Kobieta z tatuażem
©Andrey Zametalov/Fotolia

Co warto wiedzieć zanim zrobisz pierwszy tatuaż

Kobieta z tatuażem
©Andrey Zametalov/Fotolia

Pierwszy tatuaż to nie zawsze dobrze przemyślana decyzja, bardziej chwila, moda, krótkotrwała fascynacja idolem. Jednak miłość do artysty mija a tatuaż zostaje na całe życie. Dlatego warto zastanowić się zanim ozdobimy ciało w ten sposób.

 

Przy robieniu tatuażu ważny jest pomysł i jego realizacja, wybór studia, przygotowanie się na ból oraz upewnienie się, czy tatuaż jest tym o czym marzymy.

Czy tatuowanie boli?

Tatuaż wykonuje się techniką polegającą na nakłuwaniu skóry i wprowadzaniu pod nią tuszu. Nakłucia muszą być głębokie, by barwnik trafił do skóry właściwej – był trwały. Dlatego tatuowanie jest bolesne. W zależności od odporności na ból, rozmiaru wzoru i techniki wykonania, różne miejsca na ciele reagują inaczej. Najmniej bolesne są części ciała wyposażone w tkankę mięśniową i tłuszczową a więc: ramiona, pośladki, brzuch. Najbardziej bolesne są obszary, na których skóra jest cienka a pod nią znajduje się kość, np. stopa, kolano, żebra. Dlatego – jeżeli decydujesz się na tatuaż przygotuj się, że nie jest to przyjemne spędzenie kilku godzin a po samym tatuowaniu skóra jest obolała jeszcze przez kilka dni, szczególnie w przypadku dużych, kolorowych mocno wypełnionych wzorów.

Jak wybrać wzór pierwszego tatuażu?

Gdy już zdecydujesz się na konkretny wzór warto odczekać zanim przeniesiony zostanie na twoja skórę na zawsze. Jeżeli po kilku miesiącach twój wybór pozostanie ten sam istnieje szansa, że to dobry wybór. Ważne jest, aby decyzja o pierwszym tatuażu nie została podjęta pod wpływem impulsu, chwilowej mody.

Wybór salonu i tatuażysty

Zanim zdecydujesz się na konkretnego tatuatora zapoznaj się z jego pracami. Dowiedz się w czym się specjalizuje. To bardzo ważne, ponieważ stylów tatuowania jest bardzo wiele od monochromatycznych, po tradycyjne, realistyczne, biomechaniczne, kolorowe, akwarelowe, komiksowe etc. Nie każdy wykona tatuaż, na który się zdecydujesz.

 

Warto wybrać się do osoby, która specjalizuje się w tatuażach utrzymanych w interesującej cię stylistyce. Często do najbardziej obleganych i najlepszych artystów kolejka jest bardzo długa, na swój termin trzeba czekać nawet kilka miesięcy – z jednej strony to bardzo dobrze, ponieważ jest to czas w którym ostatecznie podejmiesz tę ważną decyzję. Tatuaż jest ozdobą, którą najlepiej wykonać w sprawdzonym studiu i u tatuażysty posiadającego doświadczenie.

 

Dowiedz się, czy studio, do którego się wybierasz, spełnia wszelkie standardy sanitarne. To kluczowy element. To bardzo ważne, popytaj, wybierz się do studia na rozmowę. Studio, które cieszy się dobrymi opiniami i zatrudnia wysokiej klasy artystów często wystawia się na konwentach, posiada nagrody.

Ile kosztuje tatuaż?

Koszt tatuażu zależy od studia – duże miasta są droższe, zależy również od artysty, i oczywiście wielkości i rodzaju wzoru, na który się zdecydujesz. Ceny rozpoczynają się od 200 zł i mogą sięgać nawet kilku-kilkunastu tysięcy złotych. Za średniej wielkości wzór, którego wykonanie zajmie 4-6 godzin zapłacisz minimum 600-800 złotych.

Pielęgnacja tatuażu

Po wykonaniu tatuażu bardzo istotne jest właściwe obchodzenie się z raną, która powstała na ciele. Należy ją przemywać, smarować maścią 5 razy dziennie i przede wszystkim dbać o higienę tego miejsca do czasu, gdy się nie zagoi, więc około 2 tygodni. Na początku gojenia, przez kilka pierwszych dni, warto zabezpieczać tatuaż np. folią spożywczą. W ten sposób ranki na ciele nie zabrudzą się, nie będą też podrażniane przez ubranie. Folia utrzyma też i zabezpieczy przed ścieraniem maść nakładaną na wytatuowaną skórę.

 

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, przeraża cię wizja tatuażu na twojej skórze gdy się zestarzejesz, panicznie boisz się bólu – nie rób niczego wbrew sobie, nie ulegaj modom, pamiętaj, że tatuaż to poważna decyzja, której konsekwencje pozostaną z tobą na całe życie.


Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04