kobiety w bikini
Flickr/Butz.2013/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Jak usunąć włosy w okolicach bikini? Rodzaje depilacji woskiem

kobiety w bikini
Flickr/Butz.2013/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Depilacja bikini, czyli całościowa depilacja brazylijska i częściowa depilacja francuska. Wybierz swój sposób na pozbycie się zbędnego owłosienia.

 

Woski do depilacji zwykle występują w trzech rodzajach: kremowej, twardej i w paskach. Najłatwiejsze w użyciu są woski w paskach. Wystarczy je ogrzać pocierając dłońmi i przykleić w miejscu, które chcemy depilować. Po chwili zdecydowanym ruchem zrywamy plaster. Nie jest to jednak metoda w pełni skuteczna. Wiele włosków pozostaje w stanie nienaruszonym, a inne są jedynie połamane. Paski woskowe można kupić w każdej drogerii lub aptece. Woski stosowane na ciepło (kremowe i twarde) różnią się temperaturą nakładania i konsystencją. Wosk kremowy jest przeznaczony do użycia w domu i w salonie. Należy podgrzać go do ok. 36º C, dzięki tej temperaturze ciało nie jest narażone na poparzenia. Wosk nakładamy szpatułką na włoski (w kierunku ich wzrostu) i przykrywamy cienką warstwą flizeliny (delikatnego materiału). Czekamy, aż wosk zastygnie i zrywamy pasek w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Wosk kremowy jest powszechnie dostępny w drogeriach. Wosk twardy występuje zwykle w postaci granulek lub kostek. Rozpuszcza się w wyższej temperaturze ok. 42ºC. Ze względu na większe ryzyko poparzeń zaleca się stosowanie go tylko w gabinetach kosmetycznych. Wybór wosku zależy od rodzaju owłosienia. Wosk kremowy jest łagodniejszy (polecany dla osób o wrażliwej skórze), a wosk twardy usuwa większą liczbę włosków.

Na czym polega depilacja brazylijska

Depilacja brazylijska to jedna z najpopularniejszych metod depilacji bikini. Polega na całkowitym usunięciu owłosienia z okolic intymnych (depilowane jest krocze oraz okolice odbytu) lub pozostawieniu jedynie wąskiego paska, ciągnącego się wzdłuż wzgórka łonowego. Depilacja brazylijska zwykle wykonywana jest przy użyciu wosku lub pasty cukrowej. Przeprowadzenie takiego zabiegu polega na nałożeniu wosku (względnie pasty, przy skórze wrażliwej) bezpośrednio na owłosienie i usunięciu włosków wraz z cebulkami. Aby kosmetyczka mogła wykonać zabieg depilacji brazylijskiej, włoski muszą mieć minimum 5 mm. Zbyt krótkie włoski uniemożliwiają depilację (nie należy się golić przez ok. 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem). Dzień przed depilacją unikamy solarium i sauny. Warto natomiast zrobić peeling złuszczający. W dniu zabiegu nie stosujemy olejków, kremów ani balsamów natłuszczających. Tuż przed depilacją zadbajmy o higienę intymną, w tym celu korzystamy z bidetu znajdującego się w salonie. Kosmetyczka daje nam jednorazową bieliznę, którą mamy na sobie przez cały czas trwania zabiegu. Po zabiegu nie poleca się zakładania obcisłej bielizny ani przylegających ubrań. Unikamy gorącej wody i kosmetyków z chemicznymi dodatkami – unikniemy w ten sposób podrażnień skóry. Po depilacji warto oczyścić skórę wodą utlenioną i nasmarować kremem łagodzącym. Kilka dni po zabiegu wskazany jest peeling okolic bikini, który usunie zrogowaciały naskórek i zapobiegnie wrastaniu włosków w skórę.

 

Depilacja brazylijska pozwala na szybkie pozbycie się owłosienia z dużych partii ciała ‒ dzięki takiemu zabiegowi skóra jest gładka przez około dwa miesiące. Dodatkowo, przy dłuższym korzystaniu z tego typu depilacji, niechciane włoski osłabiają się i redukują. Atutem zabiegu jest przystępna cena (wosk ok. 80 zł, pasta cukrowa ok. 160 zł), ale jest to jedna z najbardziej bolesnych metod depilacji. Wywołuje podrażnienia i powoduje ryzyko infekcji. Efektem zabiegu mogą być liczne popękane naczynka, powstawanie żylaków, obrzęków i stanów zapalnych. Depilacja brazylijska nie jest przeznaczona dla osób cierpiących na choroby skóry, nadużywających tytoniu lub alkoholu. Unikać jej powinni także cukrzycy. Wykonywanie tego typu depilacji samodzielnie w domu jest ryzykowne, bez pomocy drugiej osoby dostęp do niektórych miejsc intymnych jest utrudniony, a niewłaściwie wykonany zabieg może podrażnić skórę i doprowadzić do zakażeń. Depilacja brazylijska dostępna jest w większości salonów kosmetycznych.

Na czym polega depilacja francuska

Depilacja francuska nie polega na pozbyciu się całości owłosienia intymnego, jest to metoda za pomocą której dokonujemy jedynie korekcji okolic bikini wzdłuż linii bielizny. Pozbywamy się małych fragmentów owłosienia, które znajduje się po bokach wzgórka łonowego, a pozostałe włoski formujemy w dowolny kształt. Zabieg taki zapewnia estetyczny i naturalny wygląd miejsc intymnych. Depilacja francuska, podobnie jak brazylijska, wykonywana jest za pomocą wosku, jest więc równie bolesna. Warto uprzednio zabezpieczyć skórę stosując odpowiednie kremy przeciwbólowe. Cena takiego zabiegu waha się w okolicach 40-60 złotych.

 

Skóra okolic intymnych jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego przed zabiegiem każda kobieta powinna przygotować swoje ciało do depilacji, na przykład wykonując peelingi, które wzmocnią strukturę skóry i usuną zbędny naskórek. Zasadniczą kwestią, towarzyszącą podejmowaniu decyzji o depilacji, jest wybór salonu. Nie należy bowiem kierować się niską ceną, a renomą miejsca, w które chcemy się udać. Pomyślna depilacja musi być przeprowadzona w szczególnie sterylnych warunkach, a kosmetyczka musi zachować wszelkie zasady higieny, by zminimalizować możliwość powstania stanu zapalnego.  

Więcej na temat pielęgnacja ciała depilacja
Przeładuj

Dlaczego Michał Gała odszedł z Teamu X? Skomentował też "ucieczkę" Lexy Chaplin!

zobacz 03:47