Blondynka z twarzą z bliznami po trądziku
Flickr/Maria Morri/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Plaster na wągry z mleka i żelatyny – przepis

Blondynka z twarzą z bliznami po trądziku
Flickr/Maria Morri/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Plastry na wągry można kupić w aptece, ale o wiele tańszym sposobem jest samodzielne wykonanie ich w domu. Przepis na domowy plaster jest bardzo prosty – nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności ani kupowania składników, bo wszystkie potrzebne produkty znajdują się na kuchennej półce.

Wągry – główna przyczyna powstawania pryszczy

Wągry, zwane inaczej zaskórnikami, to grudki łoju wymieszanego ze zrogowaciałym naskórkiem, które zatykają pory i utrudniają cerze swobodne oddychanie. Wągry są często atakowane przez bakterie, powodujące stany zapalne, w wyniku których powstają pryszcze. Podstawą leczenia trądziku jest więc oczyszczanie twarzy z wągrów, w czym świetnie sprawdzają się różnego rodzaju maseczki i peelingi. Można też usuwać zaskórniki miejscowo – tam, gdzie pojawiają się najczęściej, czyli w okolicach brody i czoła. Najpopularniejszą metodą mechaniczną są plastry, które nakleja się na twarz i odrywa energicznym ruchem po zaschnięciu znajdującego się na nich preparatu. Taki plaster można zrobić w domu – wystarczą mleko i żelatyna.

Przepis na plaster na wągry z mleka i żelatyny

Składniki:

  • 2 łyżeczki żelatyny,
  • 2 łyżeczki mleka.

 

Sposób wykonania:

Do małego kubeczka wsyp żelatynę, a następnie dolej do niej mleko i dokładnie wymieszaj składniki. Ogrzej papkę, wkładając kubek do miski z gorącą wodą. Nie może to być wrzątek, aby żelatyna nie straciła swych właściwości. Zamiast do miski z gorącą wodą kubek możesz włożyć na 10 sekund do mikrofali. Nie ryzykuj jednak z piekarnikiem czy podgrzewaniem papki w rondelku, gdzie ciężko kontrolować temperaturę. Kiedy już żelatyna całkiem się rozpuści, natychmiast przystąp do smarowania nią nosa lub brody, ale sprawdź przedtem, czy papka nie jest za gorąca. Nigdy nie nakładaj żelatyny na całą twarz – ten zabieg jest zbyt silny, żeby stosować go na delikatniejsze partie skóry (może je podrażnić). Warstwa żelatyny na twarzy nie powinna być zbyt gruba, bo wówczas wydłuży się czas jej zasychania (nawet do 1 h). Rozprowadź papkę równomiernie za pomocą pędzla lub palca. Plaster możesz zerwać dopiero wtedy, gdy będzie on całkiem suchy (zwykle po 15 min od nałożenia). Kiedy będzie gotowy do usunięcia, poczujesz na nosie twardą, ściągającą skórę skorupę. Odrywanie rozpocznij od podważenia paznokciem brzegu tej skorupy, a następnie pociągnij w górę szybkim, zdecydowanym ruchem.

 

Wadą domowego plastra na wągry jest intensywny i bardzo nieprzyjemny zapach mieszanki mleka i żelatyny. Żeby się go pozbyć, można dodać do papki kilka kropel olejku pichtowego, który ma działanie oczyszczające i odkażające.

Borykasz się z wągrami i nie wiesz jak się ich pozbyć? Pobierz kody rabatowe Ezebra i kup plastry, które mogą Ci w tym pomóc.

Przeciwwskazania do usuwania wągrów plastrem

Zabieg usuwania wągrów plastrem jest zbyt inwazyjny dla cery naczynkowej – nakładanie na twarz papki o wysokiej temperaturze powoduje pękanie naczynek. Plastry nie są też metodą na usuwanie aktywnych pryszczy, bo mogą doprowadzić do ich podrażnienia.


Przeładuj

Izabela Janachowska niepozwoliłaby korzystać córce z aplikacji randkowych! Wedding plannerka jest bardzo nieufna!

zobacz 03:12