Kosmetyki na blizny
©Robert Przybysz/Fotolia

Maść na blizny. Jaką maść wybrać, aby była skuteczna?

Kosmetyki na blizny
©Robert Przybysz/Fotolia

Im świeższa blizna, tym maść na blizny będzie bardziej skuteczna. Rodzaj preparatu dobierze lekarz, uwzględniając wiek, rodzaj blizny i miejsce, w którym jest zlokalizowana.

 

Maść na blizny jest pomocna w leczeniu różnego rodzaju zmian skórnych: pourazowych, pooperacyjnych, poparzeniowych oraz potrądzikowych.

Skład maści na blizny

W składzie maści na blizny znajdują się substancje czynne: wyciąg z cebuli, heparyna (hamuje proces krzepnięcia krwi), alantoina (pochodna kwasu moczowego), często także witaminy A, E i D. Z reguły maści na blizny mogą stosować zarówno dorośli, jak i dzieci.

Działanie maści na blizny

Działanie preparatu polega na ograniczeniu rozrastania się tkanki łącznej i syntezy kolagenu (włókna białkowego). Maści na blizny zmniejszają napięcie uszkodzonych miejsc, łagodzą uczucie świądu. Bardzo ważne jest regularne stosowanie maści na blizny, zgodnie z zaleceniem lekarza. Aby efekt był odczuwalny, konieczne jest stosowanie preparatu przynajmniej przez kilka miesięcy. Po tym czasie blizna staje się jaśniejsza, dzięki czemu jest mniej widoczna. Aplikacja maści polega na wklepywaniu jej w skórę. Ważne jest, aby podczas kuracji nie wystawiać zmienionego miejsca na bardzo wysokie i niskie temperatury.


Przeładuj

Weronika Rosati odradzała Julii Wieniawa udział w "Tańcu z Gwiazdami". Dlaczego?!

zobacz 02:00