kobieta na zabiegu kosmetycznym
©jolopes/Fotolia

Zabiegi usuwające blizny: mikrodermabrazja, laser, dermabrazja, peeling chemiczny

kobieta na zabiegu kosmetycznym
©jolopes/Fotolia

Blizny można usunąć za pomocą dermabrazji, mikrodermabrazji, peelingu chemicznego, czy specjalnych żeli i kremów. Metoda zależy przede wszystkim od tego jakiej wielkości i jakiego rodzaju jest blizna.

Mikrodermabrazja na blizny

Mikrodermabrazja jest zabiegiem, który polega na ścieraniu naskórka blizny kryształkami korundu lub diamentu. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, a zabieg należy powtórzyć kilka razy w ciągu dwóch tygodni. Jeden zabieg kosztuje od 250 do 500 zł. Cena jest zależna od wielkości i wyglądu blizny.

Kremy i żele na blizny

Blizny, zarówno świeże, jak i stare można zmniejszyć używając specjalnych kremów, czy żeli, które zawierają heparynę i wyciągi roślinne. Dzięki temu regenerują uszkodzony naskórek i rozjaśniają blizny. Na początku bliznę należy wymasować, a dopiero potem nałożyć na nią maść, czy krem. Lek zaleca się stosować 2-3 razy dziennie przez kilka miesięcy. Cena takich specyfików wynosi około 20 zł.

Zabieg laserowy na bliznę

Blizny można też usunąć za pomocą lasera, który przyspiesza regenerację tkanek. Laser powoduje, że blizna regeneruje się we właściwy sposób, a kolor zbliżony będzie do koloru skóry. Zabieg zaleca się wykonać po 6-8 tygodniach od uszkodzenia skóry, najlepiej gdy kolor blizny będzie siny bądź czerwony. Koszt zabiegu wynosi od 100 do 1000 zł.

Dermabrazja na blizny

Dermabrazję stosuje się do dużych i głębokich blizn. Przed zabiegiem stosuje się miejscowe znieczulenie. Podczas zabiegu wykorzystuje się obrotową głowicę, która ściera zewnętrzną warstwę naskórka. Następnie specjalista nakłada na bliznę specjalny opatrunek, który ma ją chronić. Zmiany widać dopiero po około 8 tygodniach. Dermabrazja kosztuje około 5000 złotych.

Peeling chemiczny na blizny

Peeling chemiczny stosowany jest przy cienkich i niezbyt dużych bliznach. Nie wszyscy mogą się poddać temu zabiegowi. Nie powinny stosować go osoby mające alergię, czy cierpiące na choroby serca. Podczas zabiegu dzięki specjalnym mieszankom chemicznym rozpuszcza się wierzchnia warstwa naskórka. Po zabiegu skóra może szczypać i być zaczerwieniona nawet przez miesiąc. Za każdy peeling chemiczny płaci się około 100 zł. 

Przeładuj

Hotel Paradise. One zrobiły operacje plastyczne: Ania zoperowała nos, a Martyna powiększyła biust... To nie wszystko!

zobacz 01:44