Strona zawiera
treści tylko dla dorosłych


Kobieta nad basenem
Image by LifetimeStock.com

Lifting biustu, czyli mastopeksja – opis zabiegu

Kobieta nad basenem
Image by LifetimeStock.com

Lifting piersi (mastopexia; mastopeksja) to zabieg chirurgiczny, który umożliwia poprawę wyglądu biustu przez jego podniesienie. Obwisłe piersi nie tylko przestają być atrakcyjne – utrudniają też aktywność fizyczną. Lifting piersi polega na usunięciu zbędnej skóry z biustu i ułożeniu gruczołu piersiowego. Zabieg podniesienia piersi wpływa na psychikę kobiety – poprawia samopoczucie, zwiększa pewność siebie. Czas trwania liftingu to około 3 godziny. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Koszt podnoszenia piersi mieści się w przedziale 8-14 tys. złotych.

Wskazania do wykonania liftingu piersi

Rozciągnięta skóra w okolicach piersi po ciąży, karmieniu, naprzemiennym tyciu i gubieniu kilogramów stanowi przesłankę do wykonania liftingu. Oprócz stanu skóry, ważna jest również dojrzałość emocjonalna kobiety oraz przygotowanie psychiczne na możliwość ewentualnych powikłań pooperacyjnych.

Przygotowania do operacji podniesienia biustu

USG piersi, mammografia, morfologia, badanie moczu, prześwietlenie klatki piersiowej i EKG to badania, które zazwyczaj wykonuje się przed terminem planowanej mastopeksji. Lekarz informuje o przebiegu operacji, przewidywanym wyglądzie piersi, możliwych skutkach ubocznych.

Stan piersi po operacji

Po wykonaniu liftingu piersi, przez około 4 tygodnie należy nosić specjalny stanik. W tym czasie piersi są opuchnięte, bolesne – często konieczne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych. Po około dwóch tygodniach ściąga się szwy. Przez miesiąc po zdjęciu szwów nie powinno się uprawiać sportu. Efekt operacji można ocenić po 2-3 miesiącach. Po liftingu zostają widoczne blizny dookoła otoczki sutka i na dole piersi. Trzeba pamiętać, że efekt po liftingu nie utrzymuje się przez całe życie – jest uzależniony od aktywności fizycznej, diety czy wagi.

Powikłania po liftingu piersi

Po zabiegu podnoszenia piersi mogą pozostać nierówności, zwłóknienia, blizny zaciągające. Ważne jest, aby rozmasowywać piersi, pozbywając się wszystkich wyczuwalnych grudek. Niestety, istnieje również ryzyko, że operacja się nie uda – wówczas może być konieczny kolejny zabieg chirurgiczny w celu poprawy wyglądu, ale też ratowania zdrowia, a nawet życia.

 

Przeładuj

Julia Wieniawa szczerze o swoich obawach związanych z "Tańcem z gwiazdami"? "To jest najgorsze..."

zobacz 01:01