zmarszczki
©Valua Vitaly/Ftotolia

„Wampirzy lifting” - rewitalizacja skóry osoczem bogatopłytkowym

zmarszczki
©Valua Vitaly/Ftotolia

Osocze bogatopłytkowe (PRP) wykorzystywane jest do odmładzania skóry. Jest to zabieg, w którym jako substancję czynną wykorzystuje się osocze odwirowane z własnej krwi. Dzięki tej metodzie uzyskuje się efekt naprężonej i widocznie odświeżonej skóry.

Osocze bogatopłytkowe – przeciwwskazania do zabiegu

Rewitalizacja skóry osoczem bogatopłytkowym nie jest wskazana w przypadku:

 •  zaburzeń krzepliwości krwi, chorób krwi oraz chorób, w których występują dysfunkcje związane z liczbą płytek krwi;
 •  chorób autoimmunologicznych i nowotworowych;
 •  ciąży i karmienia piersią;
 •  stosowania leków przeciwzakrzepowych;
 •  aktywnej infekcji;
 •  nietolerancji iniekcji – lęku przed zastrzykami;
 •  zakażeń skóry – np. trądzik, opryszczka.

Wskazania do stosowania osocza bogatopłytkowego w celu odmładzania skóry

Osocze bogatopłykowe jest wykorzystywane najczęściej do rewitalizacji skóry twarzy (szczególnie wokół oczu i ust), szyi, dekoltu oraz dłoni. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku:

 •  kurzych łapek i cieni pod oczami,
 •  zmęczonej, zwiotczałej, pozbawionej blasku skóry,
 •  blizn potrądzikowych,
 •  zniszczonych i silnie osłabionych włosów oraz nadmiernego wypadania włosów i łysienia.

Osocze bogatoplytkowe – na czym polega zabieg odmładzający?

Udając się na zabieg z wykorzystaniem osocza z własnej krwi nie trzeba być na czczo. Ważne natomiast jest, aby być zdrowym i podczas konsultacji lekarskiej wyeliminować wszystkie przeciwwskazania. Lekarz pobiera z żyły łokciowej 6-60 ml krwi. Potem poddaje ją procesowi odwirowania w specjalnym separatorze. Pozyskane w ten sposób osocze jest aktywowane przy pomocy chlorku wapnia. Zabieg musi zostać wykonany w ciągu 10-15 minut od przygotowania płynu (aby osocze nie straciło właściwości), tyle też standardowo trwa wstrzykiwanie osocza. Gotowy preparat jest wprowadzany pod skórę metodą mezoterapii igłowej lub liniowo (wypełnianie bruzd) za pomocą cienkiej igły.

Efekty terapii osoczem bogatopłytkowym

W momencie wstrzyknięcia osocza płytki krwi pękając uwalniają czynniki wzrostu, komórki regeneracyjne oraz śladowe ilości komórek macierzystych. Wskutek czego komórki skóry zaczynają się namnażać wytwarzając kolagen i elastynę. Dzięki temu skóra jest napięta, elastyczna i odżywiona. Zmarszczki zostają wygładzone. Zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym nawilża i minimalizuje efekt opadającej skóry.

Osocze bogatopłytkowe – trwałość zabiegu i cena

Efekty stosowania metody rewitalizacji skóry osoczem bogatopłytkowym utrzymują się około 6 miesięcy, dlatego też wskazane jest jego regularne powtarzanie. Jeżeli chodzi o częstość stosowania zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, nie ma obecnie jednolitego standardu. Terapia jest zawsze dobierana indywidualnie przez lekarza medycyny estetycznej. Cena zabiegu osoczem bogatopłytkowym wynosi około 400-2500 zł w zależności od obszaru skóry, który jest mu poddawany.


Przeładuj

Doda przerywa milczenie! Zabrała głos w sprawie małżeństwa z Emilem. Mają kryzys?

zobacz 00:39