Kobieta na zdjęciu posiada ładną i prostą przegrodę nosową
Image by LifetimeStock.com

Jakie są przyczyny krzywej przegrody nosowej i dlaczego należy ją prostować?

Kobieta na zdjęciu posiada ładną i prostą przegrodę nosową
Image by LifetimeStock.com

Prostowanie przegrody nosowej poprawi jakość życia, gdy skrzywiona przegroda powoduje stany zapalne dróg oddechowych i osłabia wentylację zatok.

Krzywa przegroda nosowa – jak rozpoznać?

Przegroda nosowa swojego ostatecznego kształtu nabiera między 20 a 25 rokiem życia. Pierwsze oznaki krzywej przegrody widoczne są już u niemowlaka. Kiedy dziecko ma poważnie skrzywioną przegrodę nosową podczas karmienia piersią odsuwa się co chwilę od niej, by zaczerpnąć powietrza. Kolejnym sygnałem na rozpoznanie krzywej przegrody jest oddychanie przez usta w trakcie snu. Może wystąpić zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Ponadto nos z krzywą przegrodą rzadziej się oczyszcza, a powstała w nim wydzielina spływa do gardła. Może być ona powodem infekcji gardła, a nawet zatok. Czasami osoby ze skrzywioną przegrodą nosową słabiej słyszą.

Krzywa przegroda nosowa – przyczyny

Przegroda nosowa skrzywia się zazwyczaj w wyniku jej urazu, np. podczas bójki z kolegą czy gry w piłkę. Czasem dochodzi do urazu już w okresie płodowym bądź okołoporodowym. Zazwyczaj jest tak, że skrzywienie jest nabyte i występuje w wyniku urazu nosa z jego złamaniem. Bywa i tak, że przegroda skrzywia się ze względu na jej nierównomierny wzrost w stosunku do rozmiarów czaszki. Wtedy przegroda nosowa się wygina i przyjmuje często kształt litery S albo C. Jeszcze inną przyczyną wystąpienia krzywej przegrody nosowej jest zażywanie kokainy. Narkotyk powoduje perforację przegrody i częste krwawienia z nosa, czy gwiżdżący dźwięk dobywający się podczas wydechu.

Prostowanie przegrody nosowej – czy warto?

Prostowanie przegrody nosowej poprawi jakość życia, gdyż skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie, odpowiada za nieustający katar a także sprzyja nawracającym co jakiś czas stanom zapalnym górnych dróg oddechowych. Co więcej, skrzywiona przegroda osłabia wentylację zatok i trąbek słuchowych, a to prowadzi do ponownego pojawienia się zapalenia zatok czy ucha środkowego. Czasem zaburzenia drożności nosa mogą prowadzić do zapaleń krtani i gardła, a to jest przyczyną chrapania i występowania bezdechów podczas snu. Niestety z wiekiem jest coraz gorzej i bywa tak, że krzywa przegroda powoduje zaburzenia głosu, czyli tzw. nosowanie. Mowa osoby z krzywą przegrodą jest mało wyraźna i nieprzyjemna brzmieniowo. Skrzywiona przegroda nosowa może być przyczyną wielu poważnych chorób. Jeśli lekarz stwierdzi, że koniecznie trzeba poddać się prostowaniu przegrody, nie ma na co czekać. 

Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17