różowy peeling
Image by LifetimeStock.com

Peeling enzymatyczny czy mechaniczny – który jest dla ciebie odpowiedni?

różowy peeling
Image by LifetimeStock.com

Peeling enzymatyczny i mechaniczny stosuje się po to, żeby pozbyć się martwego naskórka, poprawić wygląd i koloryt cery. To, który z nich powinnaś wybrać, zależy od tego, jaką masz cerę i jakie są jej potrzeby oraz wymagania.

Peeling enzymatyczny – na czym polega i na co pomaga?

W składzie preparatów do peelingu enzymatycznego najczęściej znajdują się enzymy roślinne: papaina (pozyskiwana z owoców i liści melonowca właściwego) i bromelaina (z ananasa). Rozpuszczają one obumarłe komórki naskórka, rozjaśniają przebarwienia, oczyszczają pory, usuwają nadmiar łoju ze skóry, ujędrniają ją i łagodzą stany zapalne. Peeling enzymatyczny stosuje się jak maseczkę: nakłada na kilka minut (ok. 5-8) na skórę, a następnie zmywa wodą.

 

Jest on odpowiedni dla każdego typu skóry, szczególnie dla skóry wrażliwej, suchej oraz naczynkowej. Dzięki temu, że nie wymaga wcierania w skórę, nie podrażnia jej i nie powoduje roznoszenia bakterii. Jest to szczególnie istotne w przypadku skóry trądzikowej.

 

Peeling enzymatyczny może być zastosowany przed innymi zabiegami kosmetycznymi, ponieważ poprawia wchłanianie substancji odżywczych z maseczek i kremów.

Peeling mechaniczny – na czym polega i na co pomaga?

Peeling mechaniczny zwany jest też peelingiem ziarnistym, ponieważ w jego składzie znajdują się drobne, ziarniste elementy, np. sól morska, łupiny orzechów włoskich, zmielona kawa, drobiny kryształów. Preparat do peelingu wmasowuje się w skórę przez kilka minut (ok. 5 minut w przypadku twarzy, ok. 20 minut w przypadku pośladków). Ten zabieg złuszcza martwy naskórek, poprawia ukrwienie skóry, pomaga w usuwaniu zmian potrądzikowych, blizn i rozstępów, wygładza drobne zmarszczki. Można go stosować nie tylko na twarz, ale też inne części ciała. Peeling mechaniczny ud, pośladków i brzucha pomaga np. w walce z cellulitem. Odmianą peelingu mechanicznego jest mikrodermabrazja, która polega na ścieraniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Materiałem ściernym jest w tym przypadku korund albo diament.

 

Peeling mechaniczny nie jest odpowiedni dla osób o cerze wrażliwej, suchej i naczynkowej, ponieważ może ją podrażniać. Również osoby z trądzikiem w stanie zapalnym oraz innymi bakteryjnymi, wirusowymi i grzybiczymi chorobami skóry powinny zrezygnować z tego zabiegu.


Przeładuj

Z kim Blondino ma najlepszy kontakt po "Hotelu Paradise"? Nie chodzi o Chrisa!

zobacz 01:23