Kobieta leży u kosmetyczki
©yuriyzhuravov/fotolia

Liposukcja ud – jak wygląda zabieg?

Kobieta leży u kosmetyczki
©yuriyzhuravov/fotolia

Liposukcja ud jest zabiegiem chirurgicznym, który pozwala usunąć z nich nadmiar tkanki tłuszczowej. Nie jest to metoda odchudzająca, a jedynie modelująca sylwetkę.

Czym jest liposukcja?

Liposukcja jest zabiegiem odsysania tłuszczu. Liposukcja ud jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów w Polsce, gdyż uda są takim miejscem, z którego najtrudniej pozbyć się nadmiaru tłuszczu przy pomocy ćwiczeń i właściwej diety. Cena zabiegu waha się w granicach 8-9 tysięcy złotych.

Jak przebiega zabieg liposukcji ud?

Na początku zabiegu chirurg stosuje znieczulenie ogólne lub miejscowe. Następnie zaznacza miejsca na ciele, z których będzie usuwał tkankę tłuszczową. W trakcie zabiegu lekarz wykonuje na skórze nacięcia i przez nie wprowadza do ciała pacjenta kaniulę, czyli cienką rurkę. Kaniula pomaga rozbić złogi tłuszczu, a następnie odsysa go. Tłuszcz zostaje usunięty przy pomocy ssącego urządzenia. Większe ilości tłuszczu zostają odessane, a pozostałe złogi rozbija się przy pomocy masażu. Przy stosowaniu tej metody mogą pojawić się infekcje, a rany trudniej się goją. Kaniula (cienka rurka) podlega ruchom wibracyjnym, które mogą uszkadzać inne tkanki. Kolejna metoda liposukcji związana jest ze wstrzykiwaniem w tkankę tłuszczową roztworu soli fizjologicznej, dzięki której tłuszcz zostaje rozbity, a potem usuwany. Co więcej, sól fizjologiczna redukuje obrzęk, minimalizuje uszkodzenia okolicznych tkanek i łagodzi ból pooperacyjny. W przypadku trudnych do usunięcia złogów tłuszczu stosuje się ultradźwięki, które je rozpuszczają, zapobiegają zbyt dużej utracie krwi i powstawaniu sińców.

Po zabiegu liposukcji ud

Po zabiegu liposukcji ud pojawia się ból, siniaki, a nogi są opuchnięte, zesztywniałe, a czasem nawet pozbawione czucia. Trzeba pozostać w szpitalu na dobę lub dwie, aby lekarz ocenił jak organizm radzi sobie po zabiegu. Szwy zdejmowane są po 7-10 dniach od zabiegu. Po liposukcji ud przez 6 tygodni należy unikać wysiłku fizycznego i zaleca się noszenie specjalnych ubrań uciskowych, które złagadzają ból, opuchliznę i kształtują sylwetkę. Kombinezony wykonane są z syntetycznych mikrowłókien, które przepuszczają powietrze. Pierwsze efekty widoczne są po 2-3 tygodniach od zabiegu, a pełen rezultat zauważalny jest po 6 miesiącach, a czasem nawet roku. Po tym okresie uda będą zgrabniejsze i smuklejsze. Osoba, która poddała się zabiegowi liposukcji ud w tym miejscu nie przybierze na wadze. Jeśli nie uprawia sportu i nie stosuje diety może łatwo przytyć w innych częściach ciała. Dlatego też zaleca się zachowanie diety i wprowadzenie w życie gimnastyki.

Skutki uboczne liposukcji ud

Zabieg liposukcji ud wiąże się z powikłaniami. Niektóre możliwe skutki uboczne:

 

  • utrata czucia,
  •  przebarwienia skóry,
  • pojawienie się blizn,
  • infekcje pooperacyjne,
  • powstawanie zakrzepów,
  • dołki na udach w miejscu odsysania tłuszczu,
  • zgrubienia na ciele.

Po zabiegu liposukcji ud pacjent nie powinien palić papierosów (nikotyna obkurcza naczynia krwionośne), ćwiczyć na siłowni zbyt intensywnie, dźwigać ciężarów i przejadać się. Niektóre osoby po zabiegu liposukcji ud nie są w stanie normalnie pracować i zmuszone są do pójścia na zwolnienie lekarskie. 

Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05