ładna dłoń
Image by LifetimeStock.com

Wypalanie kurzajek – elektrokoagulacja

ładna dłoń
Image by LifetimeStock.com

Wypalanie kurzajek, czyli elektrokoagulacja to sposób leczenia brodawek. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się prąd o wysokich częstotliwościach. Zabieg jest dość tani i skuteczny.

Przebieg zabiegu wypalania kurzajek

Przed usunięciem brodawki, rozmiękcza się ją przy pomocy maści salicylowej. Następnie, używając elektrod o różnym kształcie, ścina się białka tkanek, uszkadzając je termicznie. Wykorzystuje się do tego prąd o wysokich częstotliwościach, złuszczający brodawkę. Ponieważ zabieg wypalania kurzajek jest bolesny, stosuje się miejscowe znieczulenie.

 

Wykorzystywane elektrody mają różny kształt, w zależności od rozmiaru i kształtu kurzajki – mogą mieć formę nożyczek, pętelek, kulek lub igieł.

 

Zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Pacjent może podczas niego czuć nieprzyjemny zapach ścinającego się białka. Koszt jednego zabiegu zaczyna się od około 50 złotych w zależności od gabinetu i liczby kurzajek do usunięcia. Rana po zabiegu goi się około tygodnia, czasami może pozostać po niej blizna. Przy leczeniu pojedynczej zmiany nie trzeba zazwyczaj powtarzać wypalania kurzajki.

Powikłania po wypalaniu kurzajek

Elektrokoagulacja jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, jednak wymaga dużej precyzji. Jeśli natężenie prądu będzie zbyt wysokie, może powstać blizna. Po zabiegu może też wystąpić:

  • stwardnienie skóry,
  • zsinienie skóry,
  • delikatne krwawienie,
  • niewielki obrzęk i rumień.

Te objawy mijają dość szybko, rana goi się około tygodnia do maksymalnie trzech. Rzadko zdarzają się trwałe odbarwienia, przebarwienia, stany zapalne i blizny, ale nie można ich wykluczyć. Powstającego strupa nie należy zdrapywać.

Przeciwwskazania do wypalania kurzajek

Zabiegowi nie powinny poddawać się kobiety w ciąży, osoby posiadające rozrusznik serca oraz cierpiące na:

  • zaburzenia krzepnięcia,
  • zaburzenia krążenia,
  • cukrzycę,
  • choroby nowotworowe.

Elektrokoagulacja nie jest też wskazana przy usuwaniu płaskich brodawek.

Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05