maseczka-na-twarzy
Flickr/Mislav Marohnić/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Czy można stosować peeling kwasami latem?

maseczka-na-twarzy
Flickr/Mislav Marohnić/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Oczyszczanie kwasami, czyli peeling chemiczny z użyciem różnych kwasów wykonywany jest w gabinetach kosmetycznych. Jednym z przeciwwskazań stosowania kwasów jest wysoki poziom promieniowania UV. Nie możemy robić peelingu kwasami latem, gdyż wchodzą one w mocną reakcję ze słońcem i mogą powodować przebarwienia.

Na czym polega oczyszczanie kwasem?

Peeling kwasem to złuszczanie martwej warstwy naskórka, podczas którego osłabiają się wiązania między komórkami. Kwasy sprawiają, że skóra staje się gładka, a przede wszystkim oczyszczona. Zabieg jest zakazany podczas problemów z trądzikiem, łojotokiem, czy w zmianach pigmentacyjnych. Można go stosować przy pierwszych zmarszczkach mimicznych, a także przy bliznach. Oczyszczanie kwasem należy robić raz na pół roku, po sezonie letnim oraz zimowym. Skutkami ubocznymi zabiegu mogą być zaczerwienienia, podrażnienia, a także oparzenia skórne. Po kuracji należy nawilżać skórę i unikać solarium. Nie wolno używać zbyt mocnych peelingów, które mogą być powodem podrażnień naskórka.

Rodzaje kwasów

Są różne rodzaje kwasów. Najłagodniejsze to wyciąg z ananasa czy z papai, które są stosowane na cerę wrażliwą i suchą. Pobudzają keratynę, a dzięki temu skóra staje się bardziej elastyczna. Do mocniejszych kwasów należą salicylowe, fenolowe czy glikolowe. Stosowane są głównie przy pojawianiu się zmarszczek bądź przy usuwaniu blizn.

Uwaga na promieniowanie UV

Ekspozycja skóry na promieniowanie UV po oczyszczaniu kwasami może zakończyć się podrażnieniem, przebarwieniem a nawet oparzeniem. Szczególnie silne działanie ma kwas glikolowy, dlatego też zabiegów z nim nie powinno wykonywać się latem. Do innych słabszych kwasów dodaje się witaminy A, C i D, które zmniejszają ryzyko przebarwień w lecie. Kwasem, który możemy bezpiecznie stosować w lecie jest kwas migdałowy. Jest to kwas bardzo delikatny, ale także po nim, nie zapominajmy o kremie z filtrem, który trzeba stosować przez co najmniej 2-4 tygodnie po zabiegu, a najlepiej zaprzyjaźnić się z nim na stałe. Po oczyszczaniu skóry kwasami należy przez 3 tygodnie unikać słońca.

 

Najlepszą porą na peeling kwasami jest jesień. W tym okresie warto zacząć kurację kwasową, gdyż skóra mogła ulec przesuszeniu i przebarwieniu w czasie sezonu letniego. Nie przeprowadzaj zabiegów latem, gdyż można sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Po zabiegu kwasowym bądź ostrożna i uważaj na promieniowanie UV.

Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36