Młoda kobieta z pieprzykiem na twarzy pozuje do zdjęcia.
©serhiirubens/Fotolia.com

Usuwanie pieprzyków na twarzy: wskazania, metody, zalecenia po zabiegu

Młoda kobieta z pieprzykiem na twarzy pozuje do zdjęcia.
©serhiirubens/Fotolia.com

Pieprzyki na twarzy współcześnie usuwa się na dwa sposoby – poprzez wycięcie lub laserowo. Metoda wybierana jest przez lekarza po obejrzeniu i ocenie zmiany do usunięcia. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu pieprzyka należy postępować wedle zaleceń lekarza.

 

Pieprzyki to skórne znamiona barwnikowe. Mogą być płaskie lub wypukłe, o różnych kształtach i w różnych kolorach. Swędzące, piekące lub sączące się pieprzyki, o nieregularnych granicach i kształtach oraz wielobarwne mogą być objawem choroby nowotworowej. Przed usunięciem pieprzyka należy skonsultować się z dermatologiem lub onkologiem.

 

Usuwanie pieprzyków: po co i kiedy je usuwać?

 

Pieprzyki usuwa się wtedy, gdy istnieje ryzyko, że przekształcą się w zmiany nowotworowe, ale też ze względów estetycznych. Zaleca się usunięcie pieprzyków narażonych na działanie promieni słonecznych oraz takich, które często są podrażniane, np. bielizną, odzieżą czy podczas wykonywania codziennych czynności.

 

Dermatolog lub onkolog powinien obejrzeć pieprzyk przed usunięciem i zadecydować, jaka metoda pozbycia się zmiany skórnej jest najlepsza w danym przypadku. Pieprzyki, których charakter jest wątpliwy, bada się histopatologicznie po usunięciu. Wówczas konieczne jest usunięcie zmiany w całości poprzez wycięcie. W innych przypadkach usuwanie pieprzyków może być laserowe.

 

Laserowe usuwanie pieprzyków

 

Jak usunąć pieprzyki szybko i bezpiecznie? Poddając się zabiegowi z wykorzystaniem lasera. Procedurę przeprowadza lekarz, używając specjalistycznego sprzętu wytwarzającego światło o określonej długości fali – laser. Laserowe usuwanie pieprzyków wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, szczególnie w przypadku kilku zmian skumulowanych w jednym obszarze. Zabieg jest bezbolesny, ale u niektórych osób może wywoływać dyskomfort.

 

Pieprzyki na twarzy warto usuwać laserem m.in. dlatego, że po zabiegu nie zostają blizny lub są one bardzo małe w porównaniu z ranami i bliznami po klasycznym wycinaniu zmian skórnych. To też bardziej nowoczesna, bezpieczniejsza i umożliwiająca szybszy powrót do zdrowia metoda niż stosowane jeszcze w niektórych gabinetach elektrokoagulacja czy krioterapia.

 

Wycinanie pieprzyków – wady i walety

 

Usuwanie pieprzyków poprzez ich wycięcie konieczne jest wtedy, gdy zmiany skórne budzą wątpliwość co do tego, czy są złośliwe, czy nie. Wówczas wycina się pieprzyk wraz z marginesem zdrowej otaczającej go skóry i przesyła do badania histopatologicznego. Zabieg ten także jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

 

Zalecenia po zabiegu usunięcia pieprzyków

 

Po usunięciu pieprzyków należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza wykonującego zabieg. Pozwala to zmniejszyć ryzyko powikłań i powstania blizny. Po wycięciu zmiany ważne jest utrzymanie ranki w czystości oraz stosowanie preparatów aptecznych ułatwiających gojenie i redukujących ryzyko zakażenia oraz powstania blizny.

 

Jeśli jednak powstanie blizna, warto sięgnąć po kremy i maści zmniejszające jej widoczność. Przez kilka miesięcy, aż do całkowitego wygojenia, należy unikać wystawiania miejsca po pieprzyku na słońce.

 

Po laserowym usuwaniu pieprzyków nie trzeba zachowywać aż takiej ostrożności. Można myć się i wykonywać wysiłek fizyczny jak zwykle. Warto używać aż do zagojenia (przez około 2 tygodnie) maści, kremu lub żelu ułatwiających gojenie i zmniejszających ryzyko powstania blizny.

Przeładuj

Metamorfozy uczestniczek "Hotel Paradise"! Która z nich przeszła największą przemianę?

zobacz 01:27