Kobieta z długimi włosami
Flickr/Helmuts Guigo/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Peeling twarzy u chirurga plastycznego – dermabrazja mechaniczna

Kobieta z długimi włosami
Flickr/Helmuts Guigo/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Dermabrazja, czyli głęboki peeling (mechaniczny, chemiczny lub laserowy) pomaga usuwać blizny i przebarwienia – nie tylko z twarzy, ale z powierzchni niemal całego ciała. Jest to bardzo inwazyjny zabieg, który powinien być przeprowadzony przez chirurga plastycznego lub dermatologa. Cieszy się opinią bardzo skutecznego, ale trzeba się liczyć z długim okresem rekonwalescencji i możliwymi powikłaniami.

Wskazania do dermabrazji mechanicznej

Dermabrazja mechaniczna przynosi widoczne efekty w wygładzaniu nierówności powierzchniowych skóry głównie blizn potrądzikowych i przebarwień. Nie usuwa jednak blizn po oparzeniach, pieprzyków ani wrodzonych deformacji skóry. Poprawia napięcie i elastyczność skóry, dzięki czemu jest skuteczna w usuwaniu trądziku i rozstępów. Oprócz tego sprawdza się w:

  • likwidowaniu blizn pooperacyjnych,
  • usuwaniu plam wątrobowych,
  • usuwaniu tatuaży,
  • spłycaniu zmarszczek.

Plusy dermabrazji mechanicznej

Dermabrazja mechaniczna jest jednym z najbardziej efektywnych zbiegów kosmetycznych. Złuszcza skórę bardzo głęboko, dzięki czemu pobudza ją do produkcji kolagenu. Naskórek, na którym widoczne są niedoskonałości zostaje nie tylko oczyszczony – jak podczas zabiegu łagodniejszej mikrodermabrazji – ale całkowicie usunięty. Na jego miejscu po okresie rekonwalescencji pojawia się nowy – zdrowy. Nie znaczy to, oczywiście, że po jednorazowym zabiegu każda nierówność zniknie z powierzchni skóry. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania zmian skórnych. Seria złożona z 3 dermabrazji całkowicie likwiduje drobne niedoskonałości, czyni prawie niewidocznymi średnie, natomiast duże znacznie spłyca i wygładza.

Minusy dermabrazji mechanicznej

Dermabrazja mechaniczna to zabieg silnie inwazyjny, kwalifikowany do operacyjnych ze względu na głęboką ingerencję w wierzchnie warstwy skóry, która zdzierana jest aż do naczyń włosowatych. Z tego wynika wysoka skuteczność dermabrazji, ale również szereg przeciwwskazań i możliwych powikłań.

 

Tego zabiegu nie mogą stosować osoby, które mają jakiekolwiek stany zapalne (np. opryszczki), uszkodzenia ciągłości i nowotwory skóry. Dyskwalifikuje też trądzik różowaty i grudkowo-krostkowy. Poza tym dermabrazji mechanicznej nie zaleca się osobom z ciemną karnacją, skłonnościami do powstawania bliznowców, ze znamionami, łojotokiem i tym, którzy niedawno przechodzili zabiegi operacyjne.

 

Dermabrazja mechaniczna jest bolesna – przeprowadza się ją po miejscowym znieczuleniu skóry, gdy jednak znieczulenie przestaje działać, dolegliwości dają o sobie znać. Rekonwalescencja po zabiegu nie wymaga pobytu w klinice, ale konieczne jest wzięcie co najmniej 2 tygodni urlopu, podczas których trzeba regularnie jeździć na zmiany opatrunku. Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza i dbałość o to, by opatrunek był zawsze sterylny. Głębokie warstwy skóry, póki nie wytworzy się nowy naskórek, nie są chronione przed wnikaniem bakterii i drobnoustrojów, dlatego po dermabrazji łatwo o zakażenie. Okres rekonwalescencji trwa 3 miesiące. Poza tym do zabiegu może zniechęcać cena, która wynosi ok. 4 tys. zł (za całą twarz).


Przeładuj

W "Przyjaciółkach" Wiktor zdradził Patrycję? "Jestem pewna!" Zobaczcie, co się wydarzy w kolejnym odcinku!

zobacz 00:30