twarz kobiety w makijażu
Flickr/tommerton2010/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Mikrodermabrazja, czyli oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – czym jest i na co pomaga

twarz kobiety w makijażu
Flickr/tommerton2010/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Mikrodermabrazja to zabieg kosmetyczny, polegający na oczyszczaniu skóry przez ścieranie zewnętrznych warstw naskórka. Pomaga zredukować takie niedoskonałości skóry jak: zaskórniki, prosaki, blizny po trądziku, rozszerzone pory, przebarwienia i zmarszczki. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje o mikrodermabrazji.

 

Na czym polega zabieg mikrodermabrazji?

Mikrodermabrazja korundowa (kryształkami korundu, czyli tlenku glinu), kryształkami chlorku sodu, czy tlenku magnezu to ścieranie naskórka strumieniem mikrokryształków.

Przy mikrodermabrazji diamentowej używa się diamentowych tarcz, które obracając się, usuwają zrogowaciałe warstwy naskórka.

Mikrodermabrazję możesz wykonać sama w domu, pamiętaj tylko, aby najpierw zapoznać się ze sposobem jej wykonywania. Poniżej znajdziesz urządzenia do mikrodermabrazji.

Oxybrazja - podobnie jak mikrodermabrazja kryształkami - ściera naskórek strumieniem drobnych elementów. Są to jednak nie kryształy, a mikrokropelki soli fizjologicznej lub koktajli witaminowych. Prędkość strumienia kropli preparatu zbliżona jest do prędkości dźwięku!

Przygotowanie do zabiegu mikrodermabrazji

  1. Kosmetyczka dokonuje oceny stanu skóry i wybiera najlepszy rodzaj zabiegu.
  2. Na pięć dni przed zabiegiem nie należy podrażniać skóry: stosować kremów do depilacji, peelingów mechanicznych ani enzymatycznych, depilacji woskiem.
  3. Na zabieg mikrodermabrazji należy przyjść, gdy na skórze nie występują uszkodzenia, otwarte ranki, wykwity ropne, łuszczyca, zakażenia wirusowe (np. takie jak opryszczka).
  4. Skóra przed mikrodermabrazją nie powinna być też podrażniona w inny sposób - na przykład przez poparzenie słoneczne.

Wykonanie zabiegu mikrodermabrazji

Przygotowanie twarzy do mikrodermabrazji

Przed zabiegiem twarz musi być oczyszczona z makijażu, kremów i zanieczyszczeń (kurz, nadmiar sebum). Kosmetyczka zazwyczaj przeciera twarz klientki roztworem kwasu bornego lub spirytusu, by odtłuścić zewnętrzną warstwę skóry. Pacjentka powinna mieć nałożone okulary ochronę, by kryształki nie dostały się do oczu.

Jak działa aparat do mikrodermabrazji?

Głowica aparatu do mikrodermabrazji posiada końcówkę próżniową, która zasysa ścierany naskórek oraz wykorzystane kryształki. Głowica lekko podnosi też oczyszczany fragment skóry, tak by ścieranie było dokładniejsze. Kosmetyczka może sterować głębokością oczyszczenia, przy skórze wrażliwej można zmniejszyć moc strumienia kryształków.

Kryształki korundu wykorzystywane w zabiegu mogą mieć różne rozmiary: 100, 130 lub 180 mikrometrów (jedna milionowa metra, czyli jedna tysięczna milimetra). Większe kryształki mają większą siłę ścierającą, mniejsze są delikatniejsze. Korund jest obojętny alergicznie, działa antybakteryjnie.

Końcówka aparatu do mikrodermabrazji  diamentowej także ma system podciśnieniowy (vacuum), który zasysa starte fragmenty naskórka.

W przypadku oxybrazji mikrokrople chłodzą dodatkowo powierzchnię twarzy, dzięki czemu zmniejsza się podrażnienia. Oxybrazja z wykorzystaniem koktajli witaminowych dodatkowo odżywia skórę.

Przeprowadź domowy zabieg mikrodermabrazji i kup potrzebne akcesoria z Notino kod rabatowy.

Ile trwa zabieg mikrodermabrazji, gdzie go można wykonać?

Zazwyczaj cały zabieg oczyszczania - każdą z powyższych metod - trwa około pół godziny. W tym czasie głowica przesuwa się nad każdym punktem na twarzy od jednego do trzech razy.

Mikrodermabrazja była początkowo zabiegiem wykonywanym wyłącznie przez dermatologów, od kilku lat jest dostępna także w gabinetach kosmetycznych. Jest zabiegiem mechanicznego złuszczania kolejnych warstw naskórka za pomocą mikropeelingu. Prościej rzecz ujmując – jest to proces ścierania warstwy rogowej za pomocą specjalnego narzędzia, co sprawia, że jest poważnym działaniem na skórę twarzy i wykonywać go powinny tylko osoby dobrze wykwalifikowane. Dzięki najnowszym urządzeniom do mikrodermabrazji, zabieg ten stał się jednak prostszy i bezpieczniejszy, stąd też wykonywać go zaczęły także kosmetyczki.

Jak działa mikrodermabrazja? 

Zabieg polecany jest osobom, które na co dzień zmagają się ze specyficznymi problemami skórnymi, jak przebarwienia, blizny czy znamiona potrądzikowe oraz zmarszczki.

Podstawowym działaniem mikrodermabrazji jest jej działanie na kolejne warstwy naskórka, a szczególnie na te głębiej położone. Dzięki temu ta metoda oczyszczania wpływa pozytywnie na funkcjonowanie skóry oraz na jej proces regeneracyjny. Po starciu powierzchni naskórka skóra otrzymuje sygnał, że powinna się odbudować. Oczyszczona z warstwy zrogowaciałej twarz lepiej przyjmuje też preparaty odżywcze. Poza tym powierzchniowe zanieczyszczenia i nieładne zrogowaciałe elementy są po prostu eliminowane.

Cera po mikrodermabrazji staje się gładka, rozjaśniona, a przede wszystkim zdrowsza, ponieważ pobudzona zostaje synteza kolagenu i elastyny. Dzięki zwiększeniu produkcji tych dwóch składników skóra nabiera elastyczności.

 

Warto jednak pamiętać, że efekt mikrodermabrazji nie zawsze jest natychmiastowy. Bezpośrednio po wizycie u kosmetyczki mogą pojawić się zaczerwienienia, utrzymujące się do trzech dni. Jeśli zależy nam na dobrym wyglądzie konkretnego dnia, zabieg lepiej przeprowadzić wcześniej.

 

Obniż cenę składki ubezpieczenia, wybierając ofertę promocyjną ze strony Link4 kody promocyjne.

 

Najpopularniejsze rodzaje mikrodermabrazji

Złuszczanie naskórka u kosmetyczki może zostać wykonane na kilka sposobów. Najbardziej popularna jest metoda mikrodermabrazji korundowej. Mikrokryształki tlenku glinu pod ciśnieniem usuwają obumarłe komórki. To zabieg dla osób z rozszerzonymi porami, silnie złuszczający.

Delikatniejszą odmianą tej techniki jest mikrodermabrazja diamentowa, przeznaczona dla osób posiadających cerę wrażliwą i alergiczną.

Kolejnym sposobem oczyszczania jest oxybrazja, czyli mikrodermabrazja tlenowa, wykorzystująca szczególne działanie zdrowotne tlenu i soli fizjologicznej. Kropelki soli fizjologicznej pod ciśnieniem złuszczają naskórek delikatniej niż kryształki glinu i diamenty. Tlen dodatkowo obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza opuchliznę i hamuje rozwój bakterii beztlenowych. Tę ostatnią metodę można stosować także przy czynnym trądziku, stanach zapalnych skóry oraz przy cerze naczynkowej.

 

Postępowanie po zabiegu oczyszczania

Mikrodermabrazja złuszcza zrogowaciały naskórek, przez co po jej przeprowadzeniu skóra lepiej przyjmuje substancje odżywcze. Dlatego zazwyczaj elementem następującym po złuszczaniu jest nałożenie maski odżywczej.

Przy skórze wyjątkowo grubej kosmetyczki niekiedy proponują łączenie mikrodermabrazji z zabiegiem kwasami - głównie z kwasem migdałowym lub glikolowym. Należy jednak szczególnie uważać z takim połączeniem, bo oba te zabiegi są inwazyjne i mogą łącznie dać efekt nadmiernego złuszczenia naskórka, podrażnienia twarzy.

Środki ostrożności i przeciwwskazania przy mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja jest poważnym zabiegiem kosmetycznym, dlatego też należy ostrożnie i odpowiedzialnie podjąć decyzję o jej wykonaniu. Eksperci polecają, aby unikać głębokiej ingerencji w skórę twarzy podczas upalnych miesięcy oraz mroźnej zimy – zaraz po zabiegu nasza skóra jest osłabiona i mało odporna na szczególnie niekomfortowe warunki atmosferyczne.

Przy mikrodermabrazji korundowej i diamentowej do przeciwwskazań należą:

  • zakażenia bakteryjne skóry,
  • zapalenia wirusowe wirusowe,
  • grzybica skóry,
  • trądzik,
  • znamiona skórne,
  • nowotwory skóry.

Po zabiegu przez kilka dni należy unikać solarium, słońca i silniejszych kosmetyków – na przykład domowego peelingu. 

Przez 48 godzin po zabiegu nie należy też chodzić na basen ze względu na ryzyko zakażenia oraz przesuszenia skóry chlorowaną wodą. Przez pięć dni po zabiegu należy nakładać na skórę krem z silnym filtrem przeciwsłonecznym.

Kremy do twarzy z filtrem przeciwsłonecznym, niezbędne po zabiegu mikrodermabrazji i oczyszczaniu kwasami:

 

Przeładuj

Sobowtór Roxie Węgiel w "The Voice Kids"! Trenerzy przecierali oczy: "Ona wygląda jak Roksana!"

zobacz 00:47