Strona zawiera
treści tylko dla dorosłych


dziewczyna z długimi włosami leży na łóżku
Pixabay/ windsing/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Mammoplastyka – zabieg zmniejszania i modelowania piersi

dziewczyna z długimi włosami leży na łóżku
Pixabay/ windsing/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Operacja zmniejszania biustu eliminuje dolegliwości związane z przeciążeniem kręgosłupa, poprawia komfort życia i przywraca komfort psychiczny. Mammoplastyka hamuje opadanie piersi. Zmniejsza otoczki sutkowe i poprawia kształt biustu. Zabieg może trwać nawet do czterech godzin i wykonywany jest w pełnym znieczuleniu.

 

Zbyt duży biust jest problemem estetycznym, utrudnia uprawianie sportu i deformuje sylwetkę. Powoduje bóle kręgosłupa i bóle pleców. Jest przyczyną garbienia. Idealna wielkość piersi to 200-350 ml. Rozrost tkanki (lekka hipertrofia) to piersi od 400 do 600 ml. Biust o pojemności 600-800 ml kwalifikuje się do średniej hipertrofii, a piersi 800-1000 ml określane są jako znaczna hipertrofia. Patologicznie duże piersi to makromastia – 1000-1500 ml i giantomastia – ponad 15000 ml.

 

Mammoplastykę najlepiej wykonywać w pierwszym tygodniu po miesiączce. Piersi są wtedy mniej ukrwione, a tkanki są pod mniejszym działaniem hormonów.

Przebieg operacji zmniejszania piersi

Przed operacją zmniejszania piersi wykonywany jest szereg podstawowych badań. Chirurg wyznacza także miejsca przesunięcia brodawki i otoczki sutka. Operacja biustu trwa maksymalnie do czterech godzin (zwykle 2-3 godziny) i przeprowadzana jest w pełnym znieczuleniu. W trakcie zabiegu chirurg usuwa nadmiar skóry oraz tkanki i podnosi brodawki sutkowe o kilka centymetrów. Biust zostaje dopasowany do proporcji ciała kobiety i jej wymagań. Blizny po mammoplastyce tworzą się wokół otoczki sutkowej (technika Benellego), na środku piersi (od otoczki w dół) i w linii załamania pod biustem (technika McKissok). Wybrana przez chirurga technika zależy od anatomii piersi i decyzji kobiety. Szczegóły operacji ustalane są z chirurgiem plastykiem. Wielkość piersi w trakcie mammoplastyki może być zmniejszona nawet o cztery rozmiary.

Proces gojenia po operacji zmniejszania biustu

W trakcie zabiegu chirurg umieszcza w okolicach piersi dreny, które odprowadzają zbędne wydzieliny z piersi. Dreny usuwane są dzień lub dwa dni po operacji. Po zabiegu klatka piersiowa jest zabezpieczona jałowym opatrunkiem, a kobieta dostaje środki przeciwbólowe. Po upływie jednego, dwóch dni opatrunek zostaje usunięty, a na piersi zakładany jest specjalny biustonosz modelujący. Kobieta po mammografii powinna nosić go przez około dwa miesiące. Pobyt w szpitalu trwa zwykle od jednego do dwóch dni, zależnie od samopoczucia kobiety.

 

Na początku piersi będą zasinione i opuchnięte. Stan ten jest jednak przejściowy. Proces gojenia zależy od kondycji organizmu i stanu zdrowia kobiety. Szwy zdejmowane są zwykle po siedmiu dniach. Blizny najlepiej natłuszczać oliwką dla dzieci. Niezalecane są preparaty zmniejszające blizny. Po mammoplastyce przez około dwa, trzy tygodnie należy unikać kąpieli w basenie, sauny, solarium oraz nie wykazywać dużej aktywności fizycznej. Pełny efekt po operacji widać po upływie sześciu tygodni od zabiegu. Efekt zwykle jest trwały, jednak w przypadku nagłej zmiany wagi, ciąży i karmienia piersią, może zajść konieczność powtórzenia operacji biustu.

 

Komplikacje po zabiegu zmniejszenia piersi to najczęściej krwotoki, zapalenia i powikłania zakrzepowo-zatorowe. Istnieje także ryzyko asymetrii piersi, powstawania blizn koloidalnych (twardych, wyraźnych blizn) i cyst (struktury wypełnione powietrzem lub płynem) oraz uszkodzenia przewodów mlecznych (utrudnione karmienie piersią).  

Przeładuj

W "Przyjaciółkach" Wiktor zdradził Patrycję? "Jestem pewna!" Zobaczcie, co się wydarzy w kolejnym odcinku!

zobacz 00:30