Stopa trzymana przez ręce
Image by LifetimeStock.com

Liposukcja łydek, czyli jak schudnąć w łydkach

Stopa trzymana przez ręce
Image by LifetimeStock.com

Liposukcja łydek jest zabiegiem chirurgicznym pozwalającym usunąć nadmiar tłuszczu z kończyn dolnych. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Liposukcja łydek – kto może się poddać zabiegowi?

Liposukcja łydek nie jest dla każdego. Mogą się jej poddać osoby bez nadwagi i otyłości. Wiek nie jest ściśle określony, ale należy się liczyć z tym, że u osób po 40 roku życia występuje mniejsza elastyczność skóry. Wiąże się to z gorszymi efektami po zabiegu niż u osób młodszych. Zabiegu nie zaleca się osobom chorującym na cukrzycę i mającym problemy z krążeniem krwi lub układem oddechowym.

Liposukcja łydek – jak przebiega zabieg?

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie lekarskim, chirurg wyjaśnia pacjentowi przebieg liposukcji łydek i wybiera dla niego najskuteczniejszą metodę liposukcji. Ponadto lekarz razem z pacjentem lokalizują i identyfikują największe zasoby tłuszczu na łydkach. Jeśli okaże się, że łydka jest wizualnie duża poprzez mięśnie to wtedy liposukcja łydek nie jest możliwa do wykonania. W trakcie wizyty lekarskiej pacjent powinien dokładnie objaśnić lekarzowi, jakich efektów się spodziewa, a specjalista z kolei powinien poinformować pacjenta o komplikacjach i ryzykach związanych z zabiegiem.

 

Przed rozpoczęciem odsysania tłuszczu zostaje oczyszczone miejsce, które będzie poddawane nacinaniu. Następnie chirurg podaje pacjentowi znieczulenie ogólne lub miejscowe w zależności od wrażliwości pacjenta na ból i złożoności zabiegu. Na początku zabiegu liposukcji łydek chirurg wykonuje wielokrotne bądź pojedyncze nacięcia, najczęściej w zgięciu kolana, w tylnej części nogi. Następnie przez drobne nacięcia na skórze lekarz wprowadza specjalny preparat, który spulchnia ciało, zmniejsza utratę krwi i zmiękcza tkankę tłuszczową. W kolejnym etapie zabiegu chirurg za pomocą kaniuli (cienkiej rurki) usuwa mieszaninę z tkanką tłuszczową. Na sam koniec rozcięte miejsca na skórze zszywane są rozpuszczalnymi nićmi.

Liposukcja łydek – zalecenia po zabiegu

Zaleca się, aby pacjent pozostał w gabinecie medycyny estetycznej przez 24 godziny, a przez tydzień po operacji przebywał w domu i ograniczał wysiłek fizyczny. Należy pamiętać o tym, że zabieg liposukcji nie kończy się wraz z opuszczeniem gabinetu medycyny estetycznej. Po powrocie do domu zaleca się dbanie o łydki. Należy nosić specjalną podkolanówkę uciskową (najlepiej przez 3 miesiące), która zapobiega opuchliźnie, zakrzepom i zatorom. Co więcej, opaska uciskowa wspomaga proces gojenia się ran na łydce.

Liposukcja łydek – efekty i powikłania

Tuż po zabiegu w okolicach łydek pojawia się obrzęk, pieczenie i odrętwienie. W związku z tym chirurg może zlecić specjalne masaże (drenaże limfatyczne). Aby uzyskać lepszy efekt powinno nosić się specjalną skarpetę uciskową przez 2-4 tygodnie od czasu zabiegu. Może też dojść do powikłań podczas liposukcji. Najpoważniejszym z nich jest powstanie zatoru tłuszczowego, który może przyczynić się do zatorowości płucnej. Podczas operacji traci się dużą ilość płynów, a to może prowadzić do wstrząsów zagrażających życiu. Ponadto mogą wystąpić uszkodzenia skóry, stany zapalne ran, przerosty w bliznach, czy obwisła skóra w miejscu łydek. Pacjent przez kilka tygodni po operacji będzie opuchnięty i posiniaczony.

 

Więcej na temat medycyna estetyczna liposukcja
Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33