Kobieta na zdjęciu posiada zgrabny i prosty nos
Image by LifetimeStock.com

Korekcja czubka nosa – jak wygląda zabieg?

Kobieta na zdjęciu posiada zgrabny i prosty nos
Image by LifetimeStock.com

Korekcja czubka nosa należy do jednych z najbardziej skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Operacji może poddać się każdy pod warunkiem, że proces wzrostu nosa jest już zakończony.

Czym jest korekcja czubka nosa?

Korekcja czubka nosa polega na wymodelowaniu chrząstki przez usunięcie deformacji części kostnej i chrzęstnej nosa. Zabieg może dotyczyć zmiany szerokości, wielkości i kształtu otworów nosowych i jego skrzywienia. Operacja nie pozostawia widocznych śladów, gdyż cięcia wykonywane są wewnątrz nosa. Podczas zabiegu mogą zostać skorygowane duże i długie nosy. Najczęściej, pierwsze efekty są widoczne dopiero po upływie 6 miesięcy, kiedy części chrzęstno-kostne ulegną utwardzeniu. Koszt korekcji czubka nosa waha się od 5 do 7 tysięcy.

Korekcja czubka nosa – charakterystyka zabiegu

Korekcja czubka nosa odbywa się w znieczuleniu miejscowym i polega na wymodelowaniu chrząstki, która stanowi rusztowanie czubka nosa. Podczas zabiegu może dojść do usunięcia kilku deformacji nosa. Chirurgia czubka nosa pozwala na obniżenie wysokości czubka nosa i wtedy usuwana jest środkowa część chrząstek skrzydełkowych. Poprzez usunięcie bocznej części chrząstki skrzydełek nosa można zmniejszyć nozdrza. Niekiedy podczas zabiegu chirurg uzupełnia brakujące części chrząstek nosa za pomocą wcześniej usuniętych chrząstek skrzydełkowych. Podczas plastyki nosa można też skorygować zbyt wypukłe nozdrza bądź podnieść czubek nosa. Efekt ten można osiągnąć dzięki zszyciu dwóch chrząstek skrzydełkowych.

Korekcja czubka nosa – po zabiegu

Po zabiegu korekcji czubka nosa zaleca się, aby pacjent pozostał w domu i odpoczywał. Chirurg po plastyce nosa zakłada na operowane miejsce półgipsowy opatrunek, który ma chronić i usztywniać nos. Przed pierwsze dwa dni po operacji mogą pojawić się trudności w oddychaniu, które ustąpią po użyciu kropli do nosa. Ponadto może pojawić się ból operowanego miejsca, odrętwienie a czasem nawet zaburzenia węchu i krwawienie. Niekiedy mogą wystąpić blizny bądź zniekształcenia wyglądu nosa, co wiąże się z koniecznością powtórzenia zabiegu. Po chirurgii nosa należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, a także nie wycierać i nie dotykać go zbyt często. 

Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17