Kobieta z przerażeniem zakrywa twarz
©anetlanda/Fotolia

Trądzik różowaty – leczenie zabiegami: światłem i laseroterapią

Kobieta z przerażeniem zakrywa twarz
©anetlanda/Fotolia

Leczenie trądziku różowatego wymaga systematyczności, cierpliwości oraz odporności psychicznej. Jest to przewlekła choroba skóry, która dotyka najczęściej kobiety po 40 roku życia. Trądzik różowaty pojawia się przede wszystkim na środkowej części twarzy – występują tam zaczerwienia i grudki.

Leczenie trądziku różowatego laserem

Laser zamyka uszkodzone naczynia krwionośne. Laseroterapia daje efekt w postaci usunięcia utrwalonego rumienia. Liczba zabiegów zależy od stanu nasilenia choroby, wieku i płci osoby chorej. Najczęściej są to 3-4 zabiegi w odstępach 3-tygodniowych. Po zabiegu może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie – objawy te ustępują w ciągu kilku dni. Zabiegu nie można wykonywać u osób z bardzo opaloną skórą, kobiet w ciąży, matek karmiących, chorych na epilepsję, cukrzycę, nadwrażliwych na światło. Koszt jednej wizyty wynosi 400-500 złotych.

Terapia fotodynamiczna w walce z trądzikiem różowatym

W leczeniu trądziku różowatego pomocne jest również światło – fotouczulacze pozwalają zniszczyć uszkodzone komórki i tkanki. Na skórę nakłada się krem, który ma w składzie fotouczulacz (na około godzinę). Następnie uszkodzone miejsce naświetla się światłem – w efekcie następuje reakcja fotodynamiczna, wytwarza się tlen molekularny, który zwalcza obszary zaatakowane przez trądzik różowaty. Terapia fotodynamiczna jest ratunkiem dla osób, którym nie pomaga leczenie farmakologiczne. Leczenie trądziku różowatego światłem powoduje redukcję krost i grudek, a także zaczerwienień. Przez 24 godziny po zabiegu należy unikać słońca i nie wolno korzystać z solarium. Najczęściej wykonuje się 1-3 zabiegi co 3-4 tygodnie. Koszt jednej wizyty wynosi 300-500 złotych.

 

Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05