twarz kobiety
Image by LifetimeStock.com

Metody depilacji twarzy: wosk, krem do depilacji i pasta cukrowa

twarz kobiety
Image by LifetimeStock.com

Depilacja twarzy to sposób na pobycie się zbędnego owłosienia z miejsca, w którym jest ono szczególnie niepożądane. Do sposobów na pozbycie się „wąsika” należy depilacja woskiem, kremem i pastą cukrową.

Usuwanie wąsika woskiem

Depilację skóry twarzy można przeprowadzić za pomocą przeznaczonych do tego celu plastrów z woskiem. Plastry rozgrzewa się lekko i przykłada do skóry, a następnie odrywa od niej energicznym ruchem. Włoski powinny zostać na plastrze. Depilacja woskiem jest jednak dosyć bolesna i może podrażniać skórę. Po depilacji warto zastosować oliwkę kosmetyczną, która usunie pozostałości wosku i złagodzi podrażnienia. Efekt depilacji woskiem na ogół utrzymuje się przez ok. 7 dni. Opakowanie plastrów do depilacji twarzy kosztuje od 8 do 30 zł w zależności od producenta i liczby plastrów w opakowaniu.

Usuwanie wąsika kremem do depilacji twarzy

Inną metodą usuwania z twarzy zbędnego owłosienia jest krem do depilacji. Krem rozpuszcza keratynę, która stanowi główny budulec włosa. W ten sposób niszczy nawet te włoski, które są bardzo krótkie i niewidoczne. Krem nie narusza jednak cebulki, co sprawia, że efekty zabiegu utrzymują się najwyżej przez 3-4 dni. Po tym czasie depilację trzeba powtórzyć. Choć depilacja kremem jest bezbolesna, może wywoływać uczulenia. Z tego względu przed zastosowaniem kremu należy na próbę posmarować nim skórę, np. na nadgarstku, i zmyć po 10 minutach. Jeśli po 24 godzinach nie wystąpi reakcja alergiczna, krem można zastosować na twarzy.

Depilacja twarzy pastą cukrową

Mniej alergizująca niż krem do depilacji jest pasta cukrowa. Można ją stosować do delikatnych i wrażliwych partii skóry, czyli właśnie do skóry twarzy. Depilację pastą cukrową można wykonać w gabinecie kosmetycznym lub samodzielnie (pastą kupioną w sklepie lub zrobioną). Przez tydzień przed planowaną depilacją nie można usuwać włosków, ponieważ muszą być one wystarczająco długie, ok. 0,5 cm, żeby przykleić się do pasty. Do przygotowania pasty cukrowej potrzeba: 3/4 szklanki wody, 1/2 szklanki cukru i 1/2 cytryny. Wodę, cytrynę i cukier należy gotować na wolnym ogniu tak długo, aż zgęstnieją i nabiorą karmelowej barwy. Powstałą masę należy ostudzić i zrobić z niej kulkę. Następnie masę należy nałożyć na skórę, odczekać ok. 10 minut i zerwać. Potem znów trzeba ją zagnieść i uformować z niej kulkę. Zabieg należy powtarzać do momentu aż wszystkie włoski zostaną usunięte. Cena takiego zabiegu u kosmetyczki wynosi ok. 20-40 zł.  

Więcej na temat depilacja
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05