Nogi
Pixabay/Pezibear/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Depilacja woskiem na zimno – szybka i skuteczna metoda

Nogi
Pixabay/Pezibear/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Depilacja woskiem na zimno w domu to skuteczny sposób na pozbycie się niechcianych włosków nawet na kilka tygodni.

 

W drogeriach dostępnych jest wiele rodzajów plastrów do depilacji na zimno, różnią się jedynie składem zawartych w nich substancji, ewentualnie zawartością preparatów do pielęgnacji po depilacji.

Przygotowanie skóry do depilacji na zimno

Konieczne jest zapuszczenie włosków, aby depilacja była skuteczna muszą one mieć minimum 0,5 cm, krótszych po prostu wosk nie „złapie”. Dzień przed zabiegiem nie należy stosować balsamów ani żadnych środków natłuszczających skórę (włączając żel pod prysznic z oliwką). Zalecane jest wykonanie peelingu wieczorem w celu złuszczenia martwego naskórka. Pamiętajmy o przeczytaniu instrukcji dołączonej do zestawu i stosujmy się do zawartych w niej zaleceń.

Depilacja woskiem na zimno jak to się robi?

Krok 1: Odtłuszczamy i odkażamy skórę przecierając ją wacikiem nasączonym wodą utlenioną. Aby dodatkowo ułatwić przyleganie wosku do włosków można wetrzeć w depilowaną skórę talk kosmetyczny lub zasypkę dla dzieci.

 

Krok 2: Rozgrzewamy plaster w dłoniach (na opakowaniu podany jest dokładny czas, najczęściej są to 2-3 minuty), zrywamy folię zabezpieczającą, i szybko, żeby wosk nie ostygł, przyklejamy plaster do depilowanego miejsca, zwracając uwagę, by dobrze przylegał do skóry,

 

Krok 3: Czekamy aż wosk dokładnie oblepi każdy włosek, trwa to około 3 minut, po czym szybkim ruchem zrywamy plaster – w kierunku przeciwnym do wzrostu włosków, inne zerwanie plastra może skutkować połamaniem włosków.

 

Krok 3: Po wydepilowaniu wszystkich włosków z depilowanej okolicy usuwamy pozostały na skórze wosk wacikiem nasączonym oliwką lub dołączoną do zestawu specjalną chusteczką.

Jeżeli jakieś miejsce pominęliśmy, albo nie wszystkie włoski zostały wyrwane, nie poprawiajmy przykładając ponownie plaster z woskiem. Spowoduje to dodatkowy ból i podrażnienia. Najlepiej odczekać jeden dzień i ponownie wykonać depilację, ewentualnie pozostałe włoski ogolić maszynką.

Jak pielęgnować skórę po depilacji woskiem na zimno?

Skóra po depilacji woskiem jest podrażniona przez kilka godzin, dlatego usuwanie pozostałego wosku należy wykonać bardzo delikatnie. Możemy wziąć chłodny prysznic i umyć depilowane miejsca delikatnym mydłem lub żelem do higieny intymnej, który złagodzi podrażnienia. Przez około 2 dni nie należy korzystać z basenów oraz wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych, ponieważ może dojść do zakażenia. Aby ukoić ból możemy zastosować preparaty łagodzące – dostępna jest cała gama balsamów i żeli po depilacji zawierająca łagodzący pantenol oraz mocznik, który dodatkowo zapobiega wrastaniu włosków. Depilacja woskiem nie jest zalecana dla osób, które maja bardzo wrażliwą i skłonną do podrażnień skórę. Zdarza się, że oprócz zaczerwienienia na skórze pojawiają się ropiejące czerwone krostki, co może być objawem okołomieszkowego zapalenia skóry. Wówczas należy udać się do dermatologa.

 

Więcej na temat pielęgnacja ciała depilacja
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30