Zamykanie naczynek na nogach
©carol_anne/Fotolia

Usuwanie poszerzonych naczynek na nogach za pomocą lasera

Zamykanie naczynek na nogach
©carol_anne/Fotolia

Laserowe zamykanie naczynek na nogach polega na obkurczaniu ich za pomocą cienkiej wiązki ciepłego światła lasera, prowadzące z czasem do resorpcji (czyli wchłonięcia się) obumarłej zmiany naczyniowej. Metoda pomaga usunąć nawet drobne żylaki.

 

Usuwanie naczynek na nogach jest zabiegiem wskazanym dla osób borykających się z różnymi rodzajami naczyniaków. Przybrać mogą one postać płaską, jamistą i starczą. Zmiany naczyniowe, które możemy usunąć przy pomocy lasera, to również drobne żylaki i poszerzone naczynka na skórze nóg, nazywane fachowo teleangiektazje (czyli „pajączki”). Naczynka powstają w wyniku skłonności genetycznych, ale również mogą być spowodowane korzystaniem z sauny, solarium, nadmiernego opalania się, stosowanie sterydów lub niewłaściwie dobranej antykoncepcji.

Zabieg zamykania naczynek na nogach: przebieg

Laserowe zamykanie naczynek na nogach jest wykonywane podczas kilku zabiegów, które polegają na działaniu wiązką lasera na naczynie krwionośne. Zachodzą tam dwa procesy: fotokoagulacji (działanie na naczynko pojedynczymi błyskami lasera) i fototermolizy (wytwarzanie ciepła, które powoduje jego obumarcie). Po kontakcie z hemoglobiną laserowa wiązka wytwarza ciepło, które kurczy ściany naczynka krwionośnego, a powtarzanie tego zabiegu co 3-4 tygodnie może doprowadzić do ostatecznego wchłonięcia się jego pozostałości.

Co powinieneś wiedzieć przed zamykaniem naczynek na nogach?

Zamykanie naczynek na nogach jest mało inwazyjną metodą, wiązka lasera nie uszkadza skóry, nie wymaga specjalnego przygotowania do zabiegu, a on sam trwa około godziny. Powtórzyć go można 5 razy, ponieważ zmiany naczyniowe na nogach zamyka się trudniej niż na innych partiach ciała. Koszt pojedynczego zabiegu waha się od 100 do nawet 1000 zł, w zależności od liczby naczynek. Zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Po samym zabiegu naczynka mogą wydawać się ciemniejsze i wystąpić może delikatny rumień, jednak z czasem przebarwienia na skórze jaśnieją, a po upływie 3-4 tygodni powinny zniknąć na dobre. Przeciwwskazania do zabiegu:

  • ciąża,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi (stosowanie leków obniżających krzepnięcie),
  • cukrzyca,
  • wrażliwość na laser,
  • świeża, zbyt intensywna opalenizna.

Jak działać po zabiegu usuwania naczynek na nogach?

Do tygodnia od zabiegu laserowego zamykania naczynek powinno się unikać zbyt ciepłych miejsc – sauny, solarium, nasłonecznionych miejsc. Należy unikać wytężonego wysiłku fizycznego, kremów z retinolem. Polecane jest stosowanie tłustych kremów na skórę, jednak tylko tych, które nie mają w składzie alkoholu.


 

Więcej na temat żylaki zabiegi laserowe
Przeładuj

Hotel Paradise: Ata i Artur o sprzeczce Soni i Julii! O co tak naprawdę poszło?

zobacz 02:08