Sfery intymne
Image by LifetimeStock.com

Hymenoplastyka – chirurgiczna rekonstrukcja błony dziewiczej

Sfery intymne
Image by LifetimeStock.com

Hymenoplastykę – rekonstrukcję błony dziewiczej wykonuje się z powodów kulturowych, etnicznych, religijnych. W krajach arabskich błona dziewicza jest warunkiem zamążpójścia. Hymenoplastyki nie można wykonać u kobiet, które urodziły dziecko.

 

Przerwanie błony dziewiczej następuje zwykle przy pierwszym stosunku płciowym. Błona dziewicza może jednak pęknąć podczas masturbacji, nieprawidłowego zakładania tamponu, ćwiczeń lub wypadku. Uszkodzeniu błony dziewiczej może towarzyszyć mniejszy lub większy ból oraz domieszka krwi. U niektórych kobiet nawet podczas stosunku błona się ugina i zostaje przerwana dopiero w momencie porodu.

Przyczyny hymenoplastyki:

  • w krajach islamskich wykrycie braku błony dziewiczej upoważnia rodzinę mężczyzny do zabójstwa honorowego;
  • w Azji prostytutki wykonują hymenoplastykę, ponieważ mężczyźni wierzą, że uprawiając seks z dziewicą „wzmacniają się”;
  • dla kobiet zgwałconych i molestowanych hymenoplastyka stanowi sposób na przynajmniej częściowe odwrócenie bolesnych wspomnień;
  • w Stanach Zjednoczonych kobiety traktują zabieg hymenoplastyki jako prezent na noc poślubną;
  • niektóre kobiety wierzą, że zabieg odtworzenia błony dziewiczej pozwoli im zerwać z dawnym życiem i znaleźć dobrego męża.

Hymenoplastyka – przebieg zabiegu

Hymenoplatyka polega na sfałdowaniu i naciągnięciu śluzówki, a następnie zszyciu jej pozostałości. Zabieg odtworzenia błony dziewiczej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Dojście do pełnej formy zajmuje od 7 dni do nawet kilku tygodni. Zabieg odtworzenia błony dziewiczej trwa przeciętnie 60 minut, jego koszt to 4000-7000 złotych.

Możliwe powikłania po hymenoplastyce

Hymenoplastyka, jak każdy zabieg chirurgiczny, obarczona jest możliwością powikłań. Po zabiegu odtworzenia błony dziewiczej mogą wystąpić krwawienia, stany zapalne, bliznowce powodujące infekcje i mogące utrudniać współżycie.


Przeładuj

Rafał Brzozowski miał jedno marzenie związane z Krzysztofem Krawczykiem! Podjął nawet pierwsze próby

zobacz 00:48