Zabieg kosmetyczny na blizny twarzy
©Robert Przybysz/Fotolia

Leczenie blizn: krioterapia, laseroterapia, zabiegi chirurgiczne

Zabieg kosmetyczny na blizny twarzy
©Robert Przybysz/Fotolia

Leczenie blizn należy zacząć jak najszybciej z wielu powodów – po pierwsze, im wcześniej zaczniemy leczenie, tym szybciej widoczne będą efekty, po drugie, blizny – zwłaszcza te w widocznym miejscu – trudno jest zaakceptować, co wpływa destrukcyjnie na psychikę.

 

Gdy leczenie blizn środkami farmakologicznymi nie pomaga, konieczne jest wdrożenie innych metod – krioterapii, laseroterapii lub zabiegów chirurgicznych. Gojenie blizn wymaga łączenia różnych technik leczniczych.

Krioterapia na blizny

Krioterapia to technika leczenia blizn, która polega na kontrolowanym niszczeniu tkanek przy wykorzystaniu ujemnych temperatur. Uszkodzony fragment tkanki skórnej zostaje zamrożony najczęściej przy użyciu specjalnego urządzenia z ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu. Sesja trwa około 30 sekund. Temperatura dochodzi do nawet -190 stopni. Skutki uboczne, jakie mogą wystąpić po leczeniu zimnem, to zaczerwienie, trwałe odbarwienie, a nawet zanik skóry.

Leczenie laserem blizn

Laseroterapia niszczy warstwę powierzchniową skóry przy wykorzystaniu różnego rodzaju laserów. Za najskuteczniejszy w leczeniu blizn uznaje się laser neodymowo-jagowy (Nd:YAG) oraz laser węglowotlenowy CO2. Wiązka promieni laserowych ogranicza produkcję kolagenu, dzięki czemu tkanka skórna jest mniej napięta.

Zabiegi chirurgiczne usuwające blizny

Leczenie operacyjne polega na wycięciu zmienionego obszaru skóry. Zdrową skórę pozyskuje się z innego miejsca na ciele. Inną chirurgiczną techniką leczenia blizn jest użycie ekspanderów – rozciągaczy tkankowych – po naciągnięciu skóry pobiera się materiał konieczny do retuszu blizny. Niestety jest bardzo duże ryzyko, że blizna odrośnie (od 45%). Kluczowe są dwa lata po wykonaniu zabiegu – jeśli w tym czasie nie nastąpi nawrót, uznaje się bliznę za wyleczoną.

 

Skuteczność w leczeniu blizn w dużej mierze zależy od miejsca, w którym są one zlokalizowane. Najłatwiej goją się blizny w miejscach, w których mięśnie są często w spoczynku – na twarzy, przedramionach, pośladkach, udach. Dużo trudniej poradzić sobie z bliznami na dekolcie, plecach, barkach, łokciach i kolanach.

 

Przeładuj

Czy Klaudia El Dursi sama wzięłaby udział w "Hotel Paradise" jako uczestniczka?

zobacz 00:52