kobieta wyciska wyprysk
Image by LifetimeStock.com

Leczenie trądziku: środki aplikowane miejscowo, antybiotyki i hormony

kobieta wyciska wyprysk
Image by LifetimeStock.com

Wybór metody, która pozwoli zwalczyć trądzik, zależy od tego, jak poważne są jego objawy. Domowe sposoby na trądzik działają tylko w przypadku łagodnych zmian trądzikowych. Przy większym nasileniu może pomóc laseroterapia, leczenie hormonalne lub kuracja antybiotykami.

Jak pozbyć się trądziku o niewielkim nasileniu?

Jeśli objawy trądziku ograniczają się do nadmiarowej produkcji łoju, zaskórników i kilku, kilkunastu krostek, może wystarczyć stosowanie środków dostępnych bez recepty. Należą do nich żele oraz kremy, zawierające nadtlenek benzoilu i krzemian glinu. Pomocniczo można też stosować domowe sposoby na trądzik, np. przemywanie twarzy naparem z nagietka czy peeling cynamonowy.

 

Skórę objętą łagodnymi zmianami trądzikowymi należy też odpowiednio pielęgnować:

  •  nie myj twarzy częściej niż dwa razy dziennie, zbyt częste mycie podrażnia skórę i zmywa z niej naturalną warstwę ochronną;
  •  do mycia twarzy używaj letniej wody, zbyt ciepła lub zbyt zimna woda może zaostrzać objawy trądziku;
  •  nie wyciskaj zaskórników i krost, wyciskanie pomaga bakteriom rozprzestrzeniać się i przenikać do głębszych warstw skóry, może też doprowadzić do pojawienia się trwałych blizn;
  •  nie używaj zbyt wielu kosmetyków do makijażu i zmywaj go dokładnie przed snem.

 

Trądzik o małym i średnim nasileniu skutecznie leczy się za pomocą lasera i światła IPL. Zabieg laserem jest bezbolesny, należy powtórzyć go kilka razy, w zależności od nasilenia trądziku. Laser sprawia, że spada liczba nowo powstających zmian skórnych. Zabieg światłem IPL też wymaga kilku powtórzeń. Jego efekt utrzymuje się nawet do roku. Oba zabiegi można wykonać w gabinetach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej.

Jak pozbyć się trądziku o średnim i dużym nasileniu?

Jeśli trądzik rozprzestrzenia się na skórze, tworzy większe skupiska krost, także na plecach i klatce piersiowej, a stosowanie środków dostępnych bez recepty nie pomaga, udaj się do dermatologa. Przepisze ci on leki do stosowania miejscowego. Być może konieczna będzie też terapia antybiotykami lub hormonami.

 

Do leczenia poważniejszych zmian trądzikowych zazwyczaj stosuje się:

  •  retinoidy do stosowania miejscowego,
  •  kwas azelainowy,
  •  antybiotyki do stosowania miejscowego,
  •  antybiotyki w tabletkach,
  •  hormonalne tabletki antykoncepcyjne (u kobiet),
  •  izotretynoinę.

 

Na ogół w pierwszej kolejności przepisuje się retinoidy i antybiotyki (najczęściej tetracyklinami lub erytromycyną). Te pierwsze usuwają martwe komórki skóry i zapobiegają jej rogowaceniu, natomiast antybiotyki niszczą bakterie odpowiedzialne za rozwój zmian trądzikowych. Również kwas azelainowy usuwa martwe komórki naskórka i odkaża skórę. Stosuje się go zamiast retinoidów u osób, które są na nie uczulone.

 

Trądzik jest wywołany zwiększonym wydzielaniem androgenów. Z tego względu u kobiet leczy się go za pomocą tabletek antykoncepcyjnych, które obniżają poziom tych hormonów.

 

Najcięższe postacie trądziku leczy się izotretynoiną. Normalizuje ona wydzielanie sebum, zmniejsza liczbę bakterii na skórze, redukuje zaczerwienienie i swędzenie wokół krost na skórze. Niestety ma też szereg efektów ubocznych: suchość skóry, ust i nozdrzy, wahania poziomu cukru we krwi, przesuszenie i podrażnienie oczu, a nawet zapalenie powiek. Izotretytoina może też uszkodzić płód, dlatego nie mogą zażywać jej kobiety w ciąży.

Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41