plecy opalonej kobiety
©glisic_albina/Fotolia.com

Na czym polega opalanie natryskowe? Ile utrzymuje się efekt opalenizny? Ile kosztuje i kto może stosować?

plecy opalonej kobiety
©glisic_albina/Fotolia.com

Opalanie natryskowe, inaczej air brush tanning, polega na nałożeniu na skórę delikatnej mgiełki opalającej. Metoda powoduje natychmiastowy efekt opalenizny, bez plam i zaczerwienienia. Natryskowe opalanie jest bezpieczne dla skóry, ponieważ nie wymaga wystawiania jej na działanie szkodliwych promieni UV.

Sposobem na szybką i bezpieczną opaleniznę jest opalanie natryskowe. Cena zabiegu, w przypadku opalania całego ciała, waha się od około 80 do 100 złotych. Istnieje możliwość wykonania sztucznej opalenizny tylko na twarzy, szyi i dekolcie, co kosztuje ok. 30-50 złotych.

Opalanie natryskowe – co to jest?

Opalanie natryskowe daje efekt naturalnej opalenizny, bez wystawiania skóry na szkodliwe działanie promieni UV. Metoda air brush tanning polega na nałożeniu na całe ciało (lub tylko jego wybrane partie) specjalnej mgiełki opalającej. W wyniku kontaktu preparatu ze skórą zachodzi bezpieczna reakcja chemiczna z aminokwasami naskórka, w efekcie której powstaje naturalnie wyglądająca opalenizna. Mgiełka nie powoduje przebarwień, zaczerwienienia ani podrażnień. Zabieg wykonuje się w specjalnej kabinie. Ze względów higienicznych zaleca się opalanie w jednorazowym biustonoszu i majtkach, ochronnym czepku na włosy i specjalnych podstawkach na stopy. Aplikacja preparatu brązującego trwa około 15 minut, należy jednak do tego czasu doliczyć również przygotowanie się do zabiegu, a także późniejsze suszenie skóry.

Opalanie natryskowe – jak się przygotować?

Dzień przed opalaniem natryskowym warto wykonać peeling ciała, a także przeprowadzić depilację. W dniu zabiegu nie należy nakładać na ciało żadnych preparatów kosmetycznych, jak: balsamy, antyperspiranty, kremy, perfumy czy podkłady. Do opalania natryskowego skóra musi być sucha i czysta.

Jak pielęgnować skórę po opalaniu natryskowym i kiedy się umyć?

Po opalaniu natryskowym do pierwszej kąpieli warto poczekać przynajmniej kilka godzin. Skórę należy nawilżać balsamami i kremami przynajmniej 2 razy dziennie. Po opalaniu najlepiej całkowicie zrezygnować z wykonywania peelingów. Złuszczanie naskórka spowoduje bowiem szybsze blaknięcie opalenizny natryskowej. Nie zalecane są też wizyty w saunie, kąpiele w chlorowanej wodzie bądź mocne wycieranie się ręcznikiem.

Opalanie natryskowe – jak długo się utrzymuje?

Efekt brązowej skóry po zastosowaniu metody air brush tanning utrzymuje się zazwyczaj od 7 do 10 dni. Trwałość opalenizny najczęściej zależy od rodzaju karnacji, wcześniejszego przygotowania skóry do zabiegu, a także jej późniejszej pielęgnacji. Brązowa skóra utrzyma się dłużej po zastosowaniu balsamów brązujących.

Kto może korzystać z opalania natryskowego i jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Z opalania natryskowego mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni, zwłaszcza o jasnym odcieniu skóry. Metoda air brush tanning sprawdza się u osób, które nie chcą lub nie mogą wystawiać ciała na promieniowanie słoneczne. Opalanie natryskowe w ciąży jest bezpieczne i nie wywołuje chorób skóry. Istnieją jednak przeciwwskazania do zabiegu, a są nimi: łuszczyca, alergie skórne, astma, silne podrażnienia lub zranienia skóry oraz wysypka.

Więcej na temat pielęgnacja ciała solarium
Przeładuj

Kate i William przez lata trzymali to w tajemnicy. Teraz wszystko wyszło na jaw! Kate będzie wściekła?

zobacz 01:06