zgrabna kobieta
Image by LifetimeStock.com

Jak wygląda zabieg plastyki brzucha?

zgrabna kobieta
Image by LifetimeStock.com

Plastyka brzucha, zwana inaczej abdominoplastyką jest zabiegiem, podczas którego zostaje usunięta nadmierna ilość skóry i tkanki tłuszczowej ze środkowej i dolnej części brzucha.

Operacja plastyczna brzucha – jak się przygotować?

Przed operacją plastyczną brzucha należy wykonać serię badań i poinformować lekarza o nałogach i problemach zdrowotnych. Przed zabiegiem trzeba wykonać badania na grupę krwi, morfologię, układ krzepnięcia krwi, cukier i EKG. Tydzień przed operacją plastyczną brzucha nie wolno pić alkoholu i palić papierosów, gdyż nikotyna uszkadza krążenie w skórze, a to może prowadzić do martwicy skóry. Przed operacją nie wolno żażywać aspiryny, a kobiety powinny być po miesiączce, a nie tuż przed nią.

Operacja plastyczna brzucha – jak wygląda?

Plastyka brzucha przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym. Wszystko zależy od anestezjologa. Na początku operacji robi się cięcie w kształcie litery W, które sięga zazwyczaj od jednego do drugiego kolca biodrowego, czyli poniżej linii bielizny. Następnie wykonuje się cięcia wokół pępka, a skórę brzucha wraz z tkanką tłuszczową odwarstwia się od mięśni i napina. Nadmiar tkanki tłuszczowej wycina się tworząc nowe miejsce na pępek. By podkreślić talię, coraz częściej modeluje się mięśnie proste brzucha, a przy niewielkim obniżeniu fałdu skórnego wykonuje się miniabdominoplastykę. W przypadku grubej warstwy tkanki tłuszczowej zabieg plastyki brzucha można połączyć z zabiegiem liposukcji. Koszt zabiegu waha się od 14000 do 18000 tysięcy.

Operacja plastyczna brzucha – po zabiegu

Po operacji wymagane jest noszenie specjalnej uciskowej bielizny przez 30 dni. Szwy zdejmowane są po około 10-14 dniach. Na ciele po zabiegu pozostaje duża blizna, jak u kobiet po cesarskim cięciu. Operacja trwa około 3 godzin, a czas pobytu w klinice po plastyce brzucha wynosi od 1 do 2 dni. W tym czasie zażywa się środki przeciwbólowe, a dopiero po tygodniu jest pierwsza zmiana opatrunku. Powrót do codziennych spraw i obowiązków następuje po 14 dniach. Czasem może się wydłużyć do kilku tygodni, a to wszystko zależy od organizmu operowanej osoby.

Operacja plastyczna brzucha – powikłania i objawy

Bezpośrednio po operacji plastycznej brzucha mogą wystąpić bóle, opuchnięcie rany, a także zaburzenie czucia, które wraca dopiero po kilku miesiącach. Mogą również pojawić się krwawienia, infekcje czy krwiaki.

Operacja plastyczna brzucha – przeciwwskazania

Operacji plastycznej brzucha nie powinny poddawać się kobiety, które planują w przyszłości zajście w ciążę. Osobom mającym problemy z układem krążenia, oddychaniem, czy posiadającym żylaki także nie zaleca się plastyki brzucha. Nadmierna otyłość także wyklucza przystąpienie do operacji plastycznej brzucha. 

Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13