na nie fałdy skóry. Taki typ urody może mieć uwarunkowania genetyczne lub świadczyć o chorobie. Problem obwisłych powiek jest jednak najpowszechniejszy u osób po 50. roku życia, ponieważ skóra z wiekiem traci jędrność i elastyczność. Plastyka powiek nie sprowadza się tylko do usunięcia fałdy skórnej, jej elementem jest też korekta elementów budujących powiekę.

Kiedy operować opadające powieki?

Opadające powieki są problemem czysto estetycznym, póki zwisające fałdy skóry nie sięgają niżej niż do linii rzęs. Gdy opadające powieki zaczynają ograniczać widoczność, plastyka staje się koniecznością. Przed podjęciem decyzji o operacji należy pamiętać, że powieki nie opadają bez powodu. Najczęściej ich obwisanie wynika z uwarunkowań genetycznych i spadku elastyczności skóry w wyniku postępujących procesów starzenia, ale może świadczyć także o problemach z tarczycą, stwardnieniu rozsianym czy jakimś schorzeniu neurologicznym. Takie choroby są przeciwwskazaniem do zabiegu (oprócz tego również nadciśnienie, alergie oraz cukrzyca).

Na czym polega korekta powieki górnej?

Korektę powieki górnej przeprowadza się po znieczuleniu miejscowym (doustnym lub dożylnym). Cięcie prowadzi się wzdłuż linii naturalnego załamania powiek (fałdu tarczkowego), ok. 8 mm powyżej brzegu rzęskowego. Po nacięciu usuwa się nadmiar skóry i zwisające poduszeczki tłuszczowe. Równie ważne jak usunięcie nadmiaru fałd skórnych jest skorygowanie elementów budujących powiekę – powięzi, tarczki, przepuklin tłuszczowych i mięśni. Po operacji na powieki zakłada się rozpuszczalne szwy zewnętrzne i wewnętrzne. Opuchlizna i zasinienie oczu powinny ustąpić przed upływem 2 tygodni, a po 6 miesiącach nie ma już śladu po nacięciach.

 

Za plastykę powiek trzeba zapłacić od 2 do 5 tys. zł (w zależności od prestiżu lekarza). Może się okazać, że za kilka lat konieczne będzie powtórzenie zabiegu, bo skóra nad oczami z wiekiem zaczyna obwisać mimo ingerencji chirurgicznej (jednak w dużo mniejszym stopniu niż przed zabiegiem).  


Przeładuj

Jak Ania z "Hotelu Paradise" wspomina związek z Tindera? Zdradziła również, jaki ma typ mężczyzny

zobacz 02:11